Etnisite ve Suni Kahramanlar

  • 10.06.2015 00:00

 Din ve Milliyet taassubu insanlık tarihi kadar eskidir. Şu ben ve ben kavramı insanlığın başına öyle bir bela ki yüce Allah, “vahid-ül ehed” olmasına rağmen zatı için “biz” kavramını kullanarak mahiyetinde çalıştırdığı melekleri, sebep olarak kullandığı kullarını işine ortak ediyor. Bunda iki kuruş aklı olan herkes ders çıkarmakla yükümlü değil mi?

İşte bundan ibret almayan benim dinin, benim mezhebin, benin kökenim diyerek bir öteki oluşturuyor. Ancak bunlarda en tehlikelisi etnisite fanatizmidir.
İlginçtir ne kadar sabıkalı kimseler varsa etnisite adı altında rahatlıkla bir araya gelebiliyorlar. İnsanlıkta kabul edilemez faaliyetlerin failleri dahi bu şemsiyenin altında kendine vesileyle yer bulabiliyorlar.

Bak bakayım bu şemsiyenin altında kimler var:

1-Ağalar,
2-Beyaz kadın tüccarları,
3-Uyuşturucu mafyası,
4-Tefeciler,
5- İntikam duygularını taşıyanlar,
6- Toplumda yer edinemeyen kompleksli kimseler,
7- Başkasının emirleri ve yönlendirmeleriyle yönetilebilenler.
Dahasını söylemeye gerek var mı bilemiyorum.
Uluslar arası orta doğru kongresine katıldım 80’den fazla konuşmacı ve müzakerecinin katkı verdiği kongreye en az yarısı bu düşüncemi destekler tarzda açıklamalarda bulundular. Sevgili dostla sağınıza solunuza bakın hak vereceksiniz.
Fi tarihte Norveçe 10 günlüğüne gitmiştim. Namaz kıldığımız caminin Dernek Başkanı vatan, bayrak diyerek ateşli konuşmalar yapıyordu bir iki gün aradan geçti anladım ki dernekte çarçur edilmeye müsait paralar var.
Kısaca örnekleri izah edelim mi ne dersiniz?
Lice’deki kalekol olayında uyuşturucu mafyasının parmağı olduğunu söyleyenler olmadı mı?
Güneydoğuda uyuşturucu ticaretinin yoğun olduğunu bilmeyenimiz yoktur.
Dünya Kürtleri dinlerinden etmek istiyor, bunu açıktan yapmaları imkansız dolayısıyla ırk kavramını alet ederek milliyetcilik duygularını narkoz olarak kullanıyorlar.
Birçok aç ve açıkta olan mağdur halk tutunacak bir dal arıyor ve ortada etnik kökenin dallarından başka bir yok yok.
Birçok ağa, şeyh ve aşiret eski yönetim modası elden çıkınca bu vesileyle nüfuzunu sürdürmeye çalışıyorlar.
Birçok kimse bu vesileyle taraf belirleyerek kendisine gücü yetmediği düşmanını alaşağı edebiliyor,
Bu vesileyle insanların duyguları rahatlıkla sömürülebiliyor, adam “oy onurdur” diyerek HDP’ye oy verdi, neyin onurunu kurtardılar anlamakta zorlanıyorum, onur yavru solu meclise göndermek miydi acaba. Demirtaş bizzat ilk açıklamasında bu solun zaferidir demedi mi?
Eğer bilinçli bunu yapan varsa onu bilemem fakat benim bildiğim bu halkın onuru daha da zedelendi, çünkü bu ülkedeki sol sadece sefalete davetiye çıkarıyor, neden mi çünkü din imanla kavgalıdır da ondan. Hani bir söz var, ayının yedi hikayesi varmış yedisi de armut üzerineymiş misali, bunlar da aklını hep İslam’a karşı düşmanlık beslemeye harcıyorlar, bunların kendine hayrı yok ki başkasına olsun. Tabi kazara tek tür namuslu insanlar da aralarına giriyor.
ISİD’e bakın nasıl dini sömürerek bu zulümleri yapıyorsa bir çok etnik hareketler de aynı şekilde insanları oyuna getiriyor.
KCK tutuklamalarıyla binlerce kimseleri yıllarca ceza evine sokup sanal Kürt kahramanı olarak gereksiz yere kendilerine toplumsal bir rol biçtiler. Galiba bu da paralel yapının bir marifetiydi.
Yani insanlık bu iki kavramla başı belaya girmiş etnisite ve mezhepçilik. Aklı selim sahibi kimselerin uyanık olmaları lazım böyle giderse gelecek karanlık gözüküyor haberiniz olsun, Bir kalem ve kelam ehli olarak benden bundan fazlası gelmiyor.
Kalın sağlıcakla ama doğruları anlamaya da kapınız kulağınız açık olsun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar