AFAD DÜZCE'Yİ PİLOT İL SEÇTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı AFAD 2021 Yılı İl Müdürleri Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Kızılcahamam'da gerçekleştiriliyor. toplantıda, afet sonrası yerel müdahale kapasitesinin arttırılması amacıyla yerel destek ekipleri kurma çalışması başlatıldığı ve ilk İlk etapta seçilen pilot illerin arasında Düzce'nin de olduğu açıklandı.

AFAD DÜZCE'Yİ PİLOT İL SEÇTİ
4.11.2021 - 08:59
Kaynak: Haber Merkezi
2563

1- 5 Kasım arasında düzenlenen programda, 81 AFAD İl Müdürü'nün iştirakiyle bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılıyor. Programın ilk gününde, İçişleri Bakanı Soylu, İçişleri Bakan Yrd. İsmail Çataklı ile AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer katılımcılara hitap etti.
AFAD, pandemi öncesi dönemde il müdürleri ile yapılan buluşmaları düzenli hale geitrmişti. Pandemide yüz yüze kısmı kesintiye uğrayan buluşmalar, salgına karşı önlemlerle birlikte kaldığı yerden devam ediyor. Bu kapsamda, AFAD 2021 Yılı İl Müdürleri Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı Ankara Kızılcahamam'da yapılıyor. Toplantı, valileri, kaymakamları, AFAD Daire Başkanlarını, 81 AFAD İl Müdürü'nü ve farklı bakanlıklardan yetkilileri deneyim ve bilgi paylaşımı için bir araya getiriyor.
Düzenlenen toplantıda, afet ve kamu yöneticileri, geçen dönemin muhasebesini ve geleceğin tasarımını yapıyor. Geçen bir yıldan ne dersler çıkardıklarını ele alyor, gelecek 1 yılda hangi çalışmaları ortaya koyacaklarını değerlendiriyor. Neleri, nasıl iyi yaptıklarını, neler niçin geliştirmeleri gerektiğini, nerede zayıf nerede güçlü olduklarını etüt ediyor. İyi uygulama örneklerini inceleyip örnekleri her bölgede çoğaltma yöntemleri üzerinde çalışıyor. Programda, kapasite artırmak, becerileri geliştirmek ve kabiliyetleri bileylemek için bir araya geliyor. Toplantı, hem ülkemizin afet yönetimi hafızasını hem de AFAD'ın kurumsal hafızasını da güçlendiriyor.
AFAD Başkanı Vali Sezer, yaptığı konuşmada AFAD'ın yürüttüğü onlarca proje ve uygulamayı hitap ettiği kitle ile paylaştı. Risk azaltmadan bilişim sistemlerine, gönüllülükten akreditasyona, yeni ekipman kazandırmadan üretilen yeni yazılımlara kadar pek çok çalışmayı aktardı.
AFAD Başkanı, "Olay analiz ve tecrübe paylaşım sistemini oluşturuyoruz. Bu doğrultuda ülkemizde son dönemde yaşanan afetlerle ilgili çalışma yapmak üzere 5 il müdürümüz ve uzmanlardan oluşan raporlama ekipleri kurduk. Tüm illerin denk becerilere ulaşması için TAMP kapsamında yerel düzey 26 çalışma grubu için kılavuz iller belirledik. Afet sonrası yerel müdahale kapasitesinin arttırılması amacıyla yerel destek ekipleri kurma çalışması başlattık. İlk etapta pilot il olarak Düzce, Çankırı, Kocaeli ve Konya illerinde yerel destek ekiplerinin kurulmasına ve eğitim çalışmalarına başladık. Son afetlerde ihtiyaç duyulan araç ve iş makinelerinin alımı için çalışıyoruz. Afetlerde görev alabilecek STK ve gönüllü akreditasyon kriterlerini, beslenme, ayni bağış ve depo yönetimi ile psikososyal destek alanlarında belirlemede ciddi yol aldık. " ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt