''FINDIK FİYATI 30 TL’NİN ALTINDA OLMAMALI''

''FINDIK FİYATI 30 TL’NİN ALTINDA OLMAMALI''
18.05.2021 - 23:57
498

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin TMO’nun alım fiyatlarının Ramazan Bayramı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etmesini değerlendiren ziraat odaları başkanları yeni sezonda 30 TL’nin altında fındık fiyatı beklemediklerini söyledi.

GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ TMO FİYATINA YANSIMALI

Arslan Soydan (Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi-Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı): Rakam söylemek doğru olmayabilir.  Ancak şöyle bir durum var. TMO varken fındık fiyatları yükselirken o olmadığında düşüyor. Bilindiği üzere 30 Nisan’da TMO’nun alım süresi durdu ve fındık fiyatı geri geldi. Yeni sezon için üreticinin beklentisi büyük. Hasattan önce alım ve fiyatın açıklanmasını bekliyor. Fındıkta geçen seneki girdilerde göre bu sene büyük artış var. Mesela gübre fiyatında, ilaç fiyatında çok büyük artış var. Buna göre TMO alım fiyatı oluşturulması gerekiyor. Bu milli bir ürün. Üretimin yüzde 70’ini, ihracatın yüzde 80’ini Türkiye yapıyor.                           

ENFLASYON VE KURDAKİ ARTIŞA GÖRE BİR TMO FİYATI OLMALI 

Nurittin Karan (Giresun Ziraat Odası Başkanı):Geçen sene biz 65-70 liraya gübreyi alırken bu sene 120-130 liraya çıktı. Neredeyse yüzde 100 bir artış var. Aynı şekilde zirai ilaçlarda da artış var. Asgari ücret yüzde 20 üzerinde arttı. Fındıkta işçilik maliyeti de artacaktır. Enflasyon ve kurdaki artış göz önünde bulundurulmalı. Bir rakam söylemek istemiyorum ama bunların TMO alım fiyatına yansımasını bekliyoruz. Tekel şimdi yerli firmalara da zarar vermeye başladı. Onlar da bunu dile getirmeye başladılar. Ancak biz tekelden söz ederken yerli firmalar bize destek vermiyordu. Onlar geç uyandılar. Zamanında tekele karşı bize destek olsalardı böyle bir sonuç ortaya çıkmazdı.          

FINDIKTA 30 TL’NİN ALTINDA TMO FİYATI BEKLEMİYORUZ

Atakan Akça (Altınordu Ziraat Odası Başkanı): Fındıkta geçen seneye göre gübre, ilaç gibi girdi maliyetleri arttı. Gübre fiyatında çok ciddi bir artış var. İşçiliğin ne olacağını bilemiyoruz. O da artacaktır. Fındık fiyatının en kötü şartlarda enflasyonun 5 puan üzerinde açıklanması gerekir. Bu da bizim yaptığımız hesaplara göre 30 TL’dir. Fındıkta esas milli bir fındık politikasının oluşturulması gerekiyor. Her sene TMO’nun ne zaman fındık fiyatı açıklanacağını merak etmemeliyiz. Fındık fiyatı dolara, avroya, altına ya da enflasyon üzerindeki belli bir puana endekslenebilir. Fındık sadece bir tarım ürünü değil ülkeye önemli bir döviz girdisi olan sanayi ürünüdür.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar