Emekliler çok tepkili...

SSK ve Bağ-Kur emeklisine ek yüzde 5 zam verilerek toplam zam yüzde 42,6'ya yükseldi. Bu ölçüde en düşük emekli maaşı da 10 bin lira oldu. Düzceli emekliler yapılan zammın çok düşük kaldığını en az 15 Bin TL olması gerektiğini belirtti.

Emekliler çok tepkili...
18.01.2024 - 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
118

2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarına yüzde 49,25, SSK ve BAĞ-KUR aylıklarına ise yüzde 37.57 oranında zam açıklanmıştı. Ancak arada 11,7 puanlık fark oluşmasıyla ilave zam gündeme geldi. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren en düşük emekli maaşı artışı gerçekleşti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL OLDU!

16 Ocak'ta düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşını açıkladı. Aralık ayı enflasyonu ile emekliye zam oranının yüzde 37,57 olarak netleştiğini anımsatan Erdoğan, yüzde 5 artışla yüzde 42,6'ya yükselttiklerini söyledi. Erdoğan, temmuz ayında emekli maaşlarının ayrım olmaksızın eşitleneceğini belirtti. Erdoğan böylece, emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardıklarını da duyurdu.

DÜZCELİLER MEMNUN DEĞİL

Düzceliler açıