Seçimi Unutun, Ülke Sizi Bekliyor

  • 11.07.2015 00:00

 Ey siyasi parti temsilcileri yeni Türkiye’ye ayak uydurmanız için ezberinizi değiştirin, kendinizi yenileyin, bu yeniliğin gerekliliğini seçmenlerinize anlatın, artık eski hesap çarşıya çıkmıyor.

7 Haziran seçimleriyle iradesini otaya koyan Halkın önüne erken seçim bahanesiyle sandık falan koymayın benden söylemesi. Peki ne yapalım derseniz buyurun paylaşalım,

*AK Parti hava/cıvayı bırakmalı, “halk bana muhtaçtır” düşüncesinden vazgeçmelidir.

Etrafında biriken zevzek ve kamu haramzadelerini elinin tersiyle itmeli,  Anadolu insanına ekradan, bilborddan, broşürden değil tokalaşarak, dokunarak selam vermelidir.

Her kabine toplantısında Hükümetin iki işi varsa biri muhakkak eğitim öğretim olmalıdır. Talim terbiye ayağımız topal olduğu için “Beşeri sermaye” adını verilen nitelikli insan yetiştiremiyoruz.

*CHP Atatürk milliyetçiliğinden müspet milliyetçiliğe geçmeli, İslam dini ile kavgalı laiklikten, Din diyanetle uğraşmaktan vazgeçmeli, eğitim ekonomi ve hak ve özgürlüklere endeksli çalışmaya başlaması lazımdır, ona göre stratejisini hazırlamalıdır.

*MHP bir süredir Türk gençliğini zaten sağduyuya davet ediyordu, bir adım daha öne çıkarak sloganlara dayalı ırkçı siyaseti andıran politik duruştan üstat Bediüzzaman’ın müspet milliyetçilik dediği bir tarzla siyaset yapması icap ediyor. “ne mutlu Türküm diyene” ifadesinin Türklere bir faydası yok, ayrıca kimi halkları da Türk’e karşı bir duruş ortaya koymaya sürüklüyor.

*HDP ise bu ülkede can çekişen solculuğu ayağa kaldırma çalışmaktan vazgeçmeli, dinle diyanetle uğraşarak vakit öldürmemeli, PKK’yi ileri sürmekten vazgeçerek yasal bir yol yöntemle PKK militanlarının dağdan inmesi için yasal bir zeminin oluşması için çaba sarf etmelidir.

Aklına koysun ki korku politikasıyla Kürtlerin oylarını almak şimdiye kadar bekli olabildi, ama bundan sonra olmayacak. Türkiye Kürdistan’ında ölmüş komünizm için de özerk bölge falan arayışına kimse girmesin.

Peki ne yapsınlar bu dört parti derseniz? buyrun şu hassasiyetleri kabul etsin, ister koalisyon ister muhalefet olarak Mecliste çalışsın biri diğerinden daha hayırlı olur.

Nedir bu hassasiyetler?

1-İnsan hak ve özgürlüklerini, iman, edep ve marifetini önceleyen, herkesin rahatlıkla kabul edebileceği etnik vurgudan arınmış, nötr bir anayasa, öyle bir anayasa ki ilk maddesi insanı merkeze almalı örneğin,

Türkiye Cumhuriyetinin asıl amacı insan onurunu ayakta tutmak, vatandaşlarının mutluluğuna hizmet etmek ve dünya barışına katkı vermektir”

2-Diyanet İşleri Başkanlığının özerk hale getirilerek, “Şura Heyeti” kararları perspektifiyle yönetilmesine imkan tanımak, inançlı insanlara hizmet etmeyi, başta İslam olmak üzere diğer dinlerin ve inanç gruplarının kürsü düzeyinde DİB’te temsil edilmesini sağlamak,

3-Kürt meselesinin en ince noktasına kadar çözerek, Kürtçe üzerinde baskı unsuru olan yasaları kaldırarak, gelişmesinin önünü açma çalışmalarını yapmayı dert edinmektir. Türk kardeşlerimiz bilmeli ki Kadir şinas Kürt halkının bu şekilde sorun haline gelmesinde birinci derecede O kutsadıkları devletin rolü vardır. Ayrıca aklımızın bir köşesine yazalım kutsal devlet yok, adil devlet, saygı duyulan devlet vardır.

4-Başkanlık sisteminin derhal önü açılmalı ve bu teamül ve zihniyet sistemi haline gelmiş parlamenter sistemden vazgeçilmeli; özerk alt yönetimlerle topluma nefes aldıran yerel yönetim tarzı olan eyalet yönetimine geçilmelidir.

Sakın AK parti karşıtı oyları kimse başkanlık sistemine karşı oylarmış gibi değerlendirme yapmasın!

5-“Siyasi genel af” çıkararak ceza evlerini en az yarısını boşaltarak topluma bir rahatlama getirmek lazım.

6-Enerji bağımsızlığı, sanat ve zanaat adına mesleki eğitim öncelenmeli, DPT’nin verileri göz önünde bulundurularak ona göre gençliğimiz hayata kazandırmalıdır. Milyonlarca işsiz üniversite mezunu yetiştirmek bir marifet olmasa gerek,

7-İdeolojik siyasetten uzak durarak, 78 milyon vatandaşlarımızın asgari ortak menfaatlerine endeksli bir siyaset geliştirmek lazım

Partilerimiz bu hassasiyet ile çalışmalarını sürdürmeleri, bu esaslar etrafında koalisyon ve muhalefet çalışmalarını yapmaları ve laf yetiştirme polemiğinden vazgeçmeleri gerekir diye düşünüyorum.

Bizim durup dururken, bir erken seçime verecek 500 milyon liramız yok işinize bakın!

Partiniz hangisi olursa olsun siz de bu konuda parti yöneticilerini Milletvekillerini uyarın olur mu?

Selam ve dua ile yaşayın e mi?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar