Bakan Yılmaz Göz Dolduruyor

  • 26.05.2015 00:00

 Üç seferdir davet üzeri katıldığım etkinliklerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın konuşmalarına, yorum ve değerlendirmelerine şahit oluyorum. Böyle donanımlı bir şahsiyetin Diyarbakır Milletvekili adayı olması kanaatince onur vericidir.

Eskiden AK Parti oylarını şehrimizde frenleyen bir Bakanımız vardı, şimdi ise artışına ivme kazandıracak bir Bakanımız vardır desem inanın. Ancak bu kısa sürede hemşerilerimiz onu ne kadar tanıyacaklar bunu bilemem.

Ne diyor Bakan Yılmaz,

*Eleştiriye açık olmalıyız ki dost ve sevenlerimiz eksiklerimizi bize bildirsinler, diyor.

Sivil Toplumdan gelen şikayetleri, eleştirileri bir bir değerlendiren Cevdet Yılmaz: Eleştiriniz için teşekkür ediyorum, ancak siyasiler halka karşı sorumludur, Bakan ve Vekillerin yakınlarına dikkat etmemiz gerekirken sivil toplumun da yakınları oraya buraya atanma önceliğine sahip olmasın; elbirliği iş birliği içinde ehliyet ve liyakatı esas alarak görevlendirmeler yapmalıyız dedi.

*Bir kuruma bir amir, bir müdür atadığımız zaman, ondan yazılı bir taahhüt almalıyız, bu kuruma ne katkın olacak diye. Başka türlü başarısını ölçemeyiz, diyor.

Tabi bir kurum SWOT analizini yapmaktan aciz bir müdüre teslim edilemez. Orta ve uzun erimli eylem planı nedir? Ortaya koyması gerekir ki başarısı takip edilebilsin, değerlendirilebilsin.

*İnsanın, sosyal, ekonomik ve insani hak ve özgürlükleri açısından hayata kalite katmalıyız. Hem ekonomimizi düzeltmeye devam edeceğiz, aynı zamanda refah düzeyini tabana çekeceğiz, insanımızın sosyal yönünü geliştirdiğimiz gibi İnsani hak ve hürriyetlerini de vererek mutluluğuna ve huzuruna katkıda bulunacağız.

*Diyarbakır Kalkınma platformu adında bir platform kuracağız ve yerel yönetimle birlikte kimin söyleyecek sözü varsa burada dillendirme imkanını kendisine vereceğiz tabi mümkün olduğu kadar politik yaklaşımlardan uzak durmak kaydıyla.

*Meslek edindirmeye ağırlık vereceğiz, Diyarbakır gençliğinin meslek erbabı olmasına azami gayret göstereceğiz. Diyarbakır varlık içinde yokluk çeken bir şehir. Dolayısıyla insanımıza meslek kazandırarak, kendilerini hayata ve üretime katkı verebilecek düzeye getirmeliyiz.

*Öğretmen yetiştirme yöntemimizde sıkıntı var, bunu bir an evvel düzeltmeliyiz. Dünya ölçülerinde nitelikli öğretmen yetiştiremiyoruz. KPSS sınavı öğretmen atamasında yeterli düzeyde tanıtıcı olamıyor. Maalesef sınavla atanan kimi öğretmenin yetersizliği konusunda da bir şey yapamıyoruz. Eğitim öğretimizde sorun var, ama en büyük sorun öğretmen kalitesidir.

Bunun dışında soru soran herkesin sorusuna siyasi endişe taşımaksınız cevap veriyor, gönlümün Bakanı budur dedirtircesine.

Eğer seçim sonrası Allah kısmet eder vekil olup tekrar Kalkınma Bakanı olarak kabinede yer alırsa Diyarbakır’ın şahlanacak düzeyde kalkınmasına katkı vereceğine inanıyorum.

Ayrıca Kalkınmanın ama temasını insan niteliğine bağlaması beni ziyadesiyle memnun etti, ben bir düşünce insanı olarak “Beşeri sermaye”temalı birçok yazı yazdım. Bakanımızın bu yazılarıma destek verircesine insan niteliğinin geliştirilmesi, kalkınmanın ana hedefidir demesi tam isabetli bir fikirdir.

Şanlı Urfa’da Bakan Çelik de halkla selamlaşarak AK partinin ciddi oranda oylarının artışına vasile olmuştu. Hatta Mehmet Şerif Öter adında Kızıltepe’de yaşayan bir saygın iş adamı ve Sivil toplumcu, Faruk Çeliğin başarısını anlatan bir yazı yazmıştı, “ne gayretli insanlar varmış” ifadeleri gayri ihtiyari dudaklarımdan döküldü. Cevdet Yılmaz bey belki daha da nitelikli ama tanıtımı için zaman sorunu vardır. Ancak bu süreyi de çok tasarruflu kullandığını görüyorum.

Kendisine başarılar dilerim.

Umarım Diyarbakır adına Cevdet Yılmaz-Altan Tan- Zekeriya Yapıcıoğlu üçlüsü TBMM’de bir arada çalışarak, şehrimizin hem kalkınma hem de huzuruna katkı verirler. Bu şehrimizde “öteki” kalmaz ve vatandaş da ucuz politik tartışmalardan kurtulur.

Bir dileğim de vekil dağılımının 1+5+5 olmasından yanadır. Çünkü Prof.Dr.Fazıl Hüsnü Erdem gönlümün vekillerinden birisidir.

Belki bu yazım bir az şekil açısından karışık oldu ama ben doğal bir vatandaşım, düşüncemi halkımla paylaşmak istedim.

Gönlünüzden gelen sese kulak vererek “Amin” demeniz dileğiyle.

 

Selam ve saygıyla 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar