Bir saatlik zaman istiyorum

  • 17.08.2013 00:00

 Muhabbet için, sohbet için,  tefekkür ve okumak için BİR SAAT istiyorum.

Sevgili dostlar iletişim insanlar arasında bağ kurmaya yarayan en önemli unsurdur .Ancak bir çok nedenden dolayı iletişim şu anda ikinci durumda kalmış vaziyette ve bu durum toplumumuzda mutsuzluğa neden oluyor.

Malum insanım diyen her kesin muhabbete, sohbete ihtiyacı olduğu gibi, tefekküre ve okumaya ihtiyacı vardır.Televizyon dizileri ve yapay gündenler yüzünden, başta aileler olmak üzere toplum bu insani değerden yoksun kalmıştır. Bu münasebetle diyorum ki bir şeyler yapmak lazım.

Bu insani değerlere millet olarak ihtiyacımız var, peki ne yapalım derseniz ben derim ki her akşam saat 21:00-22:00 arsında bir saat televizyon yayınları kesilsin istiyorum. Televizyon  ekranlarında da “şimdi okuma saati” yazılsın, hatta farklı yaşlardaki insanlar televizyonda sessizce kitap okusunlar. Çok değil bunu bir yıl uygulayalım. Eminin vatandaşlarımızın %20-30’u kitap okumanın tadına varır ve artık ister istemez kitap okuma kendisine bir bağımlılık yapar. Kanıtı var mı derseniz evet diyebilirim, ben bir ara müdürler toplantısında kitap okuma saatini dile getirmiştim, bir öneri sahibi olarak ben unutuldum ama kitap okuma saati hala devam ediyor. O saatte ben de epey keyifle kitap okuyorum hatta bir okul müdürü okuluna o saatte kocaman bir pankart asarak,  “şu anda 825 kişi bu kurunda kitap okuyor” yazmıştı. Öyle ki okula gelen bir ziyaretçi varsa o da kitap okumak durumunda kalıyordu. Belki elde edilen başarı %50 ama olsun kitap okuma alışkanlığı için de, kitabı hatırlatmak için de bir katkı olduğunu düşünüyorum.

Peki kitap okumayanlar ne yapsın? derseniz ben de derim ki, sohbet etsinler, muhabbet etsinler, o da olmuyorsa tefekkür etsinler. Bundan daha iyisi can sağlığı…

Neredeyse eşler olsun, valideyn çocuklar olsun, kardeş akraba olsun sohbeti bırak, birbirinin yüzünü bakmaya/görmeye hasret kaldılar.Dolayısıyla bu saatte yüz yüze konuşmaları için iyi bir fırsattır. Ya da tefekkür etsinler. Boşuna denilmemiş,  ‘bir saat tefekkür bir yıl nafile ibadetten daha hayırlıdır.’

Dolayısıyla hangi açıdan bakarsanız bakın ben böyle bir saatin yararlı olacağına inanıyor, duyarlı vatandaşlarda da destek istiyorum.Bu millet yıllardır perişan hale gelmiş; kimi dizilerle haya ölçüsünü kayıp ederken, kimi dizilerle de uyutuluyor. Artık buna “dur” demenin zamanı geldi de geçiyor.

Bu topluma sohbet, muhabbet adına; tefekkür adına, kitap okuma adına bir şeyler kazandırabilsek ne mutlu bize,,,

Unutmayalım biz Müslümanlar ilk emri “oku” olan bir dimin mensuplarıyız. Hatta sonradan İslam’la müşerref olan bir   Alman doktor diyor ki, “okumamak Allah’a isyandır.” Çünkü Yüce Allah okumayı emretmektedir.

Ayrıca kıraathanelerde kitaplık, şehirlerarası otobüslerde aynen kitapların olması lazım. Sıra kuyruklarının olaşabildiği banka, PTT vb. yerlerde okunabilir kitapların bulunabileceği kitaplık olması da elzemdir diye düşünüyorum.

Bunun dezavantajı var mı? Hiç sanmıyorum sadece televizyonlar kapitalist düzenin reklamlarını o saatte alamayacak o kadar. Bu da her halde iyi bir şey olsa gerek. Zaten reklama veriler her kuruş söz konusu ürünün fiyatına eklenerek tüketicinin cebinden çıkıyor.

Düşünüyorum da acaba fazla bir şey mi istedim diye, yazımı bir daha gözden geçirince ne iyi etmişim diye kendimle iftihar ettim. Her duyarlı vatandaşın bu düşünceye katkı vermesini bekliyorum.

Bu milletin okumaya ihtiyacı var.

 Selam ve sevgilerimle

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar