Ağrı çatışması da barışı işaret ediyor

  • 17.04.2015 00:00

 Alem bilsin ki Türkiye kamuoyu hiç bu kadar barışa umut bağlamamıştır. Ağrıdaki çatışma dahi yine buna işarettir. Şu anda bir “kıl” kadar mesafe var arada. Biri, bireysel haklar adı altında Kürtlerin şimdiye kadar sıkıntı çektiği haklarının devlet tarafından es geçme korkusu, diğeri de bir menhus bir gücün PKK üzerinde Türkiye Kürdistan’ında bir hegemonya elde etme hevesi. Bu iki etken/kuşku barışa zarar verebilir.

İkisi de tehlikelidir.

Devlet Kürt haklarını verecek,

Anadil eğitimi önündeki engeller kaldırılacağı gibi devlet eğitim ve kültür kaleminden katkı verecek,

Siyasi genel af çıkarılarak 10 binlerce insanımızın hayat katkı verme yolunu açmak lazım.

Devlet İslami değerlerle barışacak Dinin; adalet, ibadet ve sosyal değerlerinden yararlanmayı prensip olarak kabul edecek,

Eğitim öğretime ağırlık verecek, okullarda ders sayısı ve saati azaltılacak, müfredatı yararlanabilir hale getirecek.

Ekonomi, bilim ve sanata katkı verilecek.

Kürt cephesi dikkatli olmalı,

Kürtler statü diyerek, demokratik özerklik diyerek, öz savunma gücü diyerek sürece sıkıntı vermeye kimsenin hakkı yok.

PKK’de normal hayata dönecek, bunun tersi kimsenin aklına gelmesin. Süreç gereği Devlet ve PKK arasında kalan Kürt halkı PKK’yi bölgede bir silahlı güç olarak kabulleneceğini kimse beklemesin.

Kürt cenahı aralarında muhabbet kapıları açarak başkasının direktiflerine kulak asmadan içerideki birlik beraberliği zaman ayırmaları lazım.

HDP’nin kazandığı belediyelere sesleniyorum. Bu halka hizmet edin. Bu ucuz siyaset dünyada da ahrette de bir karabela olarak karşınıza çıkacak. Hala da duyarlı Kürt aydınları size hoş görüyle bakıyor. O kadar eleştirilecek tarafınız var ki günde iki yazı bile kurtarmaz.

 

Gerisi kendiliğinden gelir kanaatindeyim.

Arıca vatandaşlarımız olmayanların da nereden gelmişlerse oraya gitsinler. Başka türlü bir planı olan varsa varsın kendine saklasın. Bizim ülkemiz tüm Türkiye’dir.

Ah şu Türk kavramı kullanma kompleksinden vazgeçebilsek sorunlarımızın %50 si kendiliğinden çözülür zaten,

Türk bayrağı, Türk silahlı kuvvetler, Türk hava kurumu, Türk polisi… vs

Ya bu Ülkenin adı Türkiye ise bu kavram neyimize yetmiyor?

Türkiye bayrağı, Türkiye silahlı kuvvetler, Türkiye hava kurumu, Türkiye polis… ne kadar da yakışıyor değil mi? Yakışmaz diyenleri vicdanlarına havale ediyorum.

Ya bir düşünün bakayım bu Türk kavramını kim ön plana çıkardı? Bu ruh değil miydi istiklal marşına Mustafa Kemal’ın gölge resmini bırakan.Bu tek kelimeyle ırkçılık için bir alt yapı hazırlığıdır.  

TSK’nın, Ağrı’da Askerlerimize yadımlarından dolayı vatandaşa teşekkür etmesi beni ziyadesiyle memnun etti, ama Türk Silahlı Kuvvetleri deyince diğer vatandaşlarımıza yabancı kalıyor. Hiçbir zaman bir ırk bir yasal tanımla oluşmazken Türkiye’deki Türk kavramı böyle oluşturulmuş. Bu tanımı yapanlardan Allah razı olsun. Bunun en büyük zararı Türklere olmuştur. Çünkü en çok onlardan destek almıştır.

Bu memleketin başına bela yaptılar, bizim gibi namuslu vatandaşlar dahi hala da üstüne basa basa bu yanlışa işaret edemiyoruz.

Anadolu insanının huzur ve selameti için çalışıp çaba göstermek dileğiyle.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar