• 13.02.2015 00:00
  • (1522)

 Dünya çok kritik bir dönemden geçiyor. Huntington ‘Medeniyetler Çatışması’nı yazdı diye yerden yere vurulmuştu. İşte şimdi onun öngördüğü günleri yaşıyoruz. Demek ki gerçekleri yazmış. Ona küfür etmek geleceği değiştirmedi.

ABD de psikopatın (muhtemelen ırkçı ve üstenci düşüncelerle kafayı yemiş bir psikopatın) öldürdüğü üç Müslüman gençtir konumuz.

Kimileri Charlie Hebdo’nun ‘rövanşı’ gibi algılıyor. Kimileri ise ‘bakın onlar da sebepsiz yere Müslüman öldürüyor’ gibi....

Sorun bu değil ki............ Hiç kimse dini inançlarından, eksikliklerinden, birileri onları beğenmediğinden dolayı diğerlerini öldürmesin. Herkes olduğu gibi yaşayabilsin. Değişmek isterse bu onun bileceği iş.

Bizim medyayı ben çok hatalı buluyorum. Toplumu yanlış yönlendiriyor, düşmanlıkları körükleyici yayın yapıyorlar. Charlie katliamında Müslümanları, bu olayda ABD yönetimini ve Obama’yı giyotine gönderiyorlar. Yanlış hedef bunlar...... Asıl hedef nefret düşünceleridir.

Erdoğan da yanlış yapıyor. İslami fobiaya karşı duruyorsan, bunu yapanlara yükleneceksin. Müslümanlar adına gol atmaya çalışmayacaksın. O zaman bunun adı ucuz politika oluyor.

İnsanlık bu din savaşlarından çok çekti. Yüzbinlerce insan asırlarca Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den , İtalya’dan çıkıp cenneti aramak için Ortadoğu’ya akın etti. Yollarda, çöllerde telef oldu.

İşte sorun budur. İnsanlığın görevi, din savaşlarını yeniden başlatmak isteyen zihniyetlere (hangi tarafta olursa olsun) karşı durmaktır. Bundan ötesi laf salatası.......