23 NİSAN KISITLI KUTLANACAK

Bugün kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda pandemi kuralları uygulanacak. Çelenk sunma törenleri dışında kalan kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak.

23.04.2021 - 09:01
948

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine "23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge göndermesinin ardından, 23 Nisan'ın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması yapılmasına karar verilmişti. Dün Bu akşam  19.00'da başlayan kısıtlamanın Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsaması kararlaştırılmıştı. Sokağa çıkma kısıtlamasının 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00'te sona ereceği bildirilmişti.

3 günlük kısıtlama ile birlikte 23 Nisan kutlamalarına da sınır getirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis'te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı belirlenen esaslara göre kutlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek. Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.


Editör: N. Cingirt