Eski/Yeni Türkiye

  • 22.08.2015 00:00

 Kim demiş ki bu devlet 90 yaşındadır, daha düne kadar, Hükümeti esir, parlamentosu esir, vatandaşı maraba, derin devletin söz sahibi olduğu bir yapıya sahip olan bu devlet daha 8-10 yıldır devlet olma aşamasında.

İkibinli yıllarda Diyarbakır’ın olağan üstü hal yönetimi; askeri ve mülki erkanı iki derslikli bir okulun açılışı için köyümüze gelmişti, böyle bir açılış için yedi köyün insanı; yaşlı/genç, kadın/çocuk demeden ikibin civarında vatandaşlarımız temaşaya gelmişti, bir Tuğgeneralin komutasında bir takım asker ön keşif için yarım saat kadar önce geldiler. Genelkurmaya hürmeten herkes ayağa kalktı, bu general ne selam verdi ne de “lütfen oturun” dedi…

Çok geç değil 2010 yılında ben Lice’de şube müdürüydüm, gaziler günü münasebetiyle Tuğaykomutanı bizi karargaha davet etti, sohbet esnasında dedi ki, “Arkadaşlar insanımızın bu askere olan yaklaşımı beni kahrediyor, geçende bir köye gittik, bir baktık ki sohbet halinde olduğu belli olan cemaat bizi görünce sessizce dağılmaya başladı, ben dedim ki müsaade edin de selamlaşalım niye dağılıyorsunuz ki, bu söz özerinde yarı endişeyle durdular, selam verdim ve 80 yaşındaki bir büyüğümüzün elleriden öptüm, çay geldi bana uzattılar, yine dedim ki, büyüklerimizden başlayın, hoş bir sohbetten sonra ayrıldık, o yaşlı adam öyle içten suratımı öptü ki babam tarafından dahi öyle öpüldüğümü hatırlamıyorum, bir o kadar da bana dua etti”…. işte eski işte yeni Türkiye

Sene 1994 Hatay’da vatani görevini yerine getirmekte olan Nihat Özcan adında Batmanlı bir gencimiz, terhisine iki gün kala, hasta olan er arkadaşına müdahale etmeyi savsaklıyor diye Teğmen ile tartışıyor, yaşanan bu tartışma üzerine  komutanı tarafından öldürülüyor, cesedini Suriye tarafına atarak “firar etti” raporuyla süslendirerek olayı örtbas ediyorlar, Özcan ailesi binbir türlü zorlukla mücadelesini sürdürmeye çalıştığı halde soruşturma ertelene/ötene zaman aşımına uğratılarak dosyası kapatılıyor.

Ancak Özcan ailesinin müracaatı üzerine olayın vahametinden şüphelenen iç işleri Bakanı Efkan Ala dosyasını bir daha inceletmek üzere arşivden indirtiyor, bu evraklardan da Nihat Özcan’ın PKK’liler tarafından öldürüldüğü süsü verildiği anlaşılıyor. Fakat bu sefer de Şehitlik unvanını vermeyi beceremediklerinden kabahatleri bir daha kendini ele veriyor, açıkları çıkıyor. Özcan ailesi bir taraftan da Cumhurbaşkanlığına müracaat ediyor, birkaç gün önce cumhurbaşkanlığı özel kalemi kendilerini arayarak bizat Cumhurbaşkanının emriyle dosyanın takipçisi olduklarını kendilerine bildiriyorlar…işte eski Türkiye yeni Türkiye

Nice nice zulümleri, faili meçhulleri bu halka yaşatan eksi Türkiye, bu gün PKK’nin saldırılarının karşısında bile nefsi müdafaa ediyor. Çünkü bu savaşın içinde Kürt halkının olmadığı ama oyunun içine çekilmeye çalışıldığını iyi biliyor.

Öyle ya Kürt şehirleri Hakkari ve Şırnak’tan mı ibarettir. Örgüt mensuplarının halkı nasıl da eylemlere zorlandığını biz vatandaş olarak biliyoruz da devlet bilmez mi?

Sevgili dostlar Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları öncülüğünde gelişen, medenileşen yeni Türkiye’ye bir kesim insanlar tahammül etmiyor, ülkemizin dış düşmanlarından da destek alan bu kimseler her fırsatta Hükümete hücum ediyorlar.

        Kimse demiyor ki, “ya arkadaş Hükümeti eleştiriyorsun da sen bana ne yapacaksın, ne hizmet vereceksin? onu söyle,” maalesef varsa yoksa Ak Saray, Cumhurbaşkanı eleştiriliyor. Bu yaklaşım üzerinde yapılan muhalefet kusura bakmayın bana inandırıcı gelmiyor.

Bu tür kimselere kulak veren vatandaşlarımızın da bir kere daha düşünmelerini umuyorum.

Yeni Türkiye’de onurlu ve huzurlu bir yaşam dileklerimle, hep beraber.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar