• 27.12.2014 00:00

 Bazı soyut kavramlar, gençlik heyecanına katkı yapabilir ama iyi ifadeler değil,

Kendi kendini yeterli görmeyen kimseler birilerine intisap ederler, başkasına ihtiyaç duyarlar. Sen sen ol, anne babanın evladı gibi davran, vatani görevini yapman yeterlidir. Niye birilerinin askeri olma ihtiyacı hissediyorsun.

Eğitim sistemimiz yetiştire yetiştiren böyle zayıf bir gençlik yetiştiriyorsa vay halimize!

“Biz, Mustafa Kemalin askeriyiz” demek size ne kazandırıyor ki, Onun dokunulmazlığının arkasına sığınmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu da düşüncelerinizi eleştiriye kapatıyor.

Adı üzerinde çocuk işte bu tarzı ona kazandırmak bir eksiklik. Zamanında sözüm ona meşhur bir ressam çamur havuzunda iki çıplak bayanı güreştirdi, birileri eleştirince de “Ben Atatürkçüyüm” diyerek kendini savunmuştu.

Demek istediğim müsaade edin de edep marifet sahibi insan yetiştirelim, küçüğüne sevgi, büyüğüne saygı gösteren yeni bir nesil yetiştirelim.

Bu kıymetli öğrencimiz heyecana gelmiş öyle ya da böyle hakaret kokan bir metni okumuş, keşke daha düzeyli bir metin olsaydı.

İnanın tahliyesinde yaptığı açıklama dahi soyut ve itici ifadeler içeriyordu. Yok efendim “faşist baskılara meydan vermeyeceklermiş” bu ifade altı boş bir ifadedir, paylaşabileceği bir şeyi olmayanın kullandığı bir söylevdir.Benim bu şirin öğrencimize tavsiyem şudur; Mehmet Emin Altunses müsaade edin ucuz siyasetçiler bu ucuz ifadeleri kullansınlar.

Annemiz de “çocukların yeri okuldur” diyor. Ne güzel bir ifade değil mi?  Ama 2000 civarında çocuklarımız ceza evinde ve çoğu Kürt çocuklarıdır, hem de çocukluğunu cezaevinde gençliğe dönüştürdüler onlar için de aynı ifadeyi kullanmak gerekmez mi?

Haberin yorumlarını inceledim. Eleştiriler var, ama yine soyut kavram ve okuyanların kafasını karıştıracak türden.

Ya bu Cumhurbaşkanı bu topluma ne zarar verdi? Elle tutulur bir şey elinizde yok mu? İnanın eleştiri hakaretle eşdeğer bir durum değildir. Hakaret etmeden de, soyut kavramlar kullanmadan da eleştiri yapılabilir.

Böyle düzeyli bir eleştiri yapılmayınca da benim gibi sağ duylu vatandaş ta diyor ki, demek ellerinde bir delil yok kahrından, çekememezlikten dolayı böyle muamma ifadeler kullanıyorlar. Ne demişler önemli olan ne anlattığınız değil, muhataplarınızın ne anladığıdır.

Modası geçmiş ifadeler;

Biz Mustafa Kemalin askerleriyiz,

Ne mutlu Türküm diyene,

Bir Türk dünyaya bedeldir,

Her Türk asker doğar,

Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk’tür,

Ya sevgili vatandaşlarım, can kardeşlerim bugün itibariyle bu sloganik ifadeler bize ne kazandırır. Ne dinimize ne dünyamıza bir fayda sağlamıyor.

Konjoktörel olarak bir zamanlar kulağa hoş gelen ifadeler olabilir, ama bu gün için demode olmuş ifadelerdir.

Muhterem vatandaşlarım; eğitim, öğretim, ekonomi, bilim ve teknoloji bize lazım, edep, hikmet ve marifet lazım. Birileri bu değerlerimizi birbirine alternatif haline getirmeden hizmetimize talipse ne ala, yok eğer bu samimiyet testinde sınavda kalıyorsa bize lazım değildir.

Selam ve dua ile