Akçakoca’yı Bekleyen Tehlike

Komşumuz Sakarya’nın Karasu ilçesi başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanmış ve zamanla ömrünü tamamlayarak geri dönüşü olmayan bir eko sistem tahribatına yol açması nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan dalgakıran yapımı Akçakoca'da devam ediyor.

20.04.2022 - 14:05
Kaynak: Haber Merkezi
22279

 

Yapımına başlandığı ilk günden itibaren Akçakoca ilçesini ikiye bölen Dalgakıran inşaatıyla ilgili hiçbir kamu görevlisi, hiçbir yerel yönetici ve işi üstlenen firma yetkilisi kamuoyuna bilgi vermekten köşe bucak kaçarken, Pazartesi günü patlayan fırtınayla birlikte yükselen Karadeniz’in sert dalgaları dalgakıran inşaatını kırdı geçirdi.

Geçtiğimiz mart ayında yapımına başlanan dalgakıran inşaatı için denizin hafriyat malzemesiyle doldurulduğu esnada patlayan dalga, dolgu malzemesini darmadağın etti. Merkez çarşının içinden geçen Çivi Deresinin denize döküldüğü alandan başlayan ve Çınaraltı plajı yönüne  doğru denizin doldurulmasıyla ilerleyen dalgakıran çalışması beraberinde riskleri de getiriyor.

Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren patlak veren Karadeniz’in sert dalgaları, bir yandan yapılanı yıkarken, dalgaların dağıttığı malzeme ve taş parçaları etrafa saçılarak dalgaların itici gücüyle kıyı şeridine paralel olarak dağılıyor.

Karadeniz’in İncisi Akçakoca’nın Merkez Camii ile Hükümet Konağı karşısındaki Sahilin 90 metre açığına toplamda 5 adet 100’er metrelik zemin 60’ar metrelik yüzey taş-beton dalgakıran dolgusu ile yapımı gerçekleşecek projeye karşı çıkan Akçakocalı  çevreciler, yatay mahmuz ve dalgakıran inşaatında kullanılan teknolojinin eski olduğu iddiasında bulunarak projenin durdurulması hukiki süreç başlattılar.

Kıyı balıkçılığını ve kumsalları bozacağı iddiasında bulunarak projenin durdurulması çağrısında  bulan çevreciler, “ 30 km sahile, 18 km kumsala sahip bu cennet köşesinde, yaz boyu ağırladığımız yüzbinlerce insanımızı sadece 800 metrelik bir sahile sıkıştırma hayalperestliği ve beraberinde turizm yapacağız, kıyılara kum getireceğiz, kıyıları kurtaracağız söylemleri ile Çınar sahillerini betonlara teslim etmek niye?

Kâinatımızın Yaratıcısının bizlere sunduğu bu kusursuz güzelliği, milyonlarca yılda oluşmuş engin mavilikleri, ekosistemi, canlı yaşamını 800 metrelik vahşi bir dolgu ile yapılacak “Mahmuzlara” teslim etmek niye?

Sahillerimizden ufuklara baktığımızda oluşan hayalleri, geleceğimizi, yarınlarımızın mimarı çocuklarımızı, gençlerimizi betonla küstürmek niye? “ sorusunu sorarak projenin durdurmak mahkeme süreci başlattılar.  

Akçakoca ilçesine yapılacak Dalgakıran ve Mahmuz projesini destekleyenler ise, çevrecilerin endişelerini giderecek hiçbir açıklama yapmazlarken,  dalgakıranlar bittiğinde Akçakoca turizminin çağ atlayacağı iddiasında bulundular.

 


Editör: N. Cingirt