TMO’da Fındık kantara indi

Toprak Mahsulleri Ofisi, İhsaniye Köyü D-100 kenarında kurduğu depoda fındık alımına başladı. İlk günden TMO depolarına fındık indiren üreticiler, piyasadan daha karlı olduğu için fındıklarını TMO’ya sattıklarını söylediler.

TMO’da Fındık kantara indi
23.08.2022 - 08:02
Kaynak: Haber Merkezi
13250

Toprak Mahsulleri Ofisi, İhsaniye Köyü D-100 kenarında kurduğu depoda fındık  alımına başladı. İlk günden TMO depolarına fındık indiren üreticiler, piyasadan daha karlı olduğu için fındıklarını TMO’ya sattıklarını söylediler.

TMO, İhsaniye Köyü D-100 kenarında bulunan deposunda fındık alımlarına başladı. Üreticiler sabah erken saatlerden itibaren TMO deposuna gelerek 2022 sezonu ilk ürünlerini ofise teslim ettiler. Fındık ürününü inceleyen TMO yetkilileri, alınır durumdaki fındığı alarak kalitesine göre değerlendirdi ve fiyatını belirledi. Üreticilerin ürünlerini alan TMO, parasını ise 21 gün sonra hesaplarına yatıracak.

PİYASAYA GÖRE TON BAŞINA 2 BİN LİRA KAR EDİLİYOR

Fındık üreticisi olan ve TMO’ya ilk ürün teslim eden Seyit Koz, acelesi olmayan için TMO’nun daha karlı olduğunu belirterek “İlk müşterisi benim. Fiyatlar piyasadan iyi olacak. 50 randıman fındığım var. Şuan bir sıkıntı görünmüyor. Gayet iyi olacağını düşünüyorum. Acelesi olmayan için TMO piyasadan iyi ve karlı görünüyor. Parası 21 gün sonra yatacak diyorlar ama tonunda 2 bin lira kar edilse 3 tonda 6 bin lira kar ediliyor. 6 bin lira az bir para değil” dedi.

TMO FINDIK ALIM ESASLARINI BELİRLEDİ

TMO’dan yapılan açıklamada, fındık alım esaslarının belirlendiği belirtilerek “Rutubet oranı: %6,5’e kadar, sağlam iç fındık oranı  : %40 ve üzeri, buruşuk iç fındık oranı  : %10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı  : %3 ve altı, yabancı madde oranı (taş, toprak vb.)   : %0,5 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı   :%5 ve altı, olan fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl %6,5’e çıkarılmıştır. Üreticilerimizin İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Bununla birlikte üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Başmüdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirle” denildi.


Editör: N. Cingirt