Tüm Türkiye Duysun!

  • 23.04.2015 00:00

 Diyarbakır’ın işsizlik oranı hemen hemen daima Türkiye ortalamasının iki katıdır. Bu kadar işsizlerin olduğu bir ilde iki yıl önce İş-Kur’un performansı  72. sıradaydı. Sanırım bu sene de 67.sırada oldu.

Bildiğim kadarıyla şu anda 70 kadar İş-Kurda işçi danışmanı sıfatıyla çalışan insanlar var. Tabir yerindeyse namazda saf tutarken ancak insanlar birbirine bu kadar yakın oturur, o kadarki kurum onlara dar geliyor.

Eğer niyet insanlara yardımcı olmaksa dördü merkez ilçe ile birlikte Bismil, Silvan ve Ergani olmak üzere yedi ilçemize dağılsalar ve orada işsiz gençlerimize yol yöntem gösterseler ya…

Olmaz! orada vatandaş kendilerine rahat ulaşır, orada kapılarında güvenlik yoktur, orada bir iki işini yapmayanlar üçüncüsünde vatandaş onlardan hesap sorar. Aldığınız maaş burnunuzdan gelsin, işe girmeden önce iş bulabilmek için yedi yola baş vuruyorsunuz, işi bulduktan sonrada daireye git gel yapıyorsunuz bu haktan reva mı?

Unutmayın bu halkın vebali boynunuzdadır. Eğer ayda her biriniz üç beş kişiye iş bulamıyorsanız biliniz ki aldığınız maaş külliyen haramdır. Bana inanmıyorsanız vicdanınıza sorun, sizin maaş almanızın sebebi nedir? Eğer vicdanınız bozulmamışsa eminim sizi sorgulayacaktır.

Ayrıca AK Parti hükümeti döneminde işe alındınız ve bu gevşek tarzınızla yine AK Partiye zarar veriyorsunuz. Diyarbakır’daki oylarının düşmesine neden oluyorsunuz.

Ey İş-Kur, arayıp da işçi bulmayan şehirlerimiz, ilçelerimiz var. Hangi alanda işçiye ihtiyaçları var öğrenerek, ona göre eleman yetiştirseniz ve oralara işçi ihraç etseniz fena mı olur. Gaziantep Organize Sanayi Bölge Başkanı Cahit Nakıboğlu’nun ifadesine göre sadece Gaziantep’te 70 bin işçiye ihtiyaç olacak 2015-2016 yıllarında, neden 7 bini Diyarbakır’lı olmasın?

Şimdi soruyorum İş Kur müdürüne acaba şimdiye kadar kaç işsizi huzuruna alarak onlarla hasbi hal ettiniz? Keşke bu tahminimde yanılsam nerdeeee..

Kurum müdürleri toplantıya katılmış hangi kurum müdürleri acaba? Bilsem de karnelerini ortaya koysam, kendi kurumuna faydası olmayan bu müdürler Diyarbakır’ın istihdamına ne katkıları olacak. İnanmıyorsanız her kurumun 81 arasındaki başarı/performans sırlamasına bakın.

Tabi Toplantıda belediyeden katılımcı dikkatimi çekmedi, yetkisiz düzeyde bir katılımcı ile temsil edilmişse de onu yok saymak lazım, çünkü bu toplantıda Eş başkanlardan biri olmalıydı Valinin başkanlık yaptığı bir toplantıya katılımcı olarak Belediye başkanı yakışır. Ama nerdeee..varsa yoksa siyaset, hem ucuz, hem halkı heyecana getirmek için daha rantabıl. Üstelik işinde gücünde olan kimseleri yönetmek yönlendirmek de o kadar kolay değildir.

Ey Diyarbakır insanı, ben sizin asaletinize hayranlık duyuyorum.

Helal lokma kazanmak için nasıl da sağa sola koşuşturduğunuzu; seyyar satıcılık yaptığınızı, mevsimlik işçilik yaptığınızı, ayakkabı boyacılığını yaptığınızı… bizzat müşahede ediyorum.

Kimisi de diyor ki Diyarbakır’da hırsız/arsız var, takriben bu kadim şehirde 100 bin işsiz güçsüz genç var, bunların %1’i sağa sola kaymışsa çok mudur?

Ey Diyarbakırlılar konumu ve kurumu ne olursa olsun birileri size hitaben iki kelam etti mi? Bir dakika arkadaş! diyerek kendisine şu soruyu yöneltin;”Arkadaş senin benim istihdamıma ve eğitimime katkın var mı? Yok mu?” İnandırıcı bir cevap alabildiysen ne mutlu, dinlemeye devam yok ağzında bir şeyler gevelemeye başladıysa “haydi ordan” diyerek konuşmasını kesebilmelisiniz, bu sizin hakkınız.

Diyarbakır insanının hakkı ödenmez, 20 yılda nüfusunu kontrolsüz bir şekilde beşe katlayan bu şehir keşke yatırım ve diğer sosyal hizmetlerini ikiye katlasaydı. Hükümet nezdinde  Diyarbakır’a 14 katrilyon para gelmişse de yarısını göz açıklar aralarında paylaşmıştır.

Bir örnek vereyim, kızım peyzaj mimarıdır, bir ara teşvik için baş vurdu, hibeden yararlanmak için kendisine denildi ki, “işini kur sonra gel”, bürosunu açtıktan sonra müracaat etti, denildi ki, “e zaten sen işini kurmuşsun bu işyerini kurmaktan aciz olanlara verilir.”

Benim bildiğin kadarıyla 100 kadar tarım kredi kooperatifi 2-3 milyon civarına pay almış, para almış; üçü beşi dışında faal olan yok. İşte bu şehirde böyle ağır meseleler var.

Hz.Ali buyuruyor ki, “Toplumda aç kimseler varsa,  bu sorun israfta ileri gidenlerden kaynaklanıyor”. İşte bu gün aynı dert aynı sıkıntı yaşıyoruz.

Dolayısıyla “Bütün Türkiye duysun” diyorum, Diyarbakır’ın halini duyun/ bilin ona göre eleştirin.

Ayrıca “Biri yer, bir bakar, kıyamet ondan kopar” diyen atalarımız laf olsun diye söylememişler.

Benden söylemesi, işe yarar yaramaz orasını bilemem.

Bu defa saygılarımla demeyeceğim, çünkü böyle çarpık düzene saygı duyamam. Beni hoş görün.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar