Mütedeyyin Kürtler ve Beklentileri

  • 16.03.2015 00:00

 Hakikaten bu mevzuda bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, Buyurun 03.11.2011 tarihinde yazdığım bir tahlili/talep temalı yazımdan bir kesiti beraber inceleyelim.

Yorum sizin

Sessiz çoğunluk konumunda olan bu sabırlı, nitelikli Kürt halkının bazı özelliklerini sizinle paylaşıyorum.

Bunların aklı iman ile besleniyor
Çoğu mümin, mütedeyyin aklını fikrini imandan, Kur’an’dan alıp hak hukuka yaklaşımları vicdanidir, empati yapabilirler, dışarıdan güdümlü olmadıkları için bunlarla konuşmak daha kolaydır.

Bunlar kanaat ehli insanlardır

Kendi kendine yetmesini bilirler, aza kanaat ederler hakları olduğu halde, devlet sistem tartışmalarıyla zaman öldürmezler, aç ve açıkta kalmadıkları sürece Rabbine şükür ederler.Öz eleştiriye açık olup kendini sorgularlar.

Bunlar sabırlı kimselerdir

50 yıldır sabır ediyorlar. 50 yıl diyorum çünkü cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan zulümlerden sonra vatandaş işine gücüne bakmış, devlet de bir derece işlevini yerine getirmeye çalışmış,  militarist güçler vatandaşı rahatsız edecek düzeyde güçlü olmadığı için hayat az daha sade geçmiştir. Ancak gittikçe güçlenen sözüm ona derin devlet varlığıyla insanımıza sıkıntı vermiş, bir kısmı bu sıkıntıya dayanamayıp baş kaldırmış, ancak rehberleri sosyalist, komünist akım olduğu için yanlış esaslar üzerinde yürüyüp, soruna derman olacağına daha da girift hale getirmişlerdir.Kendi halkına bile düşman olmuşlardır.Ama bu mütedeyyin kesim bu sıkıntı karşısında sabretmiş, göğüs germiş, barışın ve huzur umudunu yitirmemiştir.


Bunlar şükür etmesini bilirler
Aza şükür etmesini bilen bir kesim olup dünyanın geçiciliğine inandıkları için onun bunun rızkında gözü olmayan eski deyimle “kutu layemut”  ile geçinecek kadar zahireye sahip olduktan sonra Rabbine şükür etmesini bilenlerdir.Aslında cumhuriyeti besleyen yücelten bu nitelikli değerli şahsiyetlerdir.

Bunları değerlendirecek kriterler vardır
Bu insanları uyarmak, yanlışlarını dile getirmek kolay çünkü bunlar Allah ve Resul’ünü tanıyanlardır.Bile bile suç işlemezler suçlarını kendilerine bildiren kimselere teşekkür etmesini bilenlerdir. 


Bunlar daha rahat ikna edilebilirler
Bu milletin geçmişiyle barışıktırlar, gazi ve şehit torunlarıdır, Kuva-i Milliye ruhuna sahip cengaver kimselerdir. Ama karşına alabilecek bir cephe yok, arada şaşkın vaziyette kalmışlar.Kimse bu Kürtlerin PKK ya karşı mücadele etmesini beklemesin!. Devletin kaba yönetim tarzı İslam’a, imana bakış açısı, insana tepeden bakması böyle bir yandaş kesim kazanmaya manidir.


Bunların rehberleri var
Bir çoğu ya bir ulemaya ya bir şeyhe ya da bir vakfa mensuptur dolayısıyla bunlarla diyalog daha kolay olduğu gibi bu Kürtler bulunduğu ortama katkı yaparlar ama yük olup ağırlık yapmazlar sıkıntı oluşturmazlar.


Bunlar ayet hadis dilinden anlayanlardır
Bu kesim Kürtlerin dini hassasiyetleri ön plandadır ayet ve hadis diliyle bunlarla rahatlıkla konuşulabilir. Ancak devlet ayet hadis gibi dünyanın en kıymetli en manidar ifadelere sırt çevirdikçe huzur bulmamız mümkün değildir.

