İki Elim İki Yakandadır Müftü Bey(!)

  • 6.02.2015 00:00

 Hey dünya hey!

Bu dünya menfaati insanı ne kadar da küçük düşürüyor. 7 Haziran öncesi bunun bir örneğini de Diyarbakır müftüsünde gördük, seçim öncesi bu mevzuyu ele almamak için bağrıma taş bastım, hani iyi kötü HDP siyasetine sıkıntı vermesin diye,

Sözüm ona kimi dindar kişi ve oluşumlar, Orta Doğudaki IŞİD, Cumhurbaşkanına yaptıkları “Katil Erdoğan” hakareti, Hüda-Par ile ilgili haksız ve pervasız eleştiriler 5 Haziran’daki bombanın da katkılarıyla azınlığı Kürt 80 kişilik bir vekil ile HDP meclise girdi, hayırlı olsun diyelim. Şimdi artık bunların yanlışlarını halk ile paylaşma zamanıdır diye düşünüyorum.

Diyarbakır eski müftüsünden başlamak istiyorum. Yönetiminde camilerde Kürtçe yasağının kalkmayışı direk onun yetersizliğinin belki de sinsiliğinin bir eseridir, çünkü o yasak HDP’ye puan getiriyordu, kalkması ise AK Partiye bir artı değer olacaktı.

Kürtçe hutbe yasağı diye bir yasak yoktur, bu konuda imamları cesaretlendirici bir çaba ve çalışması olmadı.

Cumhurbaşkanı Başbakanken Mardin’e geliyor. Bilgili, şuurlu bir ilim adamı olan Burhan Hedbi hoca bölge sorunları, Kürt sorunlarını dillendirirken bir de Kürtçe Hutbe okumama sorununu da dillendiriyor. O anda Muhterem Recep Tayyip Erdoğan Müftü efendiyi çağırıp soruyor:

-Müftü bey Kürtçe hutbe okuma konusunda bir yasal engel var mı?

-Yok efendim, diyor.

-O zaman en kısa zamanda hangi camimizde ihtiyaç varsa orada Kürtçe okunsun! talimatını veriyor.

Örnek camide bir ilk olarak camisi olmadığı halde Burhan Hedbi Hocam hutbeyi Kürtçe okuyor. Yüce Allah ikisinden de razı olsun. Nerde kaldı bu işin yasağı, kaldı kaldı…. siyasi malzeme elden gidiyor.

Ayet, hadisleri camilerin girişlerinde; Arapça asıllı, İngilizce ve Türkçe mealleriyle yazılı olmasında Kürtçenin olmayışı müftünün takdiriydi. Meğerse böyle bir günün hesabını yapıyormuş,

Zerdeşt dini ile ilgili yorumu Kıyamet günü azaba müstahak olmasına yeter de artar. Biz son on- on beş yıla kadar Zerdeşt dini diye bir din duymamıştık, Birileri Kürtleri İslam inancından koparmak için böyle bir fikir ortaya attı.

Zerdeşt, iyi bir insan, bir peygamber olabilir, her halde Hz.İsa’dan, Hz.Musa’dan daha iyi bir peygamberdi diye bir iddiada bulunacak kimse yoktur. Üstelik İslam öncesi zaten her topluluğun bağlı olduğu bir inanç/din muhakkak vardı.

Peki neden Zerdeşt dini dile getiriliyor Kürtler için, çünkü bir topluluk dinsiz olmaz, dolayısıyla Kürtleri İslam’dan koparırsanız bir boşluk yaşanır Hiristiyanlık ve Yahudilik de Kürde sempatik gelmez, o zaman öyle bir din olmalı ki ondan bir eser ortada kalmamış olsun ta ki onun birkaç mistik ve insani prensiplerini de birileri ortaya koysun, derken Zerdeş dinini Kürtlere sundular Müftü Bey de Yüce Allah’tan haya etmeden bu tacrı canlı yayınlarda onayladı, bu dine saygı duyduğunu beyan etti.

Kardeşim bu her şeyden önce Zerdeşt peygambere hakarettir, eğer böyle bir peygamber varsa.

Üstelik Zerdeşt-Berdest-Serdest hangi din olursa olsun Bir Müslüman İslam’ı bırakıp başka bir din seçerse Mürtet olur, açık bir ifadeyle küfre girer. Tabi bu kişin tercihidir olabilir fakat bu tercihte bulunan her kimse bu gerçeği bilmek de onun hakkıdır.

İslam’ı bırakıp başka bir dini seçen kim olursa olsun hangi din olursa olsun bu durumda kafir olacağı hükmünü bilmelidir. Buna ilmen yanlıştır, diyen tek bir alim bulun ben artık hiçbir yazı yazmayacağım. Tabi kendi kafasından değil nakli delillerle konuşması şartıyla.

Bundan dolayı benim bu kanun müftüsünden bir beklentim yok, ancak Kürt halkını uyarı görevim var, ben hem eğitimciyi hem ilahiyatçıyım, bu uyarıda bulunmak benim boynumun borcudur.

Bu bey efendinin inancı itikadı beni ilgilendirmez, fakat Zerdeşt dinine verdiği katkıyı kıyamet günü başta Zerdeşt hazretlerine şikayet edeceğim ki o da onun yakasına yapışsın, ondan sonra da indi ilahide iki elim iki yakasında olacak.

Malumunuz yaşamakta olan üç ilahi dinin Hz.İbrahim’de birleştiklerini biliyoruz şimdi biri kalkıp dese ki efendim bu İslam-hırıstiyan ve Yahudi dinine ne gerek var biz İbrahimiyiz diyelim bitti gitti, acaba ne kadar doğru olur.

Üstelik Hz.İbrahimin Urfalı oluşu hasebiyle Kürt olduğunu iddia eden kimi alimler de var. Peki niye Hz.İbrahim değil de Zerdeşt? çünkü Zerdeşt’in dini, yaşantısı, inancı hakkında elimizde bir bilgi yok, dolayısıyla uyduruk bir din çıkarmak daha kolay olur, verirler müftü unvanlı birinin eline kalem kağıt, bir şeyler derler uydurur, alsana birilerinin istediği bir din, ete süte dokunmaz, sudan sabundan kaçan, zararsız bir din, ama Hz.İbrahim Kur’anda anlatılıyor onun gibi yaşayan zaten İslam’ı peşinen kabul eder, ondan dolayı Hz.İbrahim’e selam veren sebeiler yok.

Ey Kürt kardeşim uyanık ol! Öyle ya da böyle HDP meclise gitti, artık niyetleri neyse çalışsınlar; ellerini tutan yok, fakat iman, edep ve marifetlerine dokunmalarına artık müsaade etme. Bir halk değerlerini kaybederse tarihin karanlıklarına gömülür.

Her birey Allah katına tek başına sorguya çekilir. Ben de birey olarak bu tarihi sorumluluğumu yerine getirmek için bu hakikatleri kaleme alıyorum. Sen akıl sahibi bir bireysin,  tercih senin.

Umut ediyorum Müftü Bey de yanlışın farkına varır, İslami değerleri bu gün var yarın yok siyasete feda etmez. Tövbe kapısı açıktır.

Benden söylemesi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar