Necdet Özel Alkışı Hak Ediyor

  • 23.10.2013 00:00

 Bu devletin normalleşmesi kolay olmadığı gibi bazı kimseler için de turnusol kağıdı oldu. Hatırlayalım perde arkasını bilmediğimiz hal de tarihimizde ilk sefer dönemin genel kurmay başkanı ve iki küvet komutanı aynı günde istifa etti. Neredeyse ordu başsız kalacaktı. Malum bir orgeneralin genel kurmay başkanı olabilmesi için kara kuvvetleri  komutanlığını  yapması lazım, dolayısıyla  Necdet Özel  önce Kara Kuvvetleri komutanlığına oradan da Genel Kurmay Başkanlığına getirildi.

O zaman için tuhaf karşılayanlar olmuştu, ancak zamanla ne derece  iyi bir karar olduğu ortaya çıktı/çıkıyor. Her şeyden önce ilk Yüksek Askeri Şura(YAŞ) toplantısında Başbakan başkan koltuğuna oturabildi, çünkü o zamana  kadar olsa olsa eş başkan konumundaydı çünkü Genel Kurmay Başkanı ile eşit düzeyde oturuyordu.

Eskiden canı /cananı istedikleri  zaman  konuşan omuzu kalabalık adamlar Hükümeti içeride ve dışarıda zor durumda bırakırken artık Genel Kurmay Başkanı işine bakıyor. Yerli yersiz basına demeç vermiyor, muamma ifadelerle kamuoyunun huzurunu kaçırmıyor. Bu hadiseden birileri öyle rahatsız oldu ki  Uludere Katliamıyla Necdet Özel’i vurmak istediler ama saygın/saygıdeğer Kürt halkı buna müsaade etmedi.

Generallerin mahkemelerde yargılanması onu yanlış yapmaya itmedi ve silah arkadaşları yargılansalar da, ceza alsalar da bir gün Ordunun karizmasına  leke sürecek bir söz ve davranışta da bulunmadı.

Bir general  hele orgeneralliğe yükselmişse dünya kadar bir şeyler biliyor. Devlete milyon dolarlara mal oluyor.Bu nitelikte bir insan ne zaman nasıl konuşacağını elbette bilir. Bu sürecin olumlu sonuçlanmasını elbette ki ister.

Bir karanlık süreç atlatmışız. Devlet , derin devletin paydaşları olarak, kimi patronlar, medya grubu ve bir kesim askerin de katkılarıyla memleketin anasını yarım asır ağlatmış milleti kendisinden soğutmuştu. Şükretmemiz lazım ki Necdet Özel gibi sağduyulu bir insan bu makama gelebildi. Hani bir ifade var Yüce Allah bir şeyi dilediği zaman onun için sebepler yaratır. Barış sürecinin paydaşlarından bir de Silahlı Kuvvetlerimizdi,  bu düzeye gelmesi  zaman aldı ama bu kaliteye gelmesi de önemli bir başarıdır.

Ben 2006 yılında askeri yapılanmayla ilgili bir makale irad ettim Genel Kurmayla mahkemelik olduk. 9 ay ceza aldım, neyse ki ertelendi yoksa memuriyet hayatım son bulacaktı. Halbuki ben sadece bu millete layık bir asker tipini ele almıştım. Vay sen misin doğruyu dillendiren!..

Bu gün ise eski günlerin özlemini duyan birileri soruyor, Generaller yargılandı/cezalandırıldı Genelkurmayın sesi soluğu yok diyorlar. Buna mukabil Genel Kurmay Başkanı Sayın Necdet Özel diyor ki  “Ben devlet memuruyum. Bu konuda açıktan açığa konuşmak bana düşmez.”Genel Kurmay Başkan’ından böyle manidar bir ifadeyi bu kadar kısa zamanda alabileceğimi tahmin edememiştim. Şükürler olsun ki ülkemizde normalleşme süreci süratli bir tarzda ilerliyor. Ki bu olumlu gelişme de bunun bir işaretidir.

Bu münasebetle Necdet Özel’in bu tutumu alkışlamaya değer, diyor sayın kavramıyla ona hitap ediyorum. Ayrıca daha ilk günden Genel Kurmay Başkanlığını kabul edip göreve başlar başlamaz, bende bu günleri görürmüş gibi bir umut ayandı ve onu yazılı bir mesajla tebrik ettim.

Bu memlekette herkes işine angaje olsaydı hayatın tadı bir başka olur ve ülkemize tez elden huzur ve mutluluk gelirdi. Keşke devletin diğer kurumları da Emniyet ve ordu gibi hızlı bir şekilde kendine çeki düzen verebilseydi.

Ben vatandaşsam sen vatandaşsan bu konularda bir şeyler kale kaleme almak bizim hakkımız. Buyurun siz de bu gelişmelere söz ve yazılarınızla katkı verin.

 

Selam ve saygılarımla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar