Sürecin Etrafında Dolanıyorlar

  • 15.08.2015 00:00

 Sevgili dostlar alem biliyor ki bu barış sürecini başlatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Bu sürecin başlaması için derin devleti dahi devre dışı bırakan O olmadı mı?

Kürt siyasi kanadı sorun ve sıkıntı çıkarmaya çalıştı, silahlı taraf hava cıva, derken Cumhurbaşkanına yönelik yapılan eleştiride “katil Erdoğan” sloganı ağızlara sakız oldu.

Bu bey efendinin bir suçu varsa Kürtlerin yaşadığı bölgeye “Kürdistan”, Kürtlere de“Kürt kardeşim” demekten başka ne ola ki?

2013 Newrozunda barış için bir iyi niyet beyanı mahiyetinde olan Abdullah Öcalan’ın okunan mektubuyla normal bir sürece giren barış süreci bir çok kere Kandil/KCK tarafından frenlenmeye çalışıldı, engellenmeye devam ediliyor.

Sorun olan mevzu şu, PKK militanları Kamu Güvenliği Müsteşarlığı nezdinde dağdan ineceklerdi ve rehabilite edilerek hayata kazandırılacaklardı, maalesef birilerinin hayalleri buna engel oldu.

Eğer sorun eylem planına göre çözülseydi Kürt sorununun kökten çözüme kavuşması ve Türkiye’nin önünü görmesi anlamına geliyordu, ülkemizin iç ve dış düşmanları buna onay vermekte zorlanıyorlar. Nihai hedef bu olmakla birlikte sürecin işleyişini geciktirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Eskiden “Dünya bırakmıyor” deyince gençliğin verdiği tecrübesizlik ve sıcak kanlılığımızdan dolayı, “olur mu canım, ben yaparım ederim hele kim engeller” diye meydan okuyorduk, sonra bir de baktık ki hiçte o kadar kolay değilmiş.

Ekonomik çıkarlar,

Siyasi nüfuz,

Fikir ihracatı,

Din ve mezhep mücadeleleri,

Bireysel çıkarlar, vb.

Bir çok mevzuda dünya paylaşılmaz bir hal almış, yani dünyanın en münasip varlığı olan insan, dünya menfaatine alet edile biliyor, icap ederse yok edilebiliyor. Hal böyle olunca da dünya insanlık açısından yaşanmaz hale geliyor.

Sinsi dünya bunu yaparken de mini mini silahlı grupları arkasına/yanına alarak yapıyor maalesef.

Baksanıza orta doğuda insanlık nasıl da bataklığa saplanmış vaziyette. Suriye’nin, Irak’ın hali perperişan, Türkiye üzerinde de baykuşlar tur atıyor.

ABD’nin pervasız tutumuna bakın bir yandan PYD destekli bir bölgede ilerliyor, diğer yandan PKK’nin Türkiye tarafından vurulmasına göz yumuyor.

Rusya, İran, hatta Çin, üstelik Lübnan Hizbullahı aynı blokta yer almış “Biz Esad’ın yanındayız, kimse bu uslu çocuğumuza dokunamaz” diyerek milyonlarca insanın hicret etmek durumunda kalmasına, yüz binlerce insanların ölmesine seyirci kalıyorlar.

Koca koca devletler demiyorlar ki, arkadaş sen bu işi yapamadın  bari az hasarla bırak, ya da idari yönetim tarzını bu aşamadan sonra 3-4 federatif yapılı bir yönetime kavuştur, müsaade et de kalan isanlar bari insanca yaşama imkanı bulsunlar.

Suriye hadiselerinin apaçık bir avantajı Kürtlere dokundu, hem kimliğine kavuştular, hem bölgesel özerklik gibi bir durum a kavuşacaklar gibi gözüküyor, ne yazık ki PYD sosyalist bir mantıkla bir çok Kürt kesimine sorun çıkardı çıkarıyor, bu da hadisenin başka bir handikabı. Ancak hakikat şu ki Türkiye’nin o beğenilmeyen Suriye planı Kürtlere yaradı, maalesef bir gün bu münasebetle kimse Türkiye’ye minettariz, Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür borçluyuz demiyor.

Ayrıca PKK’nin oluşmasına sebep olan JİTEM/Ergenekon tarzı derin yapılar bir nevi lağvoldular, ama kendisi hala varlığını sürdürmekte ısrar ediyor, arkadaş senin varlık nedenin ortadan kalktı, günümüzün hükümeti Kürtlerin hak ve özgürlüklerini verdi vermeye de devam etmektedir, bu konuda kamuoyunu ikna etmeye çalışıyor. Sen hala “buralar benden sorulur” diyorsun bir de aklının gerisinde sosyalim komünizm var halbuki senin seçmedi Besmele çekerek, Allahtan dua ederek oy pusulasını alıyor, evet mührünü basıyordu.

Örgüt olarak daha bu kıymetli Kürt halkı tarafından deşifre edilip değerden düşmeden, kendini feshet ve sivil hayata dön, yoksa böyle gitmez benden söylemesi.

Aslında PKK 8 Haziran günü hem Kürt halkına, Hem Türkiye halklarına, hem Hükümete teşekkür ederek artık miadının dolduğunu ifade edebilseydi tarihe not bırakmış olurdu.

Benim kanaatim budur, varsa farklı bir fikriniz esirgemeyin

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar