• 15.02.2021 00:00

 Züleyha Kartal Önemli ve Emre Okan kimdir, tanır mısınız, diye sorsam kaç kişi evet tanırım cevabını verebilir.

“Evet, tanırım” cevabını verecek kişiler muhakkak ki vardır, ancak çok az oldukları da kesindir. Burçin Sarıcan’ın bu çok az kişilerden biri olduğundan da eminim.

Züleyha Kartal Önemli Konuralp Müzesi Müdiresi.

Emre Okan’da Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünde doçent.

Ancak önce 30 Ocak 2015 tarihli Hürriyet Gazetesindeki bir habere bakalım.

“Akçakoca’nın Kale mevkiinde Cenevizliler dönemine ait olduğu tahmin edilen insan kemikleri, mermer sütun, taş duvar ve sur kalıntıları bulundu.

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen tarihi güzelliklerden biri Akçakoca’da gün yüzüne çıkıyor. Ali Çubukçu’ya ait olduğu söylenen SİT alanı içindeki fındık bahçesinde yapılan kazı çalışmaları esnasında, Cenevizliler dönemine ait tarihi eserler ortaya çıktı. İnşaat yapmak isteyen Ali Çubukçu’nun başvurusu üzerine Konuralp Müze Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde yürütülen çalışmalarda fındık bahçesinin birçok bölgesinde kazılar yapıldı. Arazide sondaj başlatan müze müdürlüğü ekipleri çalışma sırasında eski dönemlere ait taş duvar, mermer sütun, insan kemikleri, tuğla ve mutfak eşyaları buldu. Yapılan kazı çalışmaları esnasında eski dönemlere ait ortaya çıkan tarihi eserler, müze müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından rapor edilerek Ankara’ya gönderildi. Fındık bahçesinin her karışından tarih fışkırdığını söyleyen Turizm il müdürlüğü kaynakları, kazı çalışmalarının bir müddet daha davam edeceğini açıkladı.

1. derece tarihi sit alanı olan bölgede bakanlığın inşaata izin verip vermeyeceği önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtildi.”

İşte inşaata izin verilip verilmeyeceği tartışılan bu alanda çok mühim arkeolojik bulgular tespit edilmiş çok değerli bir makale haline getirilmiştir.

Emre Okan ve Züleyha Kartal Önemli bu değerli makaleyi kişiler.

Çalışmaları için kendilerine teşekkür etmeyi gecikmiş de olsa bir borç biliyorum.

AKÇAKOCA’DA BİR ROMA DÖNEMİ YAPISI adlı bu makale Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisinde de yayınlaşmış. Derginin 2017 Mayıs’ında yayınlanan 40. Sayısında yer almış bu değerli makale.

Merak eden yazının başlığını yazarak internet üzerinden ulaşabilir.

**

Gelelim bu yazının girizgâhında Burçin Sarıcan’ın niçin yer aldığına.

Burçin Sarıcan tanıdığım biri ve facebook arkadaşım ve de Düzce Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü.

Sık sık Konuralp’teki kazı alanına gittiğini ve fotoğraflar paylaştığını görüyorum. Bu kazı alanını çoğunlukla Roma dönemine ait bulgular içeriyor.

Yani müze müdiresi Züleyha Kartal Önemli ile tanışmamış olması ve dolaysı ile de bu “Akçakoca’da Bir Roma Dönemi Yapısı” arkeolojik çalışmalarının neticeleri hakkında bilgi sahibi olmaması ihtimalinin olmadığını düşünüyorum.

Bu iki ihtimalin de vuku bulmuş olması daha da kötü bir haldir.

Diğer taraftan Burçin Sarıcan bizatihi bu kazının neticeleri hakkında bilgi sahibi olmak istemiş olması da gerektirdi, arkeolojik alanın arazi sahibi Ali Çubukçu’nun partidaşı ve arkadaşı olduğunu göz önüne alırsak.

Kültür etkinlikleri fukaralığı çeken ilçemizde Burçin Sarıcan’ın öncülük ettiği “Akçakoca’da Bir Roma Dönemi” paneli düzenlenmiş olması şık olmaz mıydı?

Okan Yanmaz ve Akçakoca Belediyesi Kültür Müdürlüğünün işbirliği ile önümüzdeki günlerde böyle bir etkinlik düzenlenirse de Burçin Sarıcan kendi kalesine gol atmış bir futbolcu pozisyonuna düşmez mi?

Akçakoca Belediyesinin böyle bir etkinlikte bulunmayacağının tespitinin verdiği güvenden kaynaklanan bir ataletten kaynaklanabilir olabilir bu atalet.

Mamafih hayatın sürprizlerle dolu olduğunu da unutmamak gerekir, bir bakmışsınız Okan Yanmaz böyle bir etkinlik için harekete geçivermiş. (!)