Ünlü isimden korkutan açıklama!

Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'un Silivri ilçesinde beklenen 8 şiddetindeki büyük bir depreme dikkat çekiyor. Görür, bu depremin küçümsenmemesi gerektiğini ve özellikle yüksek binaların inşaatında büyük dikkat gösterilmesi gerekiyor dedi.

Ünlü isimden korkutan açıklama!
3.12.2023 - 13:48
Kaynak: Haber Merkezi
150

Prof. Dr. Görür,  Türkiye'nin birçok bölgesinde 7 ve üzeri şiddetinde depremler olabileceğini belirterek, ülke genelinde  deprem hazırlıklarının önemine işaret ediyor.

Depremin büyüklüğü ve şiddeti arasındaki fark

Görür, depremin büyüklüğü ile şiddeti arasındaki önemli farka dikkat çekiyor ve vatandaşların bu ayrımı doğru anlamalarının önemini vurguluyor.

Bolu için deprem riski

Olası bir Marmara depreminde Bolu'nun da risk altında olabileceği belirtiliyor. 6 Şubat Malatya ve Kahramanmaraş depremlerinin bölgesel etkileri göz önünde bulundurulduğunda, bir  İstanbul depreminin Bolu ve çevre illeri etkileyebileceği ifade ediliyor.

Bolu'nun sarsıntılı geçmişi

Bolu'nun deprem geçmişi incelendiğinde, 1944 Bolu-Gerede, 1957 Bolu Abant, 1967 Bolu Mudurnu ve özellikle 1999'daki Gölcük depremi sonrası yaşanan Bolu  Düzce depremi gibi 7.0 üzeri şiddetli depremler yaşandığı görülüyor. Bu durum, Bolu'yu Türkiye'nin en sık ve şiddetli depremlerle karşılaşan şehirlerinden biri olduğunu gösteriyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar