KÜRT MESELESİNE İSLAMİ ÇÖZÜM ÇALIŞTAYI YAPILDI

  • 10.03.2015 00:00

 7-8 Mart’da ülkemizin hemen her bölgesinden 3500 STÖ’leri adına 600 delege ve bini aşkın katılımcıyla iki günlük bir çalıştay gerçekleşti. Sunduğum tebliği siz saygıdeğer okuyucularımla paylaşmak istedim.

…………………….

Saygıdeğer Divan, değerli protokol, muhterem katılımcılar.

Genelde Türkiye’nin yönetim sorunu, özelde Kürt sorunu tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorundur. Anadolu insanının kahir ekseriyeti Müslüman olması hasebiyle sorunlarımızın asıl çözüm anahtarı İslami değerlerde saklıdır. Ne hikmetse bu halkın genetiğinle oynandı ve bu gün bu değerlerden ya hiç yararlanılmıyor ya da ikinci planda yedekte kullanılıyor.

Kürtlerin kahir ekseriyetinin dini İslam, İslam’da sulh var, barış var, karşılıklı af var, selam ve dua var. Bu değerleri bir kenara bırakarak barış arayışına girmek açığı kapatılmayacak sorunları beraberinde getirir. Ne hikmetse, seküler Kürtler, yani ladini Kürtler, başka bir ifadeyle dini tarafı belli olmayan, ya da dini olmayan Kürtler oluşturdular ve bu atmosferde Kürt sorununa çözüm ve barış arayışları devam ediyor.

Dini tanımayan dünyanın, sözüm ona “siyonizmin azı dişleri” ladini yol yöntemlerle Filistin’e, Afganistan’a, Irak’a yıllardır barış adına kan dökmektedirler, benzer bir belayı bu ülkenin de başına getirmek istiyorlar. Halbuki Kürtler daha düne kadar bir sorunları oldu mu şeraite gelir, Saygın bir Alim, bir Mollanın huzurunda ifade verir, verilen karara rıza gösterir, barışır giderlerdi. Önemli bir barışta yine Alimler ve toplumun önemli şahsiyetleri huzurunda Kur’an’ın altından geçerek famileler, aşiretler barışırdı.

Bütün bu hakikatler göz önünde bulundurulduğunda Kürt sorunun asıl çözümüne katkı yapacak değerlerin İslami değerler olduğu dikkati çekiyor. Yeter ki İslami çözüm derken, bu sorun “ancak İslam kardeşliğiyle çözülür” diyerek içi doldurulmamış bir slogan haline getirmeyelim.

Bu açıdan, Kürtlerin Dili üzerindeki yasakların tamamı kaldırılmalı, İsteyen Kürtlere Anadille eğitim yapılabilmeli, hayatta bir sorunun oluşmaması için iki dilli eğitimle Türkçe de öğretilmelidir.

Dini değerlerimizin okullarda çocuklarımıza öğretilmesi sağlanmalıdır. Kur’an ve Siyer dersi, fıkıh dersi daha kapsamlı bir tarzda Müslüman çocuklarına verilmelidir.

Doğru bir tarih bilgisi eğitim kurumlarında verilmeli, Kürtlerin tarihi şahsiyetlerinin hayatı yeteri kadar tarih müfredatında orijinal haliyle yer almalıdır.

Bilim-Sanat ve teknolojiyi ilahlaştırmadan, hizmet amaçlı araçlar olduğunun farkında olan bir nesil yetiştirilmelidir.

Şeriat-ı Garra kavramıyla barışık bir toplum oluşturmalıdır.

İslam dini hayat dinidir, Namazla, Oruçla, Hac ve Zekatla sınırlandırılması kaba bir kabahattir. İslam Müslüman’ın her anını ilgilendiren bir dindir, anayasal düzenlemeler yapılırken Kur’n’ın ana temaları gözünde bulundurmalıdır. Bakınız kürt sorunun bu kadar baş belası haline gelmesinin yegane nedenlerinden biri yasama erkinin “dilleriniz ve renklerinin Allah’ın ayetlerindendir” ayetini, ilahi düsturu tanımamasıdır.

Ayrıca barış süreci adına varsa bir eylem planı bunun içinde silahsızlanmanın yanı sıra dağdan indirilen gençlerin rehabilite edilmeleri ve sosyal hayata katılımının sağlanması için projeler üretilmeli, siyasi bir genel afla başta 28 Şubat’ın mağdur mütedeyyin kesimi olmak üzere siyasi suçluların hürriyetlerine kavuşmaları sağlanmalıdır.

Artık bu memlekette öteki istemiyoruz.Anadolu insanının devletin şerrinden emin olması lazım. Bu halkın hizmetkarı hatta reçberi olan bürokrasinin vatandaşa bakış açısı değişmeli, Halk talim terbiye, sanat, zanaat ve üretime;edep, marifet, merhamet değerleri eşliğinde sahip çıkmalıdır.

Bir yarım ada niteliğinde yaratılan bu dünya cenneti Türkiye’de insanca yaşamakta zorlanıyorsak, kendi değerlerimizi yatamadığımızdan kaynaklanıyor. Bir Asyalı Avrupalı bibi yaşamaya çalışsa da yapamaz çünkü genetik kodları buna el vermez.

O zaman özümüze dönelim, Elimizde Allah’ın Kelamı Kur’an var, birlik beraberlik ve muhabbetimiz için yeterli bir kaynaktır. Kur’an’ın pratiği Resulüllah üzerinde hayata yansıdığı için rehberimiz Muhammed aleyhiselat u vesselamdır. İslami değerler etrafında bir araya gelindikten sonra dünya işleri arkamızda koşacaktır.

Bu münasebetle şehrimizde gerçekleşecek olan bu çalıştayın çözüme ufuk vereceği umuyoruz, bu çalıştayın sonunda oluşturulan deklarasyonun  ülke yönetimine ışık tutacağı ve sorunlarımızın çözümüne reçete olacağı beklentisini taşıyoruz.

Eğer özelde Kürt sorunu, genelde Anadolu insanı arasında selamlaşmayı başarabilirsek İslam dünyası, hatta dünya dahi rahat bir nefes alacaktır.

Çünkü Türkiye’nin, İranı’ın, Irak’ın, Suriye’nin huzuru ağırlıklı olarak Kürt meselesine bağlıdır, sorun da Kürtlerden kaynaklanmıyor. Bazı Fars, Arap ve Türk milliyetçilerinin ve Devletlerinin politik yanlışı ve siyasi vizyon kıtlığından kaynaklanıyor kanaati ağır basıyor. Bu tespiti de yapmakta fayda var.

O zaman birileri yaptığı bu yanlıştan vazgeçmeli, Kürtlere verdikleri sıkıntıdan, diğer halkları aldattıklarından dolayı da özür dilemeleri gerekir.

Adil şahitler vasfını taşıyan hazirunun huzurunda kamuoyuna beyan etmekten onur duyarız.

Selam ve dua ile fi emanillah.

Diyarbakır DES yönetimi adına

         İl Başkanı Eyüphan kaya

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar