Sıra öğretmende arkadaş!

  • 14.04.2015 00:00

 Eskide büyüklerimiz şöyle bir benzetme yaparlardı, Devlet üçlü bir saç ayağı üzerinde duruyorsa bunlardan biri Ordu, diğeri Din Adamları üçüncüsü ise Öğretmenlerdir diyorlardı.

Bu hükümet döneminde Orduyla ilgi yeterli denecek kadar iyileştirmeler oldu, Din damlarının maaşları da fark edilecek kadar iyileştirildi, fakat Öğretmenlerin hali pür melali devam ediyor. Halbuki 800 bin civarında öğretmenlerimiz var ve bu kitlenin 76 milyon vatandaşlarımızla ilgileri vardır.

En son Milli Eğim Şurasında nöbet için ücret tavsiyesi çıkıştı, derken gecikince Sendikaların bir kısmı nöbet ücretleri yasal bir zemine kavuşturulana dek nöbet tutmayı boykot ettiler ve bir çok okulda serkeşlik devam ediyor, okulların düzeni bozuldu.

 Disiplin olayları kat kat arttı. Allah göstermesin bir kavga, bir cinayet olursa bunun altında çıkılmaz bence, birilerinin haberi olsun.

Artık üç saat mı, beş saat mı, iki saat dersin olduğu güne mi dersin boş olduğu güne mi? bir şeye bağlanmalı bu nöbet ücreti, okullar sahipsiz kalınca da bu sefer hizmet yılı itibariyle nöbetten düşen öğretmenlerin bir kısmı duyarlılıktan dolayı nöbet tutmaya başladılar, bu da ayrı bir sorun.

Allah aşkına soruyorum eninde sonunda verilecek olan bu nöbet ücreti, neden bir an evvel verilmiyor anlamakta zorlanıyorum. Yani onu da Sendikaların mücadeleyle alacak bir hak durumuna getireceksiniz ya“pes” doğrusu.

Ayrıca yıllardır şu ek gösterge 3600’a çıkarmasını bekliyoruz, talep ediyoruz, ondan da bir ses yok. Hizmet yılım 28 bir an evvel emekliliğe ayrılmam lazım ama tereddüt etmiyorum değil. Çünkü maaş bir hayli düşüyor.

Kardeşim hangi meslek erbabı öğretmen kadar hayata emek veriyor ki 3600 ek gösterge öğretmene fazla görülüyor, bu haliyle bile.

Her ne kadar öğretmenliği de “salla başını al maaşını” usulü yapanlar da yok değil. Bunlardan da kurtulmanın yolu “Eğitim Çalışanları” adı altında yarı sözleşmeli bir hale getirmek lazım öğretmenlik mesleğini.

Ayrıca öğretmen yetiştirme yöntemimiz çok ucuz, üstelik görevini yapamayan öğretmeni görevden almak çok zor. Halbuki başarısız öğretmenler defolu, yetersiz vatandaş yetiştiriyorlar bu ise emsali olamayacak düzeyde bir bela, bir musibettir.

Özellikle sınıf öğretmenliğinde yetersiz öğretmeni hemen geri çekmemiz lazım. Çalışmadan maaş almaları niteliksiz vatandaş yetiştirmekten daha iyidir.

Bir kimse bilinçli bir düşmanlık yapsa öğretmen üzerinde Hükümete bu kadar zarar veremez. Bundan dolayı Milli Eğitimin hali felaket, Okul Müdürü ve mahiyeti hariç, eğitim öğretim için kayda değer bir katkıları yok. İlçe müdürü, Milli eğitim müdürleri şube müdürleri al birini vur ötekine. Üstelik daha çok kazan da onlar. Bu haktan reva mı?

Demem o ki bir an evvel.

Şu nöbet ücreti yasal zemine ulaştırılmalı,

Öğretmenler için ek göstergesi 3600’a çıkarılmalı,

Yetersiz ilkokul öğretmenlerinin görevden alınması için kolay yol yöntem geliştirilmeli

Öğretmen, öğretmen. Öğretmeni karşısına alan siyasi bir hareket iflah olmaz.

Hükümetin yukarıdaki üç konuyu seçim beyannamesine yer vermeli ve bir an evvel gereğini yapmalıdır.

Selam ve saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar