• 25.05.2015 00:00

 Öyle yada böyle Kürt partisi olarak Türkiye’nin siyası hayatına giren HDP, müsaade edin de onurlu bir parti olarak varlığını devam ettirsin.

Peki dikkat etmeniz gereken nedir derseniz orijinal bir Kürt vatandaş olarak şunu istiyorum;

1-LGBT’lileri savunmak size kalmadı, T’si hariç edepsiz kimseler topluluğuna selam vererek Kürtlerin moralini bozmayın, size oy verenleri günaha sokmayın.

2-Kadınlarımızın kafasını karıştırmayın; yok efendim, kadınlarımızı özgürleştireceğiz, kadınlar kimsenin emaneti değil.. vb. ifadelerle kadınlarımızın aklını çelmeyin,

Kadın, uğruna öldüğümüz varlınken, ona buna cilve yapacak, mahrem kavramını bir kenara atan ayak takımı haline gelmesin,

3-Din ile Diyanet ile, Din kültürü ve ahlak bilgisiyle uğraşmayın, zaten 50 yıldır din baskının altındaydı, Müslümanlar kendi öz vatanlarında mahzun yaşıyordu, birkaç yıldır nispeten rahat bırakıldı, bari siz bu mazlum mağdır halklara bir daha sıkıntı vermeyin,

4- “Biz’ler Meclise” bir sloganınız var, birlik beraberlik adına kulağa hoş geliyor, fakat bilbordlarda Bahçeli’nin gözüne, Davutoğlu’nun ağzına, vatandaşın yüzüne sloganınızı yapıştırsanız HDP’yi küçük düşürürsünüz, haberiniz olsun, çünkü tehdit ve saygısızlık sahibini değerden düşürüyor,

5-Solcu bir partiyseniz solculuğunuzu yapın, solculuğu dinsizlik gibi ön plana çıkararak bu halkı solculuk ve İslam arasında bir tercih yapmak durumunda bırakmayın, Solculuk, benim bildiğin “Delikanlılıktı.”

Hatta yapabiliyorsanız “Muhafazakar sol” olun, siyasette sağ bile muhafazakar olunca kazandı. Dinden gelen bela muhatabını deli eder.

Bir ifade var, “15 yaş 30 yaş arası sosyalist olmamak elde değil, fakat yaş 30’un üstüne çıkınca İslam’la müşerref olmamak bir eksikliktir.”

6- Birey olarak partinin yönetiminde ateist, komünist insanlar olabilir fakat bu rengi partiye yansıtmaları Kürtlere zülümdür, böyle bir yanlışa meydan vermeyin,

7-Cumhurbaşkanına karşı saygısızlık yapmayın, onun HDP’ye eleştirisi oldu, ama HDP’nin yanlışları insanı kudurtuyor, halk adına Cumhurun başı olarak cevap vermekle yükümlüdür, halkın değerlerini sahiplenmek durumundadır. Hem bu halk üzerinde paha biçilmez faydaları var; ben, sen onun iktidarında konuşabildik, “Kürt kardeşlerim” ifadesini ondan duyduk.

Peki ne istiyorum derseniz,

Eğitim, ekonomi, sosyal adalet, insan hak ve özgürlüğünü savunun, gerisi kendiliğinden geliyor. Vatanın sevgisi de milletin birliği de, dünya ve ahret saadeti de burada saklıdır.

Ancak eğitimin müfredatı, doğru bir Tarih bilgisi, Din bilgisi, Kültürel değerlerimize açık ve var olan dilleri tanımaya, yaşatmaya açık bir eğitim olmalı bunun içini doldurmaya çalışın.

50-60 ortalamayla üniversiteyi bitirip, KPSS gibi meslekle ilgisi olmayan bir öğretmen kitlesiyle değil, sözleşmeli ve başaramadığı zaman öğretmenlikten alınabilen bir öğretmen kitlesiyle eğitimin yapılmasını savunun öyle ki, rakipleriniz şaşırıp kalsınlar.

Soyut siyasete kapınızı kapatın, reel ve rantabl bir siyaset yapın ki Türkiye siyasetine tarihi bir değer katabilesiniz.

Eğer Türkiye’deki üçüncü sınıf solculuğunu yaparsanız, CHP %21 oyla Mecliste ne yaptı, siz ne yapabilirsiniz? Dolayısıyla bir sonraki seçimlerde büyük bir tepkiyle karşılaşacaksınız, çünkü 4 yılda bütün eksik, aksak defolu düşünceleriniz gün yüzüne çıkacak, artık Kürt’lere kendinizi anlatamazsınız.

Bu gün etrafınızda olan gençlik yaşı kemale erdikçe ne kadar bir yanlışın içine düştüklerini fark edecekler ve kendinizi savunamayacaksınız.

Eğer İslami, insani değerleri kendinize “umde” ederseniz, gün be gün ilerlersiniz eğer zaman zaman ağzınızdan çıkan yanlışların arkasında dursanız, bu millete kavga ve kargaşadan başka bir şey kazandıramazsınız

Benden söylemesi, kolay gelsin.