Şampiyonluk İstiyorsan Önce Heybene Bak

  • 5.02.2015 00:00

 Birçok atasözümüz var içerdiği ana mesajın "tecrübe" olduğu. Bunca atasözünü herhalde boşuna söylememişler atalarımız. Birşeyler görmüşlerki bunca özlü söz çıkmış. Bu sezon bu özlü sözlerin teması olan tecrübeli ve tecrübesiz farkı ligimizde oldukça belirgin olarak karşımıza çıktı. Bir tarafta tecrübeli Galatasaray, Fenerbahçe bir tarafta ise genç , dinamik ama bir o kadar tecrübesiz , ligi 3. bitiren Kara Kartal. 


      Ligin son virajına burun farklarıyla giren bu üçlüden Beşiktaş rakiplerine erken veda etti. 5 hafta kala çalkalanmaya başlayan Beşiktaş , Ankara'da Osmanlı Stadı'n da oynanan Torku Konyaspor maçında mağlup olarak havluyu erkenden atmış oldu.

      Peki bu havlu atma bir anlık performans kaybımıydı yoksa farklı bir sorunmuydu ?

     İşte bu sorunun cevabı Tecrübesizlikti... Aslında bana kalsa ben ligin başından beri Beşiktaş'a hiç şans vermiyordum. Ortalarına gelince Demba Ba , Gökhan Töre performansı acaba dedirtmedi değil ancak hiçbir zaman Beşiktaş'ı %30'un üzerinde favori göremedim. Bu nedenle bu 3.lük derecesi beni hiç yanıltmadı.

     Peki Beşiktaş'ın şampiyon olacağına neden inanmıyordum , kötü bir takımmıydı ?Tabiki hayır. Çünkü bu takım yaş itibariyle (oynayanlar için) oldukça gençti. Hepsi birbirinden kaliteli hatta gelecek vaadi en fazla olan takımdı; Kerim, Oğuzhan, Gökhan, Veli, Pedro vb sayılabilir. Yaşlı oyuncuları ise oyun tecrübeleri var ama "Şampiyonluk Tecrübeleri" yoktu. Üst düzey arenada fazlaca mücadele etmemişler, şampiyonluk yarışlarının içinde olan takımlarda bulunmamışlar veyahut bulunmuşlar ama hiçbir zaman o takımların öne çıkan isimleri olamamışlar. Yani baktığınız zaman şampiyonluk yarışında aslında onlarda tecrübesizlerdi.

        Şampiyonluk yarışında yetenek sizi bir yere kadar taşıbilir ancak bir yerden sonra heybenizde tecrübeniz varsa onları kuşanmanız gerekir. Bu nedenle son düzlüğe girildiğinde Galatasaray ve Fenerbahçe heybelerinden çıkardıkları "tecrübeyi" kuşandılar.  Beşiktaş ise bir heybeyi yokladı ancak birşey bulamayınca yetenekleriyle devam etmek zorunda kaldı ancak haliyle o son haftaların yıpratıcı , baskıcı dönemlerine dayanamadı ve erkenden düşüverdi.

         Son olarak bazılarınız ana sebep olarak Kartal'ın sabit bir yuvası yoktu veya oyuncu kalite farkı vardı şeklinde düşünceleri olabilir. Bence de bunlarda şampiyonluğa etki eden faktörlerdi, sonuna kadar katılıyorum. Ancak tecrübe kadar da etki etmediğini sizlerin de düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Bununda en bariz örneği olduğu noktaya , Beşiktaş'ın yarıştan ne zaman koptuğuna bakarak anlayabileceğinizi düşünüyorum. Son düzlükte ..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.