Kardüz Yaylasına Res hançeri....

Düzce'nin Turizm Gelişim alanı olarak ilan edilen en önemli turizm yatırım bölgesi olan Kardüz yaylası sırtlarına rüzgar enerjisi türbini kurulması için girişimde bulunulduğu öğrenildi.

Kardüz Yaylasına Res hançeri....
12.12.2023 - 19:01
Kaynak: Haber Merkezi
286

Doğan Holding bünyesindeki Galata Wind Enerji tarafından Kardüz yaylasını da kapsayan Düzce - Bolu -Sakaryanın kesiştiği noktalara Rüzgar enerjisi trübünleri kurmayı planladığı bildirildi. Görseldeki plana göre tüm Kardüz'ün sırt hattına 5 adet trübin hedefleniyor.
Galata Wind Enerji A.Ş, Gölyaka İlçesine bağlı Bakacak, Saçmalıpınar ve Yunusefendi köylerinin bulunduğu alana Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurmak için girişimde bulundu.

Doğan Holding bünyesindeki enerji şirketi, Düzce, Bolu ve Sakarya’nın kesiştiği dağlık alanda 650 milyon yatırım bedelli Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurmak için başvuruda bulundu.

BİRİ BİTMEDEN DİĞERİ…
Şirketin, Akyazı ve Hendek ilçeleri sınırlarında kalan Dikmen, Çiğdem, Turnalık ve Kındıra yaylaları üzerinde 10 rüzgar türbini ve elektrik depolama tesisi bulunacak santral kurmak için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu sürecinin tamamlamadan Gölyaka İlçesine bağlı Bakacak, Saçmalıpınar ve Yunusefendi köylerinin bulunduğu alana Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurmak için girişimde bulunması farklı tepkilere neden oldu.

 

3 İLİN KESİŞME NOKTASINDA YENİ PROJE
Galata Wind Enerji A.Ş., Kurtuluş RES'in ÇED süreci tamamlanmadan bölgede yeni bir projeye başlamak için adım attı. Bakacak DRES (Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali) adındaki proje, diğer projenin son türbininin yer aldığı Dikmen Yaylasından başlayarak Düzce'nin Gölyaka İlçesine bağlı Bakacak, Saçmalıpınar ve Yunusefendi köyleri ile Bolu'nun Mudurnu İlçesi Avdullar, Çamyurdu ve Bekdemirler köylerine uzanacak.

 

650 MİLYON LİRA YATIRIM YAPACAKLAR
13 türbin ile 1 adet elektrik depolama tesisini içeren Bakacak DRES için Düzce ve Bolu ile birlikte Sakarya Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapıldı. Proje bedeli 650 milyon Türk Lirası olarak belirlenen projede yıllık 200.000.000 kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Türbinlerin yeleştirileceği noktaların kadastro sisteminde yaylak ve orman nitelikli arazi olarak göründüğü belirtildi. ÇED başvurusu görüşülmeye başlanırken, 26 Aralık Salı günü halkın katılımı toplantısı düzenleneceği bildirildi.

ÇEVRECİLER: OLDU BİTTİYE GETİRİLMESİN
Resler her ne kadar temiz enerji olsa da, Düzce'nin Turizm Gelişim alanı olarak ilan edilen en önemli turizm yatırım bölgesi olan Kardüz'ün doğallığını bozacak ve turizm değerini düşürecek yatırım için karar verilmeden önce konunun bütün paydaşlarıyla projenin konuşulmasını isteyen çevreciler, projenin oldu bittiye getirilmemesini istediler.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar