Çözüm Süreci Gevşek Gidiyor!

  • 2.11.2014 00:00

 Çözüm süreci hem Türkiye için hem dünya için tarihi bir sürec niteliğini taşıyor.  Başarılı bir tarzda işleyip, iki yılını doldurmak üzere. Ancak bu süreci hızlandırmak gerekir. Öyle ki hücum tarzı bir taktik ile ilerlemeli. Neden derseniz, nedeni şu;

Kürt muhalefeti bu süreci kullanarak kendince bir nüfuz oluşturmaya çalışıyorlar,

Çözümü istemeyen karanlık güçler her fırsatta sürece taş koymaya çalışıyorlar,

Anadolu insanında bir tedirginlik var, her geçen gün umudunu kayıp ediyor. Acaba? soruları yanıtsız kaldığı için.

Fiili bir durum var ki vatandaş bölgede, KCK, PKK hatta HDP kavramlarını duyunca ürküyor. Neden mi mahkemeler kurmuşlar arkadaş, vatandaşı sorguluyor, yargılıyor, cezalandırıyor.

İşi yok devlet Ankara’da hava cıva atsın, vatandaş tehdit altında, çözüm süreci sonucunu beklemeden bu defakto mahkemeleri ortadan kaldırmak lazım, böyle bir duruma eyvallah denilebilir mi? DTK’dan HDP’den bunun hesabını sormak lazım çünkü sivil hamileri onlar.

İşte görüyorsunuz Hakkari’de, Diyarbakır’da askerler öldürüldü, HDP kınadığına göre  bu cinayetler başka bir parmağın işaretiyle oluyor. Bir medeni vatandaş isek biz de beyan esas olmalı, PKK üstlenmemişse ona yükleyip ortamı bir daha germenin bir anlamı yoktur.Ama barış sürecinin gidişatından memnun olmayanlar cingar çıkarıyorlar bilmek lazım, oyuna gelmemek lazım.

Bir bütün olarak Anadolu insanını yerine empati yapıyorum, faili meçhuller hariç en az doğu insanımız kadar, o öve öve bitiremediği devletin zulmünü gören kanaatkar, şerefli vatandaşlarımız da bir umut barış gelir diye sabrederken zaman zaman meydana gelen cinayetler ve yersiz açıklamalar umudunu söndürüyor, hayatını karartıyor,ne yapacağına neyin arkasında duracağına karar vermekte zorlanıyor.

Malum barış sürecinin gevşek yürümesi bu sıkıntıların büyümesine yol açıyor.

Bir fikrim daha var eğer HDP ve MHP kendi kendini feshedip yeni isim yeni vizyonla siyasete başlarsalar çözüm süreci müthiş bir ivme kazanacak ve halkımız daha fazla mutlu olacak, çünkü toplumun hafızası formatlanmalı bu ezberle çözüm sürecinin topluma huzur kazandırması çok zor.

Ya CHP hala neyi savunduğunu bilmiyorum, laiklik Kemalizm siyaseti artık tutmaz. Çünkü kaostan başka bu millete bir şey kazandırdığı yok.

AK Parti ise teşkilatının bir kısmı devletin imkanlarından fena bir şekilde yararlanıyor, onlar da birbirlerini biliyor, özellikle bu gelecek seçimlerde daha temiz bir vekil adaylarıyla seçime gitmesi lazım, aksi takdirde parti oy kaybına gideceği gibi çözüm süreci de yarı yolda gidecek. Gerçi Meclis aritmetiği ne olursa olsun barış sürecini sürdürmekten başka bir çareleri yom ama sürecin rengi değişir.

Aday seçerken başarılı bürokrat usulünden vazgeçip halkın güvenini kazanan kanaat önderi ve akademisyenlerden yararlanmaları lazım. Bunlar zor şeyler değil ama çözüm sürecini başarıya ulaştırmak isteyenler için tabi.

Sevgili vatandaşlar bari biz bu hassasiyete sahip olalım. Olan 7 milyona değil 70 milyona oluyor. Artık buna dur demenin zamanı geldi. Sivil Toplumun sesini yükseltme zamanıdır

Unutmayalım bu devirde kimse makam, imkan ve nüfuzunu haksız yere de kazanmışsa kendiliğinden bırakmaz.

Haksızın yakasından ben sen tutmalıyız. Tıkanan durumlarda yol göstermeliyiz.

Güya bu memlekette Milletvekilleri izleme komitesi var evvel Allah bir gün bir icraatlarını görmedik.

Dert çok, derman da var ama “elma piş ağzıma düş” mantıklı kimseler oldukça o elma bir gün düşer ama kafamızı zedeler, kırabilir.

Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar