Akçakoca halkı mağdur ediliyor

Akçakoca- Düzce arası sefer yapan özel halk otobüslerinin güzergahı değiştirilince olan vatandaşa oldu. Otobüs ve minibüslerin Düzce'ye getirdikleri ve Çoban kavşağında bıraktıkları yolcular, hastaneye ya da şehir merkezine gelme konusunda mağduriyet yaşıyor.

4.01.2022 - 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
8159

Çilimli, Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova ilçelerinden Düzce’ye gelen toplu taşıma araçları şehir merkezine rahat ahat  girerken Akçakoca minibüslerinin şehir merkezine girişi engelleniyor. Akçakocalı minibüsçüler adına konuşan Barış Öztürk, ayrımcı uygulanmanın son bulmasını istiyor.

Akçakoca Düzce minibüslerinin işletmecileri, çözüm bulunması amacıyla Akçakoca CHP ilçe başkanı Tuğrul Abanoz’a sorunlarını ilettiler.

Düzce İl Trafik Komisyonu tarafından alınan kararla, Akçakoca- Düzce arası sefer yapan özel halk otobüslerinin güzergahı değiştirilince olan vatandaşa oldu. Akçakoca Düzce arasında toplu taşıma hizmeti veren 6 ortaklı midibüsçüler birliği başkanı Barış Öztürk ve çalışanlar Akçakoca Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz'dan destek istediler. 6 ortaklı Minibüsçüler Birliği Başkanı Barış Öztürk , Düzce Valiliği tarafından alındığı iddia edilen bu karar nedeniyle, Akçakoca halkının mağdur edildiği minibüsçülerin ise  haksızlığa uğratıldığını ileri sürdü.

VALİ BEY İLE GÖRÜŞTÜK ANCAK HALA SONUÇ ALAMADIK

Öztürk , “ Vali Bey’den randevu aldık, konuyu anlattık, Vali Bey’de İl Emniyet Müdürünü arayarak bu işi çözmelerini istedi. Bu karar 2019 yılında İl Trafik Komisyonunda alınmış. Ama bu zamana kadar uygulanmayan karar Yeşil Boğaziçi diye tabir edilen araçları kısıtlamak için bizi de kısıtladılar. Yani 2019’da alınan karar bugün uygulanmaya başladı.

CENGİZ BEY TRAFİK SIKIŞIKLIĞINI BAHANE ETTİ

Biz de Vali Bey ile görüştükten sonra süreci takip ettik. Geçtiğimiz ekim ayında il trafik komisyonu gündemine alınmamış bile, biz de bunun üzerine belediye başkan yardımcısı Cengiz beyi aradık. “ Kurallar gereği D-4’lü arabalar şehir içine giremez, çevre kirliliği yapıyor, trafik sıkışıklığı yapıyor” dendi.

YAŞLISI GENCİ ÇOBANDA ŞEHİR İÇİNE YÜRÜYEREK GİDİYOR

Bizim normalde, kullandığımız güzergah Akçakoca’dan Çoban’a Çoban’dan Öztürkler Kavşağına oradan AVM, arkadan Ela Bahriye Bulvarından terminale gidiyorduk. Bize şu anda çizilen güzergah Akçakoca Çoban, Kervan Kavşağı oradan terminal şeklinde. Bu da vatandaşlarımızı hayli mağdur ediyor. Niye, hastaneye, şehir içine, sanayiye gidecek olan herkes ya Çoban’dan yürüyecek, ya da terminalde inip tekrar dolmuşa binecek. Cengiz Bey'le çözemedik bu durumu, vatandaş da çok mağdur.

4 İLÇE ŞEHİR MERKEZİNE GİRİYOR

 Çalıştığımız güzergâh Akçakoca minibüslerine kapatılırken aynı güzergâhı kullanan Çilimli, Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova merkez ve köy minibüsleri her hangi bir kısıtlanma uygulanmadığını Akçakoca halkına ve minibüsçülerine uygulanan bu ayrımcı uygulamanın son bulması istendi.

Akçakoca Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz' ise Akçakoca Düzce arasında taşımacılık yapan esnafın sesi olacağını konuyu Düzce iline taşıyacağını ifade ederken, mağduriyeti yaşayan Akçakocalılara her zaman yanlarında olduklarını ve desteklerini esirgemeyeceğini söyledi.

NEDEN SADECE AKÇAKOCA?

Konu ile ilgili açıklamada bulunan CHP ilçe başkanı Tuğrul Abanoz; "bu güne kadar problem olmayan güzergah bu gün neden problem oldu? Sayın AK PARTİ il başkanı Mustafa Keskin, Akçakoca minibüslerinde D4 belgesi olduğunu, bu belge ile şehir içerisine girmelerinin yasak olduğunu söylemiş. Peki Bu belge sadece Akçakocalılara mı uygulanıyor?

Düzce'nin diğer ilçeleri aynı belge ile şehir içerisine girerken sorun olmuyor da bu sadece Akçakoca'ya has bir durum mu?

Sizin bu Akçakocalılarla derdiniz nedir? Benim yaşlı anam, hamile bacım, engelli kardeşim çoban kavşağından yada otogardan nasıl şehir içine gidecek?

Hem zamanına hem de ikinci vasıta kullanacağı için parasına yazık değil mi? Yanlıştan acilen dönünüz, bu millet siz istediniz size oy verdi, daha fazla zorluk çıkarmaya hakkınız yok" dedi.

VALİ ATAY’DAN RANDEVU TALEP EDECEĞİZ

Konuyu il başkanına ileteceğiz, Düzce valisi sayın Cevdet Atay'dan randevu talep edeceğiz, sorunun çözülmesi için gereken ne varsa yapmak için uğraşacağız. Minibüs işletmecilerinin, zamlanan mazotun ve araç giderlerinin fazla olmasına rağmen iyi niyet göstermeleri takdire şayan bir hareket, bizlerde siyasiler olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için uğraşacağız" dedi.


Editör: N. Cingirt