Vay Gençliğim Vay!

  • 10.08.2015 00:00

 Şu anda ülkemizin en büyük sorunu yetiştirdiğimiz geçliktir galiba. 28 Şubat müdahalesinin darbe vurduğu, mesleksiz ve mesnetsiz yetişen gençliğimiz bir boşluk yaşıyor,

Bilgi açıdan boşluk,

Mesleki açıdan boşluk,

İnanç açısından boşluk,

Geriye ne kaldı diye soran olursa valla kusura bakmayın cevabı bende de yok.

Geçende sivil toplum çalışması adına kulağıma hoş gelen bir isim duydum, “Türkiye Gençlik Teşkilatı” adıyla,  doğrusu bu ad dahi beni heyecanlandırdı, herhalde  buradan kamu yararına bir değer üretilir diye düşündüm. Bir katkım olabilir mi acaba? İletişim kurmak için bir arayışa girdim.

İnternet sitesine baktım ve ilgili telefon numarasını aradım servis dışı, 800’lü bir numarası var defalarca aradım ”şu anda birinci sıradasınız az sora bağlanacaksınız” diyor ama bir türlü bağlanamıyor, iletişim penceresinden bir paylaşımda bulundum cevap yok, bir daha gönlüm hüsrana uğradı, boynum büküldü, melül melül bir kenara oturmak durumunda kaldım. Derken yine kaleme sarıldım, pardon klavyeye yöneldim.

Arkadaş artık bu sorumsuzluğa “dur” dememizin zamanı geldi de geçiyor. Devlet-millet iş birliği içinde gençliğimize selam vermekle yükümlüyüz.

Her gencimiz sabah uyandığında gidebileceği, bir programı olmalı, bu bir gezi, bir kurs bir ya da başka bir etkinlik olabilir, ama onu bir önceki güne göre bir basamak daha olgunlaştırmalıdır diye düşünüyorum.

Gençlerimiz PKK’ye, DHKP-C’ye, DAİŞ’şe katılıyorsa bunun sebebini kendimizde aramalıyız, karşı taraf bize göre ne vad ediyor ki yanımızda durmaları esas olması gerekirken karanlık bir taraf onlara cazip geliyor.

Eğitim sistemimizde “değerler eğitimi” diye bir eğitimiz yok, iman edep ve marifet, tefekkür ve hikmet kavramı, ibadet kavramı yok; geleceğine güvenle bakacak kadar eğitim-öğretim yapan okullarımız yok maalesef.

Öğretmen kalitemiz çok zayıf, %15-20 oranında öğretmen vasfını taşıyan öğretmenimiz olabilir ama gerisi git gel yapıp devlet memuru mantığıyla öğretmenlik yapıyor. Öyle ki on binlerce öğretmen Din Kültürü dersi, Siyerünnebi okullarda öğretilmesin, okulda mescitler açılmasın diye sokaklarda yürüyüş yaptı/yapıyor, kaç tane veli bu öğretmenlerden çocuğunu aldı sorasım geliyor, ne acıdır ki kendisine sorsanız o da Müslüman olduğunu söyleyecek “hey yavrum hey” kusura bakmayın kaba bir kavram oldu ama bu kavram bile bunun gibilerine az bile.

Bu ülkenin en büyük handikaplarından biri budur. Halbuki vatandaş çocuğunu okula gönderince gözü arkada kalmamalıydı değil mi?

Bu münasebetle suç en az yanlış yapan gençler kadar bizde de olduğuna inandığım için, şu örgüte bu örgüte kayan gençlerimize yüklenmek istemiyorum kendimi yoklamaya çalışıyorum.

Aslında sorunlarımızın asıl kaynağı bana sorsanız devlet mekanizmalarının yetiştirdiği defolu vatandaştır, eğer bu halk dinini iyi tanısaydı eminim şu anda beş adım önde olacaktım. Merhamet, şefkat, af ve kanaat sahibi olup, iyilikte yardımlaşan kötülükten birbirini alıkoyan bir insanlık abidesi yetiştirmiş olacaktık. Din diyanetle kavgalı olup “Bu din bizi geride bıraktı” diyenlere yazıklar olsun asıl bu halkı zehirleyenler onlardır.

Kendimden örnek vereyim, fazla tevazu iyi değildir, ben okudum, kardeşlerimin okumasına vesile oldum,bu konuda bana güvenip çocuklarının okumasına imkan veren Babama da candan teşekkür ederim. İlahi inayetin yardımıyla 6 çocuğumun 6’si da üniversite mezunu kendi aralarında barışık, çarpık düzenin çarkından olumsuzluklarına rağmen dimdik ayakta olup toplumun kalitesine kalite katmaktadırlar.

Ne var ki Türkiye gençliğine ciddi bir katkımız olmuyor, basına bakıyorum, televizyon yayına bakıyorum, siyaset ve sivil topluma bakıyorum sıfır elde bir şey yok, hepten haklarını inkar etmeyelim bir derece İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV, HASEV, İHHİD-I ULEMA vb. cemaat ve cemiyetler bir derece gençliğe sahip çıkmaya çalışıyor ama niye bütün okullarımız genlik eksenli çalışmasınlar, iyi insanlar yetiştirme çabasında olmasınlar, okulların tek derdi insanı bir üniversiteye yönlendirmek mi olmalı yoksa dünya ve ahretini kurtaracak hayırla yad edilecek bir insan topluluğunu mu yetiştirmek olmalı, cevabı size bırakıyorum.

Türkiye Gençlik Teşkilatının bir faydası bu yazıyı yazmama neden oldu buna da şükür ama bu mevzu şakaya gelmez! bu açığı kapatmakla yükümlüyüz unutmayalım, gençlik, gençlik.

Benden söylemesi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar