Trabzonsporun Gizli Başarısı

  • 1.02.2015 00:00

 Ligimizde birçok takım, oyuncularını elden çıkarmak istediğinde birçok problem ile karşılaşıyor. Oyuncusu gitmek istemiyor, yüksek miktarda paralar talep ediyor veya gelen teklifleri "paramı alırım, keyfime bakarım" diyerek elinin tersiyle itiyor. Örneğini düşünmeye gerek dahi olmadan bu alanda belki bir numara olan Fenerbahçeli futbolcu Milos Krasic'i gösterebiliriz. Ardından da Eboue, Engin Baytar gibi birçok oyuncu sayılabilir. Bu gerçekten çok ciddi bir sorun teşkil ediyor. Hatta bu öyle bir sorun ki oyuncularla da sınırlı kalmıyor.  Prandelli örneğindeki gibi teknik adamlarda dahi karşılaşılabiliyor.

Neredeyse büyüğünden, küçüğüne tüm takımlarımızın muzdarip olduğu bu sorun nedeniyle sürekli FİFA'ya sevk ediliyor. İstatistik tutmadım ama eminim her sene EN AZ bir takımımız FİFA'ya şikayet edilip, cezalar ile karşılaşıyor. Ya para cezasıyla kurtuluyor ya da transfer yasağı alıyor ve yahut Avrupa Kupalarına katılım yasağı ile karşı karşıya kalınıyor. Konyaspor, Sakaryaspor da bu konuda aklıma ilk gelen örneklerler oluyor.

 Bir üstteki paragrafın başında bu sorunla karşı karşıya kalan takımları anlatırken "neredeyse tüm takımlarımız" ifadesini kullanmıştım. Direk tüm takımlar dememiştim. Bunun nedeni ise son yıllarda bu tarz sorunlarla karşılaşmadan bu tarz süreçleri başarıyla yürüten bir Trabzonspor'un olması. Millet olarak kavga, dövüş, tartışma haberlerine daha çok önem vermemiz dolayısıyla , medyada 2-3 senedir transferde başarılı hamleler yapan Trabzonspor'un bu yönüne pek yer verilmiyor. Ülkemizde bu alanda tek olan bir takımın bu yönünün dile getirilmemesine bir türlü anlam veremiyorum. Her gün gazeteyi açtığınızda boy boy Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun veya yönetiminde bulunan bir üyesinin çıkışlarını görmekteyiz. Kenarda köşede bir yerde ise Trabzonspor'un elden sorunsuz çıkardığı oyuncuları... Bakın son 2-3 seneye Trabzonspor Henrique, Adrian, Burak, Avraam Papadapulos, Tolga gibi oyuncuları nasıl elden çıkarmış. (Burada Tolga'yı , Burak'ı ayırırsak yabancı oyunculara bakarsak daha net anlaşılacak diye tahmin ediyorum) Trabzonspor  bakıldığında sadece Henrique'den Adrian'dan Avraam'dan 7-8 milyon € ya yakın para kazandı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı ele alacak olursak son zamanlarda aklınıza Trabzonspor'un bu  başarısıyla yarışacak bir örnek geliyor mu ? İyi paralara alınıp sonra satabildiği oyuncu var mi ? Satamasa dahi rahatça yabancılarını gönderebiliyor mu Sol Bamba veya Jebrin gibi ? Hep üzerine fazla fazla paralar verilerek gitmiş veya hala gönderememiş, gönderilmeye çalışılmış oyuncularla dolu takımlarımız. Fernandes, Hugo Almeida, Baroni, Eboue ve daha birçok oyuncu sayılabilir.

 Ve bu söz konusu durum yakın zamanda değişecek gibi de değil. Aynı şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Trabzon tekrar tekrar satmaya devam edecek, diğer takımlarda kavga, dövüş mücadeleyle elden çıkarmaya.. Mesela şuan bile baktığınızda Trabzon istese şuan milyon €'lara Yatabare, Waris ve Cardozo gibi isimleri satabilir. Diğer takımlara baktığınızda bunu söyleyebiliyor musunuz ? Gazetelere bakarsanız belki evet. Onlara göre güya tüm dünya oyuncularımızın peşinde ama gerçekte böyle bir durum ne yazık ki yok denecek kadar az. Bakınız Almeida örneğine. Kendisinin herkes peşinden koşuyor deniyordu. Birçok İspanyol ve Bundesliga takımları. Ee peki serbest kaldı ne oldu ? Zar zor kapağı Cesena'ya attı orada da tutunamadı şimdi Kuban'a geçti. Yani sonuca gelecek olursak ileriye baktığınız ufukta yine Trabzonspor'dan başkası gözükmüyor bu konuda.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.