• 14.04.2021 10:08

Hükümetin her 5 maske ihracatına karşılık 1 maskenin DMO'ya hibe olarak verilmesi şartının ardından, bazı firmaların kaliteli maskeler yurt dışına, kalitesiz ve riskli maskeleri ise Devlet Malzeme Ofisi'ne hibe ettiği iddia edildi. DMO'ya hibe edilen maskelerin ise hastanelerle ihtiyacı olan halka gittiği belirtildi. Bu maskelerin ise virüsü tutmaktan çok yaydığı açıklandı.

Bugünkü gazetelerde yer alan bu haber ne kadar doğru bilmiyorum, eğer bu haber doğru ise vaziyet çok vahimdir.

Yapılması gereken ise bedava dağıtılmış maskelerden uzak durmak olmalıdır.

Maskelerin sağlık güvenliği sağladığı garantisi verildikten sonra kullanılabilir tabii ki.

Halka bedava maske dağıtan kurum ve kuruluşların maskelerinin kaynağını açıklamaları şarttır.

Hibe mecburiyeti getirilmeden önce bedava dağıtılan maskelerin güvenli olduğu varsayılacağı için teslim tarihi hibe mecburiyetinden önce olan maskelerin de güvenli sayılacağını göz önüne almak gerekir.

Maskelerin teslim alınma tarihinin açıklanması bile, bu haberlerin yaratacağı paniği ortadan kaldırabilecektir.

Mahalli basınımızdan takip edebildiğim kadarı ile en fazla maske dağıtan kurum Akçakoca Belediyesi, dolayısı ile Okan Yanmaz ve eşi.

Belki de ayrı ayrı değerlendirmek gerekir belediye ve Okan Yanmaz’ı. Belki maskeleri cebinden almıştır, açıklanmadığı için bilmiyoruz.

Ancak her halükarda Okan Yanmaz dağıttığı maskelerin menşeini acilen açıklamalıdır. Bu halk sağlığı için şarttır.

Ha keza bedava maske dağıtan diğer kurum ve kişiler de dağıttıkları maskelerin DMO kaynaklı olup olmadığını, DMO kaynaklı olsa bile maskelerin teslim alınma tarihinin hibe mecburiyetinden önce olup olmadığı açıklanmalıdır.

Mesela Esved Sarıoğlu.

Mesela ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant.

Covid-19 belasından uzak durabilmek için vaziyet netleşinceye kadar bedava maskeleri kullanım dışı bırakmak sağlığımız açısından şarttır.

En azından bu haber yalanlanasıya kadar bu tedbiri alalım.