Fehim Taştekin Köşe Yazıları

Ürdün tehlikede mi, Kral neden asabi?

Amman’ın Gazze’de olup bitene tepkisinin çıkış noktası; “Aman ha Ürdün’e bir şey sıçramasın.” Filistin sorununun tarihsel parçası olup da İsrail’i incitecek bir pozisyonda olamayınca yansıtma stratejisi devreye giriyor. Eski Enformasyon Bakanı Sami el Maayta "Ürdün'ün Pers projesi ile Siyonist proje arasındaki nüfuz mücadelesiyle hiçbir ilgisi yok" diyor. Bu söylemde Filistin yok. Nüfusunun çoğunluğu Filistinli olup da Filistin sorunundan kaçabilmek mümkün mü?

 • 20.04.2024

Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın!

İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı sorusuyla ölçmek ya da bunu bir farsa benzetmek yanıltıcı olabilir. Hizbullah’ın da altı aydır basit bir çatışma stratejisi gütmediğini, aynı zamanda Demir Kubbe’yi çözmeye yönelik atışlar yaptığını hatırlatalım. Teslim etmek gerekir ki rejimin kendi insanında yarattığı alerji bir kenara İranlılar uzun vadeli güç mücadelesinde ustalar.

 • 15.04.2024

Lübnan’ı yakmanın el kitabı ve cehennem yolcuları

Eğer İsrail yıkıcı bir savaş başlatırsa Hizbullah’ın geleceğini tayin eden sonuçlara neden olabilir. 2006’da İsrail’in hezimeti Hizbullah’ı güçlü bir siyasi aktöre dönüştürdü. Aksi bir sonuç hikâyeyi başka yönde yazdırır. Hizbullah 8 Ekim'den bu yana çatışmayı iyi kalibre etse de İsrail’in Gazze’den sonra Lübnan’a yönelme ihtimali herkesi korkutuyor...

 • 11.04.2024

Zengezur olmadı, Aras verelim!

Aras koridoru, Zengezur’un önündeki engelleri kaldırmaya yönelik bir dürtme hamlesi ya da nihai barış anlaşması kapsamındaki sınır pazarlıklarında al-ver dengesini bozacak bir kart olabilir...

 • 9.04.2024

İran’a saldırı savaş nedeni ve fakat…

Saldırı İran’ı çetin bir denklemin içine çekiyor. İsrail’e misliyle yanıt vermek İran’ı Netanyahu’nun oyununa çekebilir. Netanyahu kendisini kurtaracak cehennemler arıyor. Saldırı Biden yönetiminin İsrail’e bağlılık taahhüdünü sürdürürken çatışmanın bölgesel bir savaşa dönüşmesini önleme siyasetini çıkmaza sürüklüyor.

 • 3.04.2024

Terör koridoru: Türkiye Serbest 'T' Bölgesi

Maalesef AKP izlediği siyasetle Türkiye’yi bölgenin en kolay girilen, barınılan ve saklanılan ülkesi haline getirdi. Kafkasya, Orta Asya ve Avrupa’dan Suriye’ye akan cihat yolları Türkiye’yi militan ve para transferi, barınma ve saklanma, faklı coğrafyalara sıçrama ve geri çekilme platformuna dönüştürdü. Türkiye artık militan devşirmek için bölgenin en büyük havuzu.

 • 29.03.2024

Moskova ateşi kimleri yakacak?

Putin, Ukrayna’da şiddetini artırmak, asker göndermeyi kafasına koymuş Fransa’ya “aklını başına topla” demek, Taurus füzelerini verip vermemeyi tartışan Almanya’nın kulağını çekmek, Polonya’ya parmak sallamak ve ABD’yi köşeye sıkıştırmak için bu saldırıyı tanrının lütfuna dönüştürebilir. Ayrıca Suriye’de cihatçılarla yarım kalmış işi tamamlamak için daha fazla güç kullanabilir. Türkiye ile varılan ‘gerilimi düşürme’ mutabakatında delikler açabilir...

 • 25.03.2024

İsyanın 13’üncü yılı, Kalın’ın yolunu kesenler ve öfkenin üç adresi

Sınırların ötesini dizayn operasyonlarında yaşadıkları hezimetleri, yol açtıkları kötülükleri, tamir edilemez yıkımları ve bunların Türkiye içine yansımalarını tartıştırmamak için de bütün meseleyi “terörle mücadele” zeminine oturtuverdiler. Bütün bir pislik “terör koridoru”nun altına süpürülüyor. Mesele artık “ulusal güvenlik” ve oradan çıkış yok!

 • 22.03.2024

İran Suriye'de pusuya mı yattı?

Gazze’de ateşkes sağlanır da bu sefer Lübnan cephesi kızışırsa Suriye’de taşlar yerinden zıplayabilir. Lübnan-İsrail sınırlarındaki mevcut gerilim savaşsız atlatılsa bile Suriye’de pusuya yatmış oyuncular kart çekmeye yeniden başlar.

 • 17.03.2024

Soykırımcı Joe, yardımsever Joe ve küstah nüans

Biden İsrail’in açlıkla yok etme, acı çektirme, göçürtme siyasetine başka bir istikamet vermeye çalışıyor. Soykırımdan üzerine sıçrayan kanı yıkamaya çalışıyor. İnsani misyon görüntüsüyle Amerika'da artan eleştirilerden kurtulmayı bekliyor. Fakat İsrail’in insani yardım için sınırları açması ve Mısır sınırında Refah’tan gelenleri engellemekten vazgeçmesi için yeterince baskı yapmıyor. Besledikleri canavar kendi çıkarlarına da zarar veriyor ama ‘dur’ komutuna elleri varmıyor.

 • 11.03.2024

Kalın ile Fidan’ın Washington seferi ve sıcak yaz senaryoları

Filistin davasında hamaset deryası Erdoğan İsrail’in silahına demir, sanayisine elektrik, araçlarına yakıt, halkına gıda ve tekstil, ordusuna bilumum teçhizat temin etmeyi sürdürerek Amerikan ortaklığına bağlılığını gösterdi. Şimdi karşılık bekliyor.

 • 7.03.2024

İran’ın yenilgisi!

İran'da seçimlere katılım yüzde 41 olarak gerçekleşti. Bu 45 yılın en düşük seviyesi. Ülke genelinde sandığa ilginin düşük çıkmasının yanı sıra başkent Tahran’da katılımın yüzde 24’te kalması rejimi kendi belirlediği meşruiyet eşiğinin altına düşürüyor... Düşük katılım kendileri için kontrolün devamlılığını sağlıyor ama rejimin meşruiyetini de zayıflatıyor.

 • 5.03.2024

Aaron’un alevleri, Biden’ın dondurması, Ölüm Şeridi!

ABD, İsrail’i güvende tutmaya çalışırken kendi ortaklık düzenindeki çatlaklar daha fazla büyümesin diye ahtapot gibi her noktaya bir kol atıyor. Aaron’un sarsıcı mesajını karartabilirler; Araplara ‘cepte’ muamelesi yapabilirler; yeni rotalarla İsrail’i rahatlatabilirler. Bütün bunlar yarını Amerikan düzeni ve onun "karadaki uçak gemisi” için güvenli kılmıyor.

 • 29.02.2024

Kürdistan’a müdahale

Irak Federal Mahkemesi’nin azınlıklara tanınan kota sistemini iptal etmesi ve maaşların merkezin kontrolündeki bankalardan ödenmesine karar vermesi Kürdistan’ın statüsünün altını oyuyor. Fakat sorumluluk sadece Bağdat’a ait değil.

 • 26.02.2024

Madara olan kibir: Hegemonyaya yeni bir hikâye lazım

Husileri İran’ın yardımıyla denizde kargaşa çıkaran yalın ayaklılar olarak aşağıladılar fakat Yemenliler dünyanın geri kalanının gözüne boğun eğmeyen halk olarak girdi... Husiler yaşananları "hegemonyayı kırma ve kibirli güçleri yola getirme savaşı" olarak tanımlıyor. Bu bakış açısı motivasyonun da kaynağı.

 • 22.02.2024

Sahi şimdi Putin derinden bir ohhh mu çekti?

Navalnıy’ın siyaseten yok edilmesi merkezi bir karar olabilir. Fakat halihazırda Navalnıy’ın dış bağlantıları, çalışma tarzı ve tutarsızlıkları Putin’in “vatanseverlik savaşı veren lider” imgesi için muhteşem malzemeler sunuyordu... Navalnıy’ın deli cesareti şüphe götürmese de Putin’i korkutacak bir rakip olduğu iddiası Batı kampının üfleyip durduğu bir balondu.

 • 19.02.2024

Firavun’a, en kalbi duygularımla!

Erdoğan 'U’ dönüşleriyle ancak mümkün olabilen Kahire ziyaretinden neyi hedefliyor? Elbette ‘Rabia’ sömürüsünün getirdiği dağınıklığı toparlamayı, 12 yıllık kayıpları telafi etmeyi. Hafıza yoksunu olmak Erdoğan’ın hatalarını örtmeye yarayabilir ama geçmişi tamamen unutmak Sisi’nin işine gelen bir durum değil.

 • 14.02.2024

Refah: Soykırımın final sahnesi!

Netanyahu çok iyi biliyor ki alnına yapışan ‘soykırımcı’ damgasından başka elde ettiği hiçbir şey olmayacak. Filistinlilerin yitirdikleri, onun kariyerine ‘zafer’ olarak girmeyecek. “Soykırımcı” lekesi alın derisinin derinliklerine işlenecek.

 • 12.02.2024

İran ve Türkiye arasında Kerkük savaşı: Ağamızın gönlü bir vali ister…

İddia o ki Ankara, KYB’nin valilik makamına ulaşmasını sabote etmeye çalışıyor. Ankara’nın oyun kurmadaki çatışmacı ya da dayatmacı tarzına karşın İran daha sofistike gidiyor. Edindiğim bilgilere göre, İran’ın Kerkük’teki kördüğüm için önerdiği çıkış valiliğin KYB’ye, meclis başkanlığının Araplara ve vali yardımcılığının Türkmenlere verilmesini içeriyor.

 • 5.02.2024

Soykırım Koalisyonu, uyurgezer savaş ve İran’la hesaplaşma

Bölgede Amerikan güçlerinin dahil olduğu büyük bir savaş patlak verirse İsrail, Gazze’yi aradan çıkartıp Lübnan’a yüklenecek. Kafasında bu var. Büyük yangın karşısında Gazze’deki suçlar teferruata dönüşecek. Burada en büyük tuzak kışkırtılan İran-Amerikan savaşı.

 • 1.02.2024

Zemin zift gibi: Ortaya karışık bölge denklemi

Yerel seçimlere giderken Kürtlerle yeni açılım senaryoları gündemi tekrar işgal etse de halihazırda dümeni savaştan yana kırmış olan Erdoğan’ın başka bir istikamet tutturması hayli şaşırtıcı olur. Eğer ABD’den aradığı anlayışı bulur İran’la da ortak bir koordinatta buluşursa tüm güney sınırlarında kafaya koyduğu güvenli koridor planında ısrar edebilir.

 • 25.01.2024

İran’ın ‘stratejik sabrı’ cendereye giriyor

Kayıplardaki artış İran’ın fazla iz bıraktığını, İsrail’in de iyi iz sürdüğünü gösteriyor. Bir tarafın kararlılığına zafiyet, diğer tarafın kararlılığına gözü dönmüşlük eşlik ediyor. İran ısrarla önceliğinin Direniş Ekseni’ni güçlendirmek olduğunu söylerken İsrail de bölgedeki Amerikan varlığına güvenerek bu ekseni felç edecek atışlar yapıyor. Savaşın bölgeselleşmesi İsrail’in umurunda değil. Temel strateji çatışmayı sınırlardan uzak tutmak ama İran verdiği kayıplarla bu eşiğe sürükleniyor.

 • 22.01.2024

Soykırım sanığı: İsrail 100 günde neyi kaybetti?

Ana akım medyadaki müthiş karartma ve alınan önlemlere rağmen dünya kamuoyunda “Hamas’la savaşıyoruz” iddiasının alıcıları tükeniyor. ABD’de genç nüfus siyaset mafyasının sattığı hikâyeden uzaklaşıyor. İsrail’in sivil ve askeri kabineleri içinde kazan kaynıyor. Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın birbirini azı dişiyle ısırmadığı toplantı yok. Soykırım davasının seyri İsrail yönetiminin ayarlarını daha da bozabilir.

 • 15.01.2024

İsrail çıkmazı: Hizbullah’la savaşsak bir türlü savaşmasak bir türlü!

Üst düzey bir yetkili, Biden'ın İsrailli liderlerle üç kez telefonda görüştüğü günlerin olduğunu, bu görüşmelerin bir kısmında İsrail'i Hizbullah'a saldırmaktan caydırmaya çalıştığını söylüyor. Yetkili “Bu kıyametin kopmasıyla sonuçlanabilecek bir hareket" diyor... Amerikan yönetimi İran ve Hizbullah’ın savaştan kaçınmak istediği tespitine güvenmek istiyor ama İsrail’den emin olamıyor...

 • 10.01.2024

İsrail, ABD’yi kazıklıyor mu?

Blinken’ın uluslararası toplumu temin etmeye çalıştığı “olmayacaklar” listesi, İsrail’in tutturduğu yolda paçavra değerinde. Üzerinde tepindikleri “ertesi gün planı” sanki İsrail’in soykırım suçundaki ana ortağı ABD’yi kazıkladığı, ABD’nin de ateşkes çağrısı için sabrı tükenen uluslararası aktörleri oyaladığı bir oyuna dönüşüyor.

 • 8.01.2024

İsrail suikastlarla nereye varmak istiyor?

İsrail ABD’yi de içine alacak bir bölgesel savaş çıkarmaya mı çalışıyor yoksa Hamas’a karşı bir skor elde edip savaşı noktalamaya mı hazırlanıyor? Risk çıtası meseleyi iki tarafa da devirecek sınıra ulaştı.

 • 4.01.2024

Erdoğan’ın Arap filesinde birkaç yırtık

İtibar mafiş. Takımlar da para için ayaklarına gitmişken “Benim ülkem, benim toprağım, benim egemenliğim” diyor. Kim demez ki! İtiraza binaen de “FIFA kuralları” diyerek kestirip atıyor. Buna karşın siyaset ve diplomasi ağırlık kullanmak yerine araziye çıkmış gözüküyor. Her yerde varlar, her şeye dahiller ama Riyad’da top hızla kaleye giderken aylaklığa veren bir kaleciye dönüşüvermişler...

 • 1.01.2024

İran, Musavi’nin intikamını nasıl alacak?

İsrail nihai hedefler, buna uygun stratejiler ve Gazze’nin geleceği konusunda hala ABD’yi ikna edemedi. Yeni yılda Washington’dan “Savaşı bitir” baskısı artabilir. Bu noktadan sonra Gazze’de Hamas’ı bitirme hedefini unutup teknokratlar hükümeti kurulması önerisiyle ‘itibarlı’ bir çıkışa yönelebilirler.

 • 28.12.2023

Barış yerine mezar kazmak

Hava zehir gibi. Herkes daha fazla ölüm için el yükseltiyor. Analar “Benim canım yandı, başka canlar yanmasın, yeter artık barış olsun” diyemez hale getiriliyor. Ölümden gayri dilek, intikamdan gayri yemin yok.

 • 25.12.2023

Kerkük kördüğümü

Kürtler ve Araplar kendi aralarında birlik sağlasalar bile vali seçimi için pazarlığa girmek zorundalar. Ortaya çıkan tablo etnik ya da mezhebi fay hatlarına vuranlara diyor ki Kerkük birlikteliği gerektiriyor; ya uzlaşma ya hezimet.

 • 22.12.2023

Filistinliler Afrin’e mi yerleştiriliyor?

Suriye içinde milyonlarca insan yer değiştirdi. Fakat güvenli sığınak bulma arayışları ile işgal, gasp, istismar ve en tepeden demografik mühendislik çabaları birbirine geçiyor. Erdoğan’ın güvenli koridor hesaplarıyla aradığı da Kürt-Arap ya da Kürt-Türkmen çelişkisi. Filistin yerleşimlerine hem Türkiye hem de İsrail’in prizmasından bakmak gerekiyor.

 • 19.12.2023

Gözler Gazze’deyken Suriye’de neler oluyor?

Dünya Gazze’ye kilitlenmişken Suriye’de cephesine göre durulmalar ya da yükselmeler yaşandı. Aktif cephe hatlarının başında Fırat’ın doğusu geliyor.

 • 14.12.2023

İsrail’in yalın ayak düşmanları ya da Ağıt Kapısı’nın efendileri

Yemen halihazırda vurulmuş bir ülke. Husilerin kaybedecekleri çok az şey kaldı. Beri taraftan ABD muazzam üstünlük, caydırıcılık ve kibrine rağmen pek çok şeyin hesabını yapmak durumunda. Küresel devin de kırılganlıkları var.

 • 11.12.2023

‘Asena’dan sonra masanın hamuru değişir mi?

‘Asena’nın denklemden çıkması ya da bir ihtimal senaryosu olarak ağırlığını yitirmiş halde geri dönmesi öncelikli hedeften gayrısını talileştiriyor. Dış politika konularında ‘kurumsal’ donmuşluğu, (masada oturanlardan birinin) üfürdüğü “proaktif dış politika” söylemi ve her şeyi batıran maceraperestlik dağıttı. Bunu toparlamak kurumsallık kadar milliyetçi prangayı kırmayı gerektiriyor.

 • 6.03.2023

Trablus savaşları, Bayraktarlar ve MİT karargâhında ayar

 • 9.09.2022

İkili zirve ve mahşerin üç atlısı: Kıyamet yolcuları kalmasın

 • 9.08.2022

Aslanlar ülkesinde kırk haramiler savaşı

 • 5.08.2022

Suudi Prens, Maksimos Sarayı’ndan AkSaray’a nanik yaparken

 • 29.07.2022

Avrupa’da kaypak zamanlar!

 • 21.06.2022

Yunan denize döküldüğüne göre Şam-Beyrut-Kudüs kapısına gidelim

 • 16.06.2022

Geçti küresel çarlığın zamanı…

 • 2.06.2022

NATO’nun önündeki sunak; yine Kürtler

 • 23.05.2022

NATO’da çelme! Bakalım taklayı kim atacak?

 • 18.05.2022

IŞİD'in hapishane baskını daha fazla analizi gerektiriyor

 • 26.01.2022

ABD, Türkiye’ye güvenini kaybetti

 • 15.12.2021

Bölgede gerilim Lübnan’dan Irak’a geçti

 • 10.11.2021

İran ve Türkiye eski oyuna dönüyor

 • 12.10.2021

Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor?

 • 21.09.2021

Askerleri cihatçılar öldürdü, biz yine de Kürtleri vuralım, hikâye sağlam olsun!

 • 14.09.2021

Talibanseverliğin mahcubiyeti ve ayazda kalanlar!

 • 9.09.2021

Hizbullah, ABD’yi nasıl ters köşeye gönderdi?

 • 6.09.2021

Irak’ta bir şövalye: Macron Kürtler için ne yapabilir?

 • 4.09.2021

Yükselen IŞİD-H, terörle mücadele ortağı Taliban ve işgüzar TRT

 • 30.08.2021

Cihatçının düşü: HTŞ-Taliban-Pakistan-Türkiye ekseni

 • 24.08.2021

Taliban’ı kollama misyonu!

 • 20.08.2021

Kabil düştü! Önce Amerikalıların kafasına! Sonra herkesin!

 • 17.08.2021

İran son şansına oynuyor

 • 8.08.2021

Aklına mukayyet ol kardeşim!

 • 2.08.2021

Kıbrıs’ı kayyumistana bağlamak ya da adaya çökmek

 • 19.07.2021

Arap-Yunan baharı ve Mısır’ın dönüşü

 • 15.07.2021

Taliban ‘mümin kardeşi’ Erdoğan’ı neden üzüyor?

 • 10.07.2021

Biden Trumplaşırken: Salvolardan ne çıkar?

 • 1.07.2021

Berlin’den sonra: Milis gider ben gitmem

 • 25.06.2021

Libya için Berlin dönemeci: Ganimetçi çıkmaz

 • 22.06.2021

NATO'da bir Bekçi Murtaza!

 • 16.06.2021

İran’ın seçim mühendisliği: Cumhuriyete veda mı?

 • 14.06.2021

Afyonu patlamış bir misyon!

 • 12.06.2021

Biden, Erdoğan'ı kurtarır mı?

 • 9.06.2021

Peker, Nusra, cihat ve kitaba uydurulan terör

 • 4.06.2021

Peker’in anlatmadığı gizli hatlar

 • 1.06.2021

Suriye seçimleri neyi değiştirir?

 • 31.05.2021

Peker, damat, SİHA ve dış siyasetin mafyoz hali

 • 29.05.2021

Peker, damat, SİHA ve dış siyasetin mafyoz hali

 • 29.05.2021

21 Mayıs, Çerkes acısı ve Kafkasya'nın kilitli kapısı

 • 20.05.2021

İlk günaha dönüş ve 48’in isyanı

 • 17.05.2021

Filistin’de oyunun kuralları değişiyor

 • 13.05.2021

Şeyh Cerrah: Apartheid yansımaları

 • 10.05.2021

Kahire esintisi ve fakat…

 • 8.05.2021

Erdoğan kardeşlerini satıyor mu?

 • 3.05.2021

Fransa’da darbeci muhtıra ve sessizlik

 • 29.04.2021

Diyet

 • 26.04.2021

Karadeniz’in ayazı

 • 23.04.2021

Cezayir’in geleceğini çalan karanlık geçmiş

 • 19.04.2021

Ne menem bir iştir!

 • 12.04.2021

Kral emniyette mi Kral!

 • 8.04.2021

AKP bu kumpasın neresinde?

 • 5.04.2021

Yemen’e SİHA ve milis göndermek Suudi kilidini açar mı?

 • 4.04.2021

Azami baskıda ters sonuç: Çin Tahran'dan nanik yaptı

 • 30.03.2021

Normalleşmedeki anormallik: Al verden hep vere

 • 26.03.2021

Mısır ve İsrail enerjide el yükseltiyor

 • 22.03.2021

Türkiye-Rusya-Katar üçlüsünden öteye

 • 15.03.2021

Biden dostlarıyla nasıl halleşecek?

 • 7.03.2021

Salvolar diplomasisi ve bölgenin laneti

 • 2.03.2021

Ermenistan’ın bitmeyen savaşı

 • 27.02.2021

Nükleer dans yeniden!

 • 22.02.2021

Düşmüş!

 • 19.02.2021

Gare: Müjde yerine…

 • 16.02.2021

S-400 için YPG şartı: Tam çıkmaz

 • 12.02.2021

Yolsuzluğun simgesiyle umuda yolculuk

 • 8.02.2021

Vandal!

 • 6.02.2021

Suriye siyaseti için papatya falı

 • 1.02.2021

Askıda bir ülke

 • 29.01.2021

Sahi Putin zorda mı?

 • 25.01.2021

İsrail, Suriye ve Rusya’yı ayartabilir mi?

 • 24.01.2021

Son çaresiz!

 • 18.01.2021

Bir savaş çıkarmadan gitselerdi

 • 15.01.2021

Zombilerden sonra hegemonyanın aynası

 • 11.01.2021

Katar’a açılan kapı Erdoğan’a çalışır mı?

 • 8.01.2021

20 Ocak’a kadar tik tak: Savaş kapıda mı?

 • 4.01.2021

2021’in vaat etmedikleri!

 • 31.12.2020

Libya; yeniden savaş mı?

 • 28.12.2020

Lanet yılın son perdesinde akla zarar şeyler

 • 24.12.2020

Bağdat ve Kerkük türkülerinden sonra sadede gelirsek

 • 22.12.2020

Milli palavra!

 • 17.12.2020

İran’ı da bir şiir ile hallettik!

 • 15.12.2020

Enver Paşa, Ayn İsa, Jeffrey ve ‘değerli tavizkârlık’

 • 11.12.2020

Bayraktar ve Biden’ın gazıyla Ukrayna kükrerse…

 • 7.02.2020

İran’ın acziyeti Suudi-İsrail eksenini çok üzüyor!

 • 3.02.2020

Diplomasiyi öldürmenin en pervasız yolu

 • 30.11.2020

Pro-aktif olmadı belki pro-pasif kurtarır!

 • 26.11.2020

Erdoğan’ın adamı Kahire ve Paris’te ne satıyor?

 • 23.11.2020

Ya bizim barışımız?

 • 12.11.2020

Biden’dan kurtarıcı çıkarmak!

 • 9.01.2020

Amerikalılar belasını bulmuş vesselam

 • 7.01.2020

Patynin kesik başı ve Müslüman fedai!

 • 28.10.2020

Libya hezimetinde ikinci taksit

 • 27.10.2020

Bir savaş daha kapıyı tıklarken

 • 26.10.2020

Batırmayan bataklık!

 • 20.10.2020

Kafkasya’da el elden üstündür oyunu

 • 18.10.2020

Masanın azizliği!

 • 13.10.2020

Kıbrıs’a kayyım ve terörize siyaset

 • 10.10.2020

Kafkas savaşına dair ahiret sualleri

‘Kızıl Kürdistan’da Türk-Ermeni savaşı!

Kapan

 • 29.09.2020

Jeffrey’nin Kürdistan yolculuğu

 • 25.09.2020

Libya üzüyor, herkes üzüyor!

 • 22.09.2020

Arap çölünde barış illüzyonu

 • 20.09.2020

Düşmanlıkta da bir numara

 • 15.09.2020

Şam’a Rus çıkarması ne anlama geliyor?

 • 11.09.2020

Fransız dönüşündeki kılçıklı taraflar

 • 8.09.2020

Moskova’dan verilen Kürt mesajı

 • 6.09.2020

Libya’daki ortaklara neler oluyor?

 • 1.09.2020

Hamas, İsrail-Emirlik aşkı ve kuşatma hevesleri

 • 29.08.2020

Üç beş hezimet, bir tatlı rüya

 • 26.08.2020

Sahi Erdoğan kime çalışıyor?

 • 21.08.2020

Yedi film birden korku seansı

 • 15.08.2020

Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı

 • 8.08.2020

Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı

 • 6.08.2020

Petrol anlaşması, Kürtler ve hayli karışık hesaplar

 • 4.08.2020

Çin, İran’la bu dansı oynar mı?

 • 27.07.2020

10 olmazın elinde bir olura bakan Libya

 • 25.07.2020

Kafkas ötesinde ‘tehlikeli fırsatlar’

 • 21.07.2020

Ermenistan ve Azerbaycan savaşa mı giriyor?

 • 16.07.2020

Kırılan zincir ve alttakilerin matemi!

 • 14.07.2020

Bir cinayet kaç strateji eder?

 • 9.07.2020

Melez koalisyon için sevimsiz çıktılar

 • 7.07.2020

Yahudi itirazı da olmasa

 • 3.07.2020

Rus zehirlenmesi

 • 30.06.2020

Mısır’la savaş mı?

 • 24.06.2020

Suriye’nin başına Sezar kesilmek ve mali ilhak

 • 17.06.2020

Sezar, açlık oyunları ve Kürtler

 • 16.06.2020

Yaptırım silahı, dolar fişeği: Şam için alarm zamanı mı?

 • 12.06.2020

Trablusgarp 2.0. Ya sonrası?

 • 9.06.2020

Direnen insanlık ve bizim siyahlarımız

 • 5.06.2020

Türk’ün hevesi, Rus’un kalibresi

 • 2.06.2020

Ruslar Libya’da ne yapmaya çalışıyor?

 • 29.05.2020

Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı

 • 27.05.2020

Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı

 • 26.05.2020

Titanlar savaşı ve Rus-Amerikan çelmeleşmesi

 • 22.05.2020

1864: Soykırım ve sessiz miras

 • 19.05.2020

Cihadın kutsal olmayan rant döngüsü

 • 17.05.2020

Kürtlerin gözünde vaziyet: Elde var umut!

 • 15.05.2020

Ya kırk katır ya kırk satırdan çıkarsa başbakan...

 • 12.05.2020

Rus-Amerikan-İran tangosu ve Kürt düğümü

 • 10.05.2020

Türkiye yansın, ABD ısınsın!

 • 5.05.2020

Toz dumanda Şam’ın halleri

 • 1.05.2020

Yemen ölüyor, ölürken bölünüyor

 • 28.04.2020

Putin, Esad’ı gözden çıkarıyor mu?

 • 26.04.2020

Fesin emirlerle imtihanı

 • 21.04.2020

Bekleyin, yeni ‘paralel ordu’ geliyor!

 • 18.04.2020

Katranlaşmış hevesler için...

 • 14.04.2020

Kürdistan’a üs, Irak’a dizayn

 • 12.04.2020

Virüs fırsatçılığıyla kirli müdahaleler

 • 6.04.2020

Bir IBAN, iki sonsuz savaş

 • 2.04.2020

Viral günlerinde dostlara tutunmak

 • 31.03.2020

Korona ile hasbihal

 • 16.03.2020

‘İdlib Başkomutanlık Muharebesi’ ve üç maddelik çıktı!

 • 10.03.2020

İdlibde hezimet tescil edildi

 • 6.03.2020

Cihatçı yığınlarla baş başa

 • 3.03.2020

Bu ateş Türkiyeyi ‘vekil devlet’ yapar

 • 2.03.2020

Serakıp’ta ‘tekbir’ ve fakat…

 • 28.02.2020

Kaçak savaştan kaçırılan cenazelere

 • 25.02.2020

Halep’in coşkusu İdlib’e ne söylüyor?

 • 21.02.2020

Cihatçı yığınlarla baş başa

 • 18.02.2020

Amerikalılar Erdoğan’ı neden tutuyor?

 • 14.02.2020

Büyük İdlib’den Küçük İdlib’e büzülen hesaplar

 • 11.02.2020

Ateş bizi çağırıyor

 • 9.02.2020

İdlib seferi: Öfkeli ve tehlikeli

 • 4.02.2020

Hesap Bağdat’tan dönerse yedekteki savaş

 • 28.01.2020

Berlin dönemeci

 • 21.01.2020

Hezimetin kaç tonu olabilir?

 • 16.01.2020

Rüya çalan!

 • 14.01.2020

Evet evet her şey yolunda!

 • 10.01.2020

Yastan sonra tufan mı?

 • 7.01.2020

Amerikan salvoları: Tükenmişliğin emareleri

 • 3.01.2020

Libya’ya cihatçı koridoru ve müstakbel felaketimiz

 • 31.12.2019

Bataklık seferi ve asık suratlar

 • 28.12.2019

Kimyasal tezgâhtan BM tezgâhına

 • 24.12.2019

Petrol sarhoşluğu yeniden

 • 20.12.2019

Türk askerine Libya seferi yazılırsa...

 • 17.12.2019

Kürt yakasındaki eller

 • 13.12.2019

Amerikan-İran kapışmasından Irak’a düşen

 • 11.12.2019

Ortaya karışık ‘vezir’ hamlesi

 • 3.02.2019

Kürdistan’da Pence’in pençe değeri

 • 28.11.2019

Irak silbaştan: Kürtler sıfırlanır mı?

 • 23.11.2019

İran’ın öfkeyle imtihanı: Komplodan ötesi

 • 19.11.2019

Hırdan ne çıkar?

 • 17.11.2019

Ateşe doğru ‘diplomatik’ safari

 • 14.11.2019

CHP için okuma parçası: Afrin aynası

 • 8.01.2019

Lübnan’ı çekiştirmek: Hizbullahın başı belada mı?

 • 5.01.2019

Dikenli sarmaşık: ‘Barış Pınarı’ndan Bağdadi’ye

 • 1.01.2019

Trump The Oil: Suriye cehenneminde petrolün yeri

 • 29.10.2019

Kürtlere petrol görevi mi? Ne sefillik!

 • 26.10.2019

Muhtıranın şifreleri

 • 24.10.2019

Haşince aşk ile mükemmel bir çıkmaz!

 • 20.10.2019

Hezimet evvela hakikati söyletir

 • 18.10.2019

Bataklık senaryosu tetiklenir mi?

 • 15.10.2019

Fırat’ın doğusunda Türkiye’yi ne bekliyor?

Irak yine bir komploya kurban mı gidiyor?

Iraklılar Irak’ı geri isterken…

CHP’nin Suriye açılımı ve açmazlar

Cepte kalan sermaye ateş ve barut

 • 28.09.2019

İran savaşı kaç para eder?

 • 22.09.2019

Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi

 • 16.09.2019

Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?

 • 11.09.2019

Milisin var derdin var

 • 26.08.2019

Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti

 • 23.08.2019

Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası

 • 30.07.2019

İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine

 • 28.07.2019

Amude’de gündem hassas: IŞİD mahkemesi

 • 26.07.2019

Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı

 • 2.07.2019

Kürt dersi alındı mı?

 • 28.06.2019

Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları

 • 24.06.2019

S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!

 • 18.06.2019

İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı

 • 11.06.2019

Kandaka devriminden milis devletine

 • 8.06.2019

İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap

 • 1.06.2019

Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar

 • 31.05.2019

Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!

 • 27.05.2019

Komşulukta Kürtler sıfır çarpan olmak zorunda mı?

 • 24.05.2019

Savaş mı? Tevbe neuzubillah!

 • 21.05.2019

Alooo Ağayi Donald!

 • 16.05.2019

İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen

 • 14.05.2019

Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları

 • 7.05.2019

Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?

 • 30.04.2019

Petrolle ya terbiye ol ya terörize!

 • 27.04.2019

Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması

 • 22.04.2019

Cendere

 • 18.04.2019

Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri

 • 16.04.2019

Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!

 • 12.04.2019

Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din

 • 9.02.2019

Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?

 • 7.02.2019

Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor

 • 3.02.2019

Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo

 • 28.03.2019

Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına

 • 20.03.2019

Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…

 • 19.03.2019

Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?

 • 12.03.2019

Üç ziyaret, çok kurgu

 • 7.02.2019

Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?

 • 1.02.2019

Bu tampon o tampon değil!

 • 25.02.2019

IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!

 • 21.02.2019

İstihbarat rejimi olmak

 • 11.02.2019

Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…

 • 6.02.2019

ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?

 • 4.02.2019

Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir

 • 1.02.2019

Basılan Türk karargâhının anlattıkları…

 • 28.01.2019

Cehennemin kapıları tıklanırken…

 • 23.01.2019

Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...

 • 16.01.2019

Tampon fakat kime?

 • 15.01.2019

İdlib, buyurun eseriniz!

 • 14.01.2019

Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak

 • 10.01.2019

Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?

 • 2.02.2019

İki nehir arasında boğulmak

 • 27.12.2018

Pimi çekilmiş bir çuval el bombası

 • 26.12.2018

ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?

 • 20.12.2018

Fıratta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?

 • 19.12.2018

Sarı Yelekliler nereye koşuyor?

 • 18.12.2018

Fırat seferine ayarlı sandıklar!

 • 14.12.2018

Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?

 • 11.12.2018

Ve ‘G-20 Testere Ödülü’ goes to ‘Ebu Minşar’

 • 4.02.2018

Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart

 • 3.02.2018

Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…

 • 27.11.2018

Tampon düşüren tampon

 • 24.11.2018

Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu

 • 20.11.2018

Siyon düşünde Arap çözülmesi

 • 13.11.2018

Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?

 • 11.11.2018

Ak Gezerin Şirle savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon

 • 6.01.2018

X-largetan X-smalla: Çaresizliğin hikâyesi

 • 30.10.2018

Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve Küçük Saddam

 • 23.10.2018

Körfezdeki pitbulllar

 • 20.10.2018

Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek

 • 16.10.2018

Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı

 • 10.10.2018

Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler

Kürtler Bağdat’a dönerken…

Sahi İsrail hiç mi afallamadı?

 • 28.09.2018

Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler

 • 26.09.2018

Dehşet dengesine İL-20 girdisi

 • 20.09.2018

Erdoğan eliyle tasfiye

 • 19.09.2018

İdlib zehirlenmesi

 • 9.02.2018

Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a

 • 4.02.2018

Bağdat’ta şeytanla dans

 • 31.08.2018

Stratejik müşteri ve İdlib çengeli

 • 28.08.2018

İran kumarı ve ilk hasıla

 • 22.08.2018

Çal kemancı!

 • 20.08.2018

Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı

 • 11.08.2018

Diplomaside serseri zamanlar

 • 6.02.2018

Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği

 • 3.02.2018

Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek

 • 31.07.2018

Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde

 • 24.07.2018

Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti

 • 14.07.2018

‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi

 • 11.07.2018

Güneyde ‘dost ihaneti’ ve düşman suskunluğu

 • 6.02.2018

Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?

 • 4.02.2018

Sen sus patatesler konuşsun!

 • 30.06.2018

Kapa çeneni!

 • 27.06.2018

Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor

 • 22.06.2018

Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar

 • 21.06.2018

Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?

 • 19.06.2018

Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski kutsal şehir

 • 18.06.2018

Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?

 • 13.06.2018

Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar

 • 6.02.2018

Cehennem Borsası

 • 4.02.2018

Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole

 • 29.05.2018

İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği

 • 26.05.2018

12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!

 • 25.05.2018

Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi

 • 11.05.2018

Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi

 • 8.02.2018

Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?

 • 2.02.2018

Kore baharındaki parlamayan yıldız

 • 30.04.2018

Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?

 • 26.04.2018

Toz duman dağılınca geriye kalan

 • 24.04.2018

Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo

 • 16.04.2018

Felakete doğru

 • 11.04.2018

Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?

 • 5.02.2018

Bak şu Elysée’nin işine!

 • 1.02.2018

Batının Rusya krizi ve bizim payımıza düşen

 • 29.03.2018

Afrin’in Fethi ve nasipse Birinci Tayyip Dönemi

 • 21.03.2018

Pompeo orta dünyaya ne pompalar?

 • 15.03.2018

İran, Kürtleri yakın plana alırken…

 • 13.03.2018

‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!

 • 6.02.2018

Afrin çıkmazı

 • 24.02.2018

Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?

 • 20.02.2018

Savaşın fabrika ayarları

 • 13.02.2018

Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti

 • 6.02.2018

Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…

 • 2.02.2018

Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’

 • 30.01.2018

Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri

 • 21.01.2018

Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!

 • 16.01.2018

Erdoğanın yürüdüğü son sahne

 • 12.01.2018

İki gerçek arasında: İran çıkmazı

 • 6.02.2018

İran nereye gidiyor?

 • 2.02.2018

Şu Emirlikler meselesi!

 • 25.12.2017

‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç

 • 20.12.2017

Kendi oyununda tepetaklak olanlar

 • 12.12.2017

Yemen’deki hesaplaşma

 • 4.02.2017

Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!

 • 1.02.2017

Bence Lübnan!

 • 22.11.2017

Feyruz’un çocukları!

 • 13.11.2017

Dürzi bahanesiyle yeni bir İsrail işgali mi?

 • 10.11.2017

Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?

 • 6.01.2017

İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi

 • 3.01.2017

Çölün Martin Luther’ine yer açın!

 • 27.10.2017

ABD Kürtlerden vazgeçti mi?

 • 25.10.2017

İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!

 • 10.10.2017

Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?

Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı

Rusya’nın Kürdistan nüansı

Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!

 • 27.09.2017

Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt

 • 15.09.2017

Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?

 • 7.02.2017

Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil

 • 6.02.2017

Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?

 • 5.02.2017

Raconatif diplomasi

 • 25.08.2017

Biçare!

 • 23.08.2017

Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar

 • 20.08.2017

Savaşın en zoru: Deyr el Zor

 • 14.08.2017

Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?

 • 10.08.2017

Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?

 • 8.02.2017

Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi

 • 3.02.2017

Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?

 • 31.07.2017

Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi

 • 27.07.2017

İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı

 • 23.07.2017

Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi

 • 21.07.2017

Boru hattında yüzen Filistin sevdası!

 • 14.07.2017

Tampon pazarı

 • 9.02.2017

Körfez krizindeki rahmet!

 • 7.02.2017

Irak’ı kurtarmak!

 • 4.02.2017

Taht kavgasından Badiya Çölüne

 • 23.06.2017

Ya Fırat kızıla çalarsa!

 • 21.06.2017

Puslu havada ‘Amerikan hilali’

 • 14.06.2017

IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar

 • 8.02.2017

Terör sofrasında terör muhabbeti

 • 7.02.2017

Ah Katar vah Katar!

 • 6.02.2017

Jöleli-Arap-İslam NATO’su

 • 25.05.2017

Diplomaside Yerkelizm

 • 20.05.2017

Noktalı virgül

 • 17.05.2017

Fars mı seçim mi?

 • 15.05.2017

Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon

 • 5.02.2017

İsrailin IŞİD ve El Kaide aşkı!

 • 30.04.2017

Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?

 • 25.04.2017

Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi

 • 22.04.2017

Yerim daraldı ama oynayacağım!

 • 19.04.2017

Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!

 • 10.04.2017

Kimyasal dehşetten sonra

 • 7.02.2017

Kerkük; ateş orada, duman burada

 • 6.02.2017

‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme

 • 5.02.2017

50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan

 • 25.03.2017

Kürtlerin çıkış senaryosu

 • 23.03.2017

Resmi İlanlar