HDP, Kürt Partisi Olabilse Baraj Sorunu Kalmaz

  • 3.02.2015 00:00

 Çok ilginç bir seçim süreci ile başbaşayız. Uzun süre derin devlet destekli ret ve inkar üzerine, mağduriyet edebiyatını yaparak Kürtlerin oylarını alan BDP/HDP vekil adayları bu seçimde bu kadar şanslı değiller.

Şimdi önünde üç yol var,

1-Kürtlerin dilini sahiplendiğinden daha çok dinlerine saygı gösterecek,

2-AK Parti siyasetiyle verilen Kürt haklarını müteşekkir düzeyde sahiplenecek, varsa eksikleri de barışçıl bir dille talep edecek, siyasi bir metotla elde etmek için mücadele edecek.

3-Dış ülkelerden gelen göz kırpmaların peşine düşmeyecek, ladini ideolojik yapıları Kürtlerin başına bela etmeyecek.

Bu duruşunu tesis edebilse zaten %10 baraj sorunu olmaz. Çünkü hem oylarını koruyacak hem de barışçıl Türk solundan oy alabilecek. Bu hassasiyetlere dikkat etmeyip barajın altında kalırsa, bir zamanlar %7 düzeyinde oy alan ve baraja takılarak Meclisin dışında kalan Genç Partiden ne farkı kalır.

HDP, “Ben Kürt partisiyim, barış sürecinin bir parçası olarak Mecliste olmalıyım” deme gibi bir hakkının olabilmesi için Kürtlerin rengini yansıtmalıdır değil mi?

Kürtler bin bir türlü zahmetle nispeten dilinden ileri gelen haklarını elde etmek üzereyken, bu sefer kimi siyasetçiler Dinlerini ellerinden almaya çalışıyor. Allah aşkına kim size bu fitilleri veriyor ki bir türlü Kürtlerin hem dilini hem dinini bir arada yaşamalarına müsaade edilmiyor?

Bir zamanlar eski defolu devlet aklının Kürtlere verdiği sıkıntıyı bu sefer başka bir güç dayatıyorsa o gücün iki kere düşünmesi lazım Kürtlerin ise üç kere düşünmesi lazım.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik ve İnançları 70-80 yıl reddetti de ne kazandı ki, bu gün birileri aynı operasyonu Kürtlere reva görüyor?

Peki HDP ne yapmalı?

Hüda-Par ile bir an evvel bir araya gelmeli, barış içinde yaşamaya niyetli olduğunu ortaya koymalıdır.

Başta Kur’an ve Hatem-ül Enbiya Hz.Muhammed aleyhisselatuveselam olmak üzere İslam’in değerlerine saygılı olduğunu beyan etmeli,

Zerdeş hazlerlerine ve Konfiçyüs gibi kimselere vurgu yaparak Kürt gençliğinin kafasını karıştırmamalıdır,

Nice peygamberler geldi geçti, herkes eski dininin peşine düşerse insanlık bölük pürçük olacak, bunun için çaba sarf edenler barış ve huzurun düşmanlarıdır. İslam’ın ne eksiği var ki başka başka arayışlara giriyorsunuz?

Buyurun CHP Türk soludur, Dinine saygısızlık yapıyor mu? MHP Milliyetçi parti olmasına rağmen Dinini inkar ediyor mu? Yapmasa ne olur? İşte burası önemli, artık bu yanlışa karşı Kürt muhalefeti sesini yükseltecek haberi olsun.

Bana muhalefet edemezsiniz gibi gaflete düşerse tarihin en büyük kabahatini yapmış olur, onu da söyleyeyim.

Ey nazenin Kürt gençleri Din ve Namusunuza sahip çıkınız! Edebi, marifeti, cesaret ve mertliği, kanaati elden bırakmayınız, Aksi takdirde aile kavramını kaybedeceksiniz, insanlığımız erozyona uğrayacak.

Yaş 25-30’a çıkana kadar arkadaş bulabilirsiniz, ama ondan sonra artık yavaş yavaş etrafın boşalır, uzattığınız el bir gün havada kalır.

Yaş 45-50 ye dayanınca dayanıksız kalırsın, gençlik hevesleri uğruna geçirdiğin zaman artık sana ceza gibi gelecek, bu duruma düşmeden uyanmak lazım. Birisi Kürt kadınları dediği zaman bak bakayım eğer “Namus Kabustur” deyip, kadını erkeklerin ortak malı yapma gibi bir durumu seziyorsan onlardan sakının, e mi?

Yüce Rabbim Kürt halkını Din ve Namus konusunda gayreti olmayanların şerrinden saklasın.

Amin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar