Barışa Direnme Arkadaş

  • 1.07.2014 00:00

 Ya ben bu barışın değirmenine su taşıyan ne kadar kimse varsa hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Çünkü beni en çok mutlu eden haberlerin oluşmasına zemin hazırlıyorlar, yararlı açık oturumlar yapılıyor, iç açıcı yazılar yazılıyor, halkımıza umut ve güven geliyor.

Habur hadisesinden tutun, Oslo görüşmelerine kadar, Barış annelerinden tutun şehit annelerine kadar, hele annelerin şu son eylemi barışa paha biçilmez bir katkı yaptı ve çıkarılması düşünülen bu son paketin bir an evvel şekillenmesine, meclise sevk edilmesine katalizör oldu.

Yıllardır barış ve huzur için her medeni platformda sesimizi yükseltiyoruz. Taa 1993’te Başbakanlığa Bölgemizle ilgili gönderdiğim on sayfalık bir raporda şöyle bir ifade kullanmıştım. “Dil, Allah’ın ayetlerinden biridir, hapsetmeye kalkışırsanız mağlup olursunuz” maalesef bu uyarı işe yaramadı, inat edildi, inkar ve imha politikasında diretenler oldu, bu uğurda telafisi mümkün olmayan mal ve can kaybımız oldu, neyse ki AK Parti iktidarıyla bu sorunun çözümü fark edildi çare çözüm bulmak için bir gayret var, ama ne acıdır ki bu barışa direnmeye çalışan iki uç kesim var, Birisi BDP/HDP içinde diğeri de MHP içinde. Sevgili dostlar atalarımız canı pahasına bu memleketi bize bırakmışlar, biz ne diye Misak-i Milli sınırları içinde anlaşamıyoruz, tek kelimeyle ayıp değil mi?Üstelik bu ayıbı başlatan da Türklük adına başlattığı halde adını da Kürt sorunu koymuş.

Bir paket açılıyor; bir kesim içi boş diyor diğer taraf vay efendim vatan elden gidiyor diye bağırıyor. Bu insanlarımızın kendine özgü ezberleri var, ah şu ezberlerinden bir taviz verseler, dünyaya başka bir göz bakabilseler, başka bir zihinle hayatı algılarlarsa olup biten hadiselere bakış açıları değişecek ama ne çare, kim ne dese desin onların dediği dediktir.

Bu yazıyı yazdıktan 2-3 gün zarfında Çözüm süreciyle ilgili yasa meclise sunuldu, Diyarbakır Vekili Av.Hatip Dicle ve arkadaşları KCK davasından tahliye edildi. Arkadaş her geçen gün barışa yaklaşıyoruz, ne diye tutturmuşsunuz açılan her pakete, atılan her maddeye “içi boş” deyip küçümsüyorsunuz! Ayıp değil mi?

Müsaade edin de meclisimiz bu soruna bir çare bir çözüm üretsin o vekilleri boşuna mı seçtik, değil mi? Artık barışçıl bir dil geliştirelim, bir arada yaşamanın yollarını bulalım, soyut kavramlar üzerinde tartışarak zaman öldürmeyelim; üretim, teknoloji ve eğitime ağırlık verelim. Şu Kürt’müş bu Türk’müş ayırımından vazgeçelim. İnsan olarak yaratılmamız diğer canlılara göre pozitif bir ayrıcalıktır bu şansımızı değerlendirelim yoksa yarın ruz-ı mahşerde hayvanlara imrenebiliriz maazallah, burada yaptığımız kabahatten dolayı.

Şu imkansız, bu imkansız diyerek insanların hayallerine set çekmeyelim. Mesela ben diyorum ki, en geç yedi yıl sonra Türkiye en yaşanabilir ülkelerden biri olacak, fert başına gayri safi milli hasılası en az ikiye katlayacak, artık vekil olmanız için arkanızda bir dayı olmasına gerek duymayacaksınız, ya da vekil olabilmek için yüz bin liraların harcanmasına gerek kalmayacak. Bu benim hayalim, sen ne hakla, hayır bu mümkün değil, birileri buna müsaade etmez diyerek beni hayal kırıklığına uğratıyorsun hiç olmazsa olabilir de, ki olabilirliği de vardır.

Gelin siz de kendinizi barışa endeksleyin. Nedir barış? Irak’ta Kürt devletinin oluşmasına kavli fili dua edeceksiniz, Suriye ve İran Kürtleri otonum yönetim tarzıyla daha rahat yaşayacaklar, Türkiye Kürtleri Ülkenin sathı mahallinde birinci sınıf vatandaş olarak ayrımcılığa tabi tutulmayacaklar mesele bu kadar sade, açık ve anlaşılırdır.

Kim ne hakla bu barışa karşı duruyor anlamakta zorlanıyorum. Yahu barış seli şahlanmış geliyor, sakın karşısında durmayı deneme, kendi kendini kahretmiş olursun. Barış gelmişken şunu da koparayım bunu da koparayım diye mızmızlık yapma, Türkiye’nin tamamı, %90 Kürtlerin için yaşanabilir bir ülkedir, diğer %10’da barışla birlikte bunu fark edecek gibime geliyor benden söylemesi.

Her ne kadar ne yaparsak yapalım hayatın sorunlarından kurtulmak mümkün değildir, ancak kolektif kutuplaşmadan kurtulabilirsek kimi dünya ülkeleri gibi daha barışçıl bir yaşam sürdürme imkanını elde edebiliriz diye düşünüyorum.

Nice mutlu günlere hep beraber.Hayırlı Ramazanlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar