•  

 Aylardır 500’ü aşkın köşe yazarlarına bedelli askerliği beklediklerini, neden böyle bir beklenti içinde olduklarını paylaşan milyonu aşkın gençlerimiz var. Ben 3 ay önce bir yazı yazdım, ama ısrarları üzerine bir daha köşeme almak durumunda kaldım.

Malumunuz uzun zaman askerliği çağdaş uygulamalarının dışında bir şemsiyenin altında tutarak, ordu mensuplarına vatandaş üstü bir statü ile muamele ediyorduk.
Devletin değişim dönüşümü ile nispeten ordu da revize edildi, hala istediğimiz düzeye gelmemesine rağmen, sivil iktidarın emrine girdi galiba, niye galiba diyorum çünkü bazen iktidar askerin dilini kullanınca insan “acaba iktidar mi askerileşti” diye şüphe ediyor da ondan.
Zamanında yanlış yanlışları doğurdu, sahte raporlarla askerlikten sıyıranlar, ülke dışına çıkıp ucuzdan bu vazifeyi bedelli olarak kapatanlar vs. Bir de hakikaten birçok açıdan gerekli duruma gelen bedelli askerlik uygulamaları.
Bir ara bedelli askerlik için 30 bin istendi vatandaş pek veremedi, sonra 18 bin liralık Bedelli Askerlik ruhsatında bir derce başarı elde edildi. 
Şimdi yine yüz binlerce gencimiz yaş 30’u aşmış, çoluk çocuk sahibi, işinin başında ve askerliğini yapmadığı için kaygı, endişe ile yaşıyor.
Ben olsam umurumda olmazdı, mesela ben 6 çocuk babası, 28 yaşında askerliğimi yaptım 4 aylık öğrencilikten sonra 12 ay yedek subay olarak vatani vazifemi eda ettim. Ama o zaman başkaydı, şimdi başka bizde kanaat ve güven ön plandaydı. Şimdiki patronlar da çalışanlar da eskisi gibi güçlü değerleri ve duyguları taşımıyorlar.
O zaman kapımıza dayanan şu milyonu aşkın gençlerimize bir kapı aralamak lazımdır diye düşünüyorum. 
MTV’ye %40 zam yapıp eleştirel duruma düşeceğine gençlerimize bedelli imkanı verip devletin hazinesine katkıda bulunmak daha iyi değil mi?
Bedelli askerliğe imkân verilirse;
1-Ailelerini de katarsak milyonlarca vatandaşlarımız rahat bir nefes alacak,
2-Hazineye önemli bir kalemden helal bir para girdisi sağlanmış olacak,
3-Vatandaşın devlete olan güveni artacak,
4-Şu anda askerlik çağına gelmiş bu gençlerimizi ordu nasıl alacağını bilemez durumdadır. Ordu da rahat bir nefes alacak,
5-Askerlik yapan şu andaki erata bir miktarı yansıtılarak, askerlerimizi sevindirmiş olabiliriz,
6-Bu paradan şehit ve gazi ailelerine katkı vererek gönlünü alma fırsatımız olacak,
7-Profesyonel askerlik  için gerekli finansa katkı sağlanacak,
8-Devletin gençlerimizin haykırışına kulak verdiği izlenimi oluşacak,
Vs.
Hal böyle olunca galiba bu bedelli askerlik beklentisine bir cevap vermek hükümetin vazifesi olsa gerek.
Birileri diyebilir ki hassas bir süreçten geçiyoruz, bu sirat-ı müstekimde bunun zamanı mı? evet zamanıdır. Devlet millet olarak bir iki gündem maddelerine takılmak doğru değildir, birçok işi berber yürütmek durumundayız.
Benim kanaatim bu ne dersiniz?