KALKIN PLAJINA YAPILAN BİNA İÇİN KÖYLÜLER SAVCILIĞA SİKAYET DİLEKÇESİ VERDİ…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen bir heyet, Akçakoca Kaymakamı, Akçakoca Belediye Başkanı ve diğer kurum yetkilileriyle toplantı üstüne toplantı yaparak sahillerde usule uygun olmayan yapılarla ilgili çalışma başlattı.

KALKIN PLAJINA YAPILAN BİNA İÇİN KÖYLÜLER SAVCILIĞA SİKAYET DİLEKÇESİ VERDİ…
1.05.2021 - 17:20
9936

Akçakoca ilçesinde son 3 günde  baş döndürücü gelişmeler oluyor.

Önce Edilli Plajı bölgesinde kıyıya sıfır yapılan  betonarme  binaya yıkım kararı  verilmesinin ardından bugün, Çınar caddesi Şok sahil market bitişiğinde yapılan çelik yapı için  yıkım kararı verildi.

İki bina için alınan  yıkım kararının mürekkebi soğumadan bu kez Kalkın Plajı içine yapılan kamuya ait bina inşaatının durdurulması için Akçakoca Cumhuriyet Başsavcılığına, CİMER ve Akçakoca Belediyesine şikayet edildiği öğrenildi.

Akçakoca Whatsapp ihbar hattında gelen fotoğraflar ve şikayet dilekçelerinde,  Düzce ili Akçakoca ilçesi Kalkın köyü Darı deresi (plajı) içinde  kıyıya sıfır yapılan ve ruhsatsız olduğu iddia edilen binayla ilgili Akçakoca Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunuldu.

Düzce Valiliğine ait olduğu belirtilen binayla ilgili  şikâyet dilekçesinde, kıyı kenar kanunu ihlal edildiği, ruhsatsız yapıldığı  ve bu nedenle yıkım kararı verilmesi gerektiği belirtildi.

Savcılığa yapılan şikayet dilekçesinde, “ 3621 sayılı kıyı kenar kanunun 8’inci maddesinde sahil şeridinde içinde hiçbir yapı ve tesis yapılamayacağı kuralı varken, ayrıca sıfır noktasında ikinci bir binanın kaçak olarak yapımına devam edilmektir “ denildi.

Anayasanın 43. Maddesine istinaden düzenlenen 3621 sayılı Kanunun 8. Maddesinde sahil şeridi içerisinde hiç yapı ve tesis yapılamayacağı hükmü imar kanununun ilgili maddelerinin ihlali gereği söz konusu kanunlar ihlal edilerek yapılan kaçak inşaatların durdurulması talep edildi.

DAHA ÖNCE AYNI YER İÇİN DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURMUŞ

Alınan bilgiye göre, aynı gölgeye 2007 yılında Jandarma Genel Komutanlığı eğitim amaçlı tesis yapmak istemiş, köylülerin itiraz etmesi üzerine Danıştay 10’uncu dairesi yapılmak istenen inşaat çalışmasını iptal ederek yürütmeyi durdurmuştu.

SAYIN VALİMİZ GEREKENİ YAPAR

Düzce Valisi Cevdet Atay'ın konuyla yakından ilgileneceğini değrelendrmesinde bulunan vatandaşlar, eğer yasda bir boşuk ve mevzuata aykırı bir durum var ise, Vali Cevdet Atay'ın kamu vicdanını rahatsız eden ve yıkım kararı verilen her iki bina için gösterdiği hassasiyeti Kalkın plajına yapımı devam eden bina  için de göstereceğinden emin oldukları  yorumunda bulundular.


Editör: N. Cingirt