Çünkü insanlık adına bütün güzellikler orada saklı onsuz hayat yürümüyor…ancak bu kadar yürüyebiliyor.


Bunlar barış zincirinin birer halkalarıdır.
Bu milletin birlik beraberliğini sağlamada ciddi bir rol oynarlar,  kardeşlik duygularını yeşerten bunlardır, bunlardan olmasaydı ülkemizin durumu daha beter bir hal alabilirdi


Bir milyon nüfuslu Diyarbakır’ın merkezinde yaşayan vatandaşlarımızın 600 bin çocuk olsun 200 bin ehli secde en az 100 bin de bu insanların sempatizanlarıdır.Yani bu kesim %75’e tekabül etmektedir bu insanlar bu vakarlı duruşlarıyla nötr kalıyorlar gibi gözükse de, kimse bunları halinden razı sanmasın, hem dünyevi hem dini sorunları vardır ve bu açılım sürecinde kesinlikle dikkate almaya değer .

Sorunlarımızı parça parça ele alarak huzur bulamayız.


Devlet bunların görüşlerine muhakkak başvurmalı Kürt açılımı şemsiyesi altında bunlara bir değer biçmeli Kürdistan’da yaşayan halk görünen yüzüyle değil de  tek taraflı kale alınırsa memlekette kaos doğar. 


Bunlar ne istiyorlar?


1-Kur'an-ı Kerim dersinin ta ilk okuldan tercihli ders olarak okutulmasını olmasını istiyorlar.Yüce dinimizin asıl kaynağı olan kitabımızdan çoluk çocuğumuzu mahrum etmeye hakkımız yok.

2-Kürtçe'nin tercihli dil olarak isteyen kimselere okutulmasını istiyorlar. Kürtçe resmiyette dil olarak kabul edilsini istiyorlar.

3-Yerleşim birimlerinin Kürtçe isimlerinin iade edilmesini istiyorlar.

*Hala da çevremizdeki bazı köylerin Türkçe isimlerini bilmiyoruz.

4-Yerel yönetimlerin güçlendirilmesini ve merkeziyetçi bu layüsel
yönetimtarzından kurtulmak istiyorlar. Bırakalım şehirler yerinde yönetilsin,valiler seçimle gelsin.

5-İbadete engel oluşturan yasaların kalkmasını istiyorlar. Hür ve özgür bir Cuma saatini istiyorlar.

6-Edebe muğair olmamak şartıyla Kılık kıyafet yasağının olmadığı bir yönetim ortamını istiyorlar.

7-İsteyen herkese dini eğitimin karşısındaki engellerin kalkmasını istiyorlar.

8-Diyanetin özerk bir yapıya kavuşturulup, devletin ideolojisine taşeron olmaktan kurtulmasını istiyorlar.

9-Başta milletiyle olmak üzere komşularıyla ve dünya ile barışık bir devlet istiyorlar.

10-İnsanımızın korkmadan, ürkmeden, endişesiz bir tarzda özgürce kendini ifade edebilecek bir yönetim istiyorlar.

11-Gayri safi milli hasıladan pay istiyorlar.Bu konuda pozitif ayrımcılık istiyorlar.

12-Hiç kimsenin meclise sıkıntı vermediği özgür bir parlamento istiyorlar.

13-Siyasi suçları kapsayan bir genel af  istiyorlar.

14-Eğitim öğretim kalitesinin dünya ölçülerinde olmasını istiyorlar.(PİSA sınavında OECD ülkeleri arasında sondan ikinciyiz. Bu başarısızlık gündemimizde yok.)

15-Dinimizle, dilimizle, tarihimizle, kültürümüzle barışık bir eğitim müfredatı istiyorlar.

*Dikkatle okuduysanız bu taleplerin bir kısmı yerine getirilmiş durumda önemli olan diğerlerini de yerine getirip, bu Kürt meselesini siyasete malzeme olmaktan çıkarmaktır. Bizim eğitime-öğretime, bilim ve sanata, üretim ve ekonomiye eğilmemiz lazım.

Bir gün, bu taleplerin tamamınız yerine geldiği, barış ve huzurun hakim olduğu umuduyla

Sağlık ve mutluluklar dilerim. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar