Soma İçin Yastayız

  • 17.05.2014 00:00

 Kim ne dese desin bu ülkenin insanı birbirine sevdalıdır. Arada bir soyut siyaset ve gereksiz polemikle araları açılmış gibi gözükse de dar günde her türlü husumeti bir kenara atıyor biri diğerinin yardımına koşuyor, elinden gelen tüm imkanları seferber ediyor. Yakın zamanda  meydana gelen Van depremini unutmadık bir  akılsız sunucu dışında herkes Vana sahip çıktı. O da hatırladığım kadarıyla özür diledi.

Soma felaketi başımıza gelmiş tüm Türkiye yasta, Diyarbakır belediye Eş başkanları ilk günün sabahında yüzlerce çalışanıyla belediye meydanında Somaya taziyelerinin gönderirken her türlü yardıma da hazır olduklarını beyan ettiler. Belediye dev ay-yıldızlı bayrak asmanın yanı sıra siyah bez de astılar. Bazı sendikaların iş bırakma eylemi kararı alınca duyarlı Diyarbakırlılar halkı da eyleme destek verdi, bir araya gelerek protesto yürüyüşünü düzenlediler. “Her taraf Soma, her taraf yas” sloganlarıyla taziyelerini bildirdiler. Ayrıca birçok iş yeri siyah bez asarak vatandaşın acılarına ortak oldular. Siyasi partiler taziyelerini bildiler,Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) siyah beze yazmış “Somalı kardeşlerimiz yalnız değiller” diye…

Belki BDP taziye çadırı da kurulacaktı, fakat MHP erken davranıp taziye evi açınca, artık ikinci bir taziye evi açmak doğru olmazdı. Bu çadıra az kişinin gitmesi Soma felaketine olan ilgisizlikten değil, MHP’nin Diyarbakır’da  tabanının olmayışından kaynaklandığı kanaatindeyim.

Cuma günü Diyarbakır’ın en büyük camisi olan Ulu cami’de binlerce kişi bir arada vefat eden “Soma Şehitleri” niyetine gıyabi cenaze namazı kıldı, bu mağdur ve mazlum vatandaşlarımız hayırla, duayla anıldılar. Ayrıca bazı camilerimizin minaresinde selat ve selam sesi yankılandı, selalar okundu, bunu okutan vatandaşlarımızdan Allah razı olsun.

Boşuna dememişler, “Dost kara gönde belli olur.” Dolayısıyla iki insanın, iki topluluğun sevgisini, muhabbetini, şefkat ve samimiyetini ölçmek istiyorsanız, dar anlarda birbirine olan ilgilerine bakın rahatta herkes kendinedir zaten. Bu münasebetle diyorum ki Diyarbakır kendine düşeni yaptı hem de göz yaşlarıyla Soma şehitlerini andı/anıyor.

Soma konusu bir açıla dursun alıyor Diyarbakır insanı bir hüzün, ah çekiyor, keşke elimizden bir şey gelseydi, olan ve ölen geri gelmiyor Allah kalanlara sabır ve selamet versin dualarında bulunuluyor.

İşte Anadolu insanı budur, yedi bölgesiyle birbirini kabullenmiş, eski defolu devlet anlayışına rağmen dar günde birbirine kenetlenmesini biliyor. Çünkü bunlar babadan, atadan dostturlar ne demişler, “Eski dost düşman olmaz.” Hem hangi birimiz bir şehit torunu değiliz ki? Dolayısıyla bu ülke hepimizin, öyle olmaya da devam edecek inşallah. Yeter ki bir birimizi tanıyalım; Vatan, Millet Sakarya edebiyatından, siyasetinden vazgeçilsin. Ama ne acıdır ki gençliğimizi manevi değerlerden yoksun yetiştirdiğimiz için Anadolu insanını bir arada tutan bağlar toplumdan kayb oluyor, ondan dolayı şu anda Diyarbakır BŞ.Belediye Eş Başkanı olan Fırat Anlı manidar bir ifadeyle demişti ki; “Bizim kuşak barış sürecini tamamlamazsa bizden sonraki kuşakların bir araya gelmesi zor olur” diye.

İnşallah 1960 kuşağı bu barış sürecini tamamlayacak ve bu memleketi huzura kavuşmuş vaziyette çocuklarımıza devredeceğiz.

Amin demeniz dileğiyle, selam ve saygılarımı sunarım.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.