Özlenen Manzara

  • 6.02.2015 00:00

 İyi örnekleri paylaşmak vazifemiz olduğu gibi iyi davranışları fark etmek, o davranışların sahibini sahiplenmek, selam ve dua ile yad etmek sevap olduğu kadar, bir sorumluluk olduğu kanaatindeyim.

Diyarbakır tarih koktuğu kadar mübarek yatır/ kahramanlarıyla da baş rollerde yer alabilecek kadar manevi bir zenginliğe sahiptir.

Bu değerlerden biri iç kale,  iç kaledeki Hz.Süleyman camisi ve orada yatan 27 sahabedir. Her ne kadar biz bu Sahabelere gereken ilgiyi verememişiz, bize fırsat mı verildi ki sahabelerimizi ziyaret edip selamlayalım.

Diyarbakır üzerindeki manevi baskı yetmiyormuş gibi varsa yoksa Diyarbakır karpuzu diyerek bu özelliğiyle tanıtmak istediler. Adamlar Diyarbakır üzerinde maneviyatı yok etme projesini uygulayarak “Sahabe torunlarını karpuz çocuğu yaptılar.”

Ben ve Abdullah hoca adında bir arkadaşım duyarlı iki vatandaş olarak Saray kapısında yan yana kendini ifade eden HÜDA-PAR, HDP ve AK Parti seçim bürolarını ziyaret edip kendilerini tebrik ettik.

Huda-par’ı ziyaret ettik, HDP’nin genel olarak dine soğuk bakışı, LGBT ile ilişkisi ve bazı mesellerde kadınları kullanmaları gerekçe göstererek sert eleştiri yapınca, Ben sabırlı, sağduyulu olmak gerektiği üzerinde durdum. Peygamberimiz Allah Resulü olduğu kadar yaşamında Allah’a kulluk yaptığı, kulluk konusunda peygamberi model almamız gerektiğini dile getirerek, inanmayan insanları Yüce Allah inananlara teslim etmiş, haklarını korumakla görevli kılmıştır, dedim.

İnancı olmayan bir kişi, bir yaklaşıma göre manen hasta olup müminlerin bir müşterisidir, onu tedavi edebilmek için daha bir şefkatle yaklaşmamız gerektiğine vurgu yaptım.

Abdullah Hocam ise Siyasi parti olarak sizlerin düşmanca davranmaya hakkınız yok, siz tatlı bir rekabet içinde aynı alanın iş ortaklarısınız diyerek tansiyonu düşürmeye çalıştık.

HDP bürosuna geçtik 20 yaşlarında bir genç bizi karşıladı. Allah inancı kuvvetli, ifade yeteneği gelişmiş hayatın çilesini çekmiş bir gençti. Dedi ki, ben arkadaşlarıma diyorum ki, “ya sağımıza solumuza ters ters bakarak yaşıyoruz, bir gün de selamlaşsak acaba nasıl bir karşılık alacağız” anlaşılan bu selamsız hayattan ilellah etmişti. Konuşmasına devam ederek “Kurban olayım Yüce Allah tek ve hatasız O’dur, yarattığı bin bir türlü kullarını idare ediyor, ama biz aramızda toleranslı davranmıyoruz, beşerdir şaşar demiyoruz kusurlarını görmezlikten gelemiyoruz.” Dedi.

Ayrıca dedi ki, ben lise ikiden terkim öğretmenlerim dediler ki, bu adam okula gelmesin puanı diploması bezden, diyeceksiniz neden sıkıntı  çıkarıyordum. Sözüm ona bayan öğretmen geliyor öğretmen masasında bacak bacak üstüne atarak, aynasını çıkarıyor, rujunu tazeliyor. Gençleri tahrik ediyor, biri ona laf atınca da beni taciz etti diyor.

Niye kalemin yok diyerek öğrenciyi terslerken bir bakıyorsunuz defteri imzalamak için onun da kalemi yok, bir türlü frekansım uyuşmadı ve okuldan ayrıldım. Öğrencileri hoş görmek lazımdır diye düşünüyorum.

 Abdullah hocam dedi ki karşılıklı tolerans lazım öğrenci de öğretmenin yanlışını af edebilmeli, geçende bir sevdiğime karşı bir hata işledim beni sorguladı, dedim ki biz birbirimizi seviyor muyuz? evet dedi, o zaman sen de benim bu hatamı af et dedim ve helalleştik.

Oradan AK Parti bürosuna geçtik dışarıda 3-5 orta yaşlı, içeride birkaç kişi vardı. Selam verdik, büronuza bir selam verelim dedik, hoş geldiniz dahi diyen olmadı, aramızda söylenerek bir taraf oturduk, biri, çay içer misiniz? diyerek bize çay ikram etti. İki-üç tane tanıtım kitabını aldık ve oradan ayrıldık.

Abdullah Hocamın ilk yorumu şu oldu, 100 kişi bu şekilde bunları ziyaret etseydi, bunların siyasete ve birbirlerine bakış açısı değişirdi dedi. Ben de aynı kanaati taşıdığımı söyledim “kısa günün karı” tarzında hayırlı bir iş yaptığımıza inanarak mutlu bir ikili olarak oradan ayrıldık.

Değerli dostlar siz siz olun bir vesileyle bir birine mesafeli duran kişi, kurum ve partileri ortak değerleri üzerinde birleştirmeye çalışın, hayat daha yaşanır hale gelsin.

Selam ve sevgilerimle, iyi seçimler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar