Sivil Toplum Sesi, Barışa Katkı Vermedi

  • 7.02.2015 00:00

 Hepinizin malumudur HDP’nin Diyarbakır mitinginde menfur , kalleşçe bir tuzak kurularak insanlarımızın öldürülmesine, onlarca kimselerin yaralanmasına sebep oldu.

Gerek sosyal medyada, gerekse hayatın ta kendisinde fikri, düşüncesi ne olursa olsun bu olayı lanetlediğini ve tüm vatandaşlarımızın bu belanın karşısında dik durduğu ve tepki gösterdiğine şahit oldum.

İkinci gün Diyarbakır STÖ’leri AZC plazanın önünde bir basın açıklaması yapacakları mesajı geldi. Bu da birlik beraberlik için önemli bir göstergedir düşüncesiyle yarım saat öncesinden hazır olmaya çalıştım, gelen gidenle hemhal oldum ve bu birlikteliğin heyecanını yaşıyordum.

Alkışlı bir tepkiyle yürüyüş başladı, ben de katkı verdim. Olay yerine doğru yürüyüş başlar başlamaz ilginç sloganlar atılmaya başladı. Üç tanesini paylaşmak istiyorum,

1-Katil Edroğan,

2-Karşında PKK,

3-Amed faşizme mezar olacak,

Bir sivil toplumcu olarak kısmi bir muhakeme yaptım bir de baktım ki bu sloganlar barışa hizmet etmiyor. Halbuki bu  basın açıklamasının asıl nedeni barışa katkı olması gerekirdi. Bir süre sonra yürüyüşten ayrılmak durumunda kaldım.

Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye bir çok açıdan geliştiği gibi Kürt hakları bakımından da tarihte görülmemiş iyileştirmelere imkan verdi. Sivil toplumun Cumhurbaşkanını bu düzeyde ötelemesi, küçük düşürmesi barışçıl bir ses değildir. Herhalde bu beyefendinin baş hatası Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı, Cumhurbaşkanı sıfatıyla Kürtlere “Kürt kardeşim”  demesi olsa gerek.

PKK barış sürecinde silah bırakıp hayata kazandırılacaktı, bundan nemalanan, hayatın içinde dilbazlık yapan ve yerine göre militarist bir hava estiren yetersiz birileri vatandaş düzeyine ineceğiz endişesiyle bu rolünü kaybetmek istemiyorlar ki PKK’in barışa rağmen hayatta kalmasından yanadırlar.

Kürdistan’da silahlı  birileri olduğu müddetçe daima bir öteki oluşacak ve hayata huzurun gelmesi mümkün değildir.

Amed faşizme mezar olacak sloganına gelince bu tür sloganlar genelde ırkçı, şövenist kimseler için kullanılıyor. Karşıda böyle bir muhatap mı var? MHP’yi kast ediyorsanız Sayın Bahçeli İdamın kaldırılmasıyla Abdullah Öcalan hayatta kalmasına ışık yakmış, barış sürecinin bu düzeye gelmesine zemin hazırlamıştır. Ayrıca bu süreçte her fırsatta tabanını sağ duyulu olmaya çağrı yapmış ve tabanından kayda değer bir sorun oluşmamıştır.

Ben Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) İl Başkanı sıfatıyla katılmıştım. Kanaatim o ki, sloganlar kışkırtıcı değil birleştirici olmalıydı.

Karanlık eller kırılsın, ey devlet nerdesin

Amed yek vücut, bu ruh bizde mevcut,

Kürtler Hürdür, Hür kalacaklar vb birleştirici, düşmanı kıskandıracak sloganlar atılabilirdi.

Ne ilginçtir politik cenahın dahi kullanmadığı sloganları STÖ’leri kullanıyor. Peki bu barışçıl mıdır? Cumhurbaşkanıyla kavga ederek, aleyhinde olmadık sözler kullanıp milleti kendisine düşman ederek barışa hizmet etmeyi mi sanıyorsunuz?

Barışı istiyorsak öncelikle ve özellikle Kürtler arasında barışın tesis edilmesi lazım, ayrıca Kürt Türk barışı için gayret etmemiz lazım, bir de barış sürecinin mimarı olan Cumhurbaşkanıyla barışık olup arkasında olmamız lazım, bunu yapmadığınız zaman barışa hizmet ettiğinizden şüphe duymamak elde değil.

2007’de Alman Konsolosluğu-Diyarbakır Barosu ev sahipliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda iki gün 7 oturum, 21 saatlık Kürt konferansı yapıldı.

İleri sürülen ve kabul gören fikirlerden birisi şuydu:Berzani Bölgesi Kürt devleti, İran ve Suriye Otonum ya da federasyon Türkiye Kürtleri ise hak ve özgürlüklerini vereceksiniz ülkenin her yerinde kendini birinci sınıf vatandaş hissedecekler, işte dünyanın eylem planı budur. Ancak birileri Öz güvenlik gücü ve demokratik özerklik kavramlarını barış sürecinin önüne koymaya çalışıyor ve süreç zaman zaman frenleniyor, asıl tehlike burada.

Gelin barış ve huzur adına Kürtlerin şu anda elde ettikleri defacto hakların yasal zemine kavuşması için çaba sarf edelim ne dersiniz.

Bu gün seçim olacak ama umurumda değil, Diyarbakır’da meydana gelen bombalı saldırı hayatın içinde kötü ruhlu kimselerin olduğunu ima ediyor. Bu militarist ruh hayatta dolaşıkça seçim bana nasıl cazip gelsin ahbap.

Sağduyu, sağduyu…  militarist çağrılar işe yaramıyor. Biz Kürtler kan davaları yüzünden dünyanın gerisinde  kaldık desem inanın. Çünkü kol kola veremedik de ondan.

Derdim bitmiyor ama yazının da bir ölçüsü var. Burada noktalıyorum siz bu noktayı bir virgül olarak kabul edin olur mu? Hakkı dillendirmeye devam etmek lazım.

Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar