Sanki 4 Büyükler Kupası

  • 29.11.2014 00:00

 Yıllardır Türkiye Kupası olarak adlandırdığımız Türkiye'nin 2 numaralı kupası ne yazık ki uygulanan statü nedeniyle Türkiye Kupası olmaktan çok 4 büyüklerin kupa kaldırması için tasarlanan bir organizasyon gibi. Bu sene yeni bir statü uygulansa da bunun felsefe olarak önceki senelerde uygulanan statülerden bir farkı yok. Hepsi yarı finale neredeyse 2 veya 3 büyük takım bırakmayı ve kupayı bunlardan birinin almasını hedefliyor. Süprizi kazananları hatta kupa içerisindeki süpriz sonuçları da minimize etmeyi amaçlıyor. 

Bu konuyu biraz açacak olursak statümüzü hafifçe anlatarak başlayabiliriz. Şuan yürürlükte olan Türkiye Kupası statüsü ilk başta tek eleminasyon sistemi ile devam edip grup aşamasına geliyor takımlar burada sonra 2 ayaklı maçlar yapıyor  ve buradan çıkan takımlar sonrasında tekrar çift maçlı eleminasyon sistemiyle oynanan maçlarla  finale doğru gidiyor. 

Bu sistem kağıt üzerinde çok masumane gözükse de bunun aslında söylemek istediği şudur " Küçük diye nitelendirdiğimiz takımlar kendilerini tek eleminasyon sisteminde hızlıca elesinler , ardından 2 ayaklı eşleşmeler ve grup aşamalarına geldikleri zaman tek maç olmasın da aman büyük takımlar formsuz olur, takım yorgun olur, haftasonu önemli bir maçı olur rotasyona gitmek zorunda kalır elenir aman ha sakın böyle olmasın. Çift ayaklı maçlar olsun ilk maçta süpriz olsada 2. maçta büyük takım sonucu bilir ona göre daha ciddi şekilde üzerine eğilir küçük takımın süpriz şansı iyice minimize olur"

Ben kuralı TFF'nin sitesinde okuduğum zaman aynen bunu anladım. Önceki sene uygulanan statülerden de bunu anlıyordum. Bakmayın kuralın biraz güncellendiğine yukarıda da söylediğim gibi temel  fikir aslında hep aynı. Düşünsenize normal şekilde tek elemeli başlayan turnuva büyüklerin kuralara dahil edilmesiyle biranda değişiyor ve çift eleminasyon sistemine geçiliyor. Bu sistemde küçük takım süpriz sonuç alsa da bu ona yetmiyor. Zar zor devirdiği rakibini bir kez daha devirmesi gerekiyor. Buda mantık çerçevesinde düşünüldüğünde çok küçük bir ihtimal oluyor. Bu nedenle Kupa'nın ismi Türkiye Kupası olsa da uygulanan statüyle 4 büyükler kupası gibi duruyor. Kupayı onların ellerinde gezdiriyor. Nitekim son 5-6 kazanan takıma baktığımızda da bunu görmekteyiz. Kupa bir o büyükte bir bu büyükte oluyor. Eğer bu statü böyle devam edecekse soruyorum Lig yarışından ne farkı kalıyor Türkiye Kupası'nın? Zaten ligde %99 kazanacak 3-4 takım belli bari bırakın kupada farklı bir tat alalım değil mi? 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.