AH ORTA DOĞU, VAH ORTA DOĞU

  • 13.07.2015 00:00

 Yeryüzünde yaşayan 7 milyardan biri olarak dünyanın nasıl da bu kadar yaşanmaz hale geldiğine, bu gelişmeler karşısında dünya liderlerinin başarısızlıklarına aklım ermiyor.

Az daha düşünüyorum meğerse başarı Allah’ın tanıyıp emirlerine itaat etmekte saklıymış, yoksa şu ünlü bir profesördür, bu beynelminel siyasetçidir, bir başkası süper beyin ya da dünyanın en zenginiymiş… hepsi hikaye.

Alem biliyor ki Kasr-i Şirin ve sonrasındaki Lozan  anlaşmaların tek mağdurları Kürtler oldu, devletleri tanınmadığı gibi, toprakları dörde bölündü ve her kes payına düşen Kürtlere edebildiğince sıkıntı verdi, zulmetti,

İran Kürtleri nispeten bölgesel bir eyalette tanıyordu o kadar. Irak Kürdistan’ına zulüm, Suriye’de 1960’li yıllarda hüviyet cüzdanları alındı, Türkiye’de var amam Türk olarak vardı,

Kürdistan’ın dört parçasında da Kürtler kimseye saldırmadığı hep saldırıya uğradılar. Hor görüldüler, ötekileştirildiler. 

Ayrıca İran, Irak, Suriye ve Türkiye İslam toplumu oldukları için, Kürt gençleri seküler bir eğitimden de geçirilip, ilmi düzeyde İslam kültüründe de mahrum olunca İslami değerlere düşman hale getirildiler. Diğer taraflardaki Kürtler bir yana fakat Türkiye Kürtlerinin sorununu bu düzeye getiren kesinlikle Kürtler değildi, derin devlet, laik devlet, havalı devlet bu meseleyi bu hale getirdi.

Bu Kürt sorunu değil mezkur dört devlerin oluşturdukları gereksiz ve yersiz bir meseledir.

Bu sorunda en az haksız olan Kürt tarafıdır. Ayrıca bu sorundan nemalanarak Kürt gençlerini sosyalizm/Komünizme de kaydıranları da kınıyorum. O zaman bu dörtlü komşu devlet İslam İşbirliği teşkilatı(İİT) aracılığı ile bir araya gelerek, baş başa verip bu Kürt sorununu hal etmeliler.

Irak Kürdistan’ını devlet, İran ve Suriye’de otonum yönetim, Türkiye’de hak ve özgürlüklerini vererek rahat bir nefes aldıracaklar, bu onların boyun borcudur.

Diğer soruna gelince Suriye Suriye Suriye sorunudur, yakın tarihin baş belası Suriye sorunu gibi acımasız bir sorun çevremizde görmedik.

Esat gider mi kalır mı umurumda değil, fakat benim bildiğim Suriye üç parçalı federasyona ayrışmak durumundadır. Güneyde Şam yönetimi, orta kısmı Özgür Suriye Ordusu ve kuzey paraleli Kürtler olmak üzere bir federatif yapıya kavuşturulmalıdır.

Barışçıl bir ortam hazırlanarak 5-6 milyon mültecilerindem en az yarısı öz vatanına dönebilmelidir.

Şimdiye kadar başarısızlıklarından dolayı BM’ler dünyadan özür dilemeli, özellikle bu 5 daimi üye meselesini ortadan kaldırarak, Afrika, Ortadoğu, Asya, Rusya, AB ve Çin… şeklinde oy dağılımına gidilmeli nüfus oranında üye sayısı verilerek en az 40 kişiden oluşmalıdır ve bu yapı Allah’ı tanımalıdır. Yönetim açısından Kur’an’dan ilham almalıdır.

Baksanıza Türkiye ve Suriye Kürtleri neden huzur bulamıyor çünkü hakim unsur olarak ön plana çıkan PKKve YPG Allah’ı tanımıyor, böyle giderse daha büyük sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Çünkü Allah’ı tanımayan oluşumlar bizatihi sorundur na zaman ne yapacakları belli değildir çünkü keyfi hareket etmektedirler.

Bu bütün dünyanın sorunudur, hepimiz her fırsatta bunu dillendirmeliyiz bu Birleşmiş Milletler ya kendini yenilemeli ya da insanlığın başına bir sorun haline gelmiş gelmeye devam edecek.

Zaten 2015 Kasım ayında Türkiye Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi(TASAM) öncülüğünde 70.yılında BM’yi değerlendireceğiz, umarım bu BM sorununa bir reçete ortaya koyulur.

Dünya başsız kalmaz/kalmamalı ama mikrop kapmış bir kafadan da kimseye hayır gelmez.

Dünya sorunsuz olmaz, sorunları azaltmak, küçültmek, gidermek bizim görevimiz. Elimizle, dilimizle, kalbimizle(dualarımızla) gücümüz neye yetiyorsa.

Hepimize kolay gelsin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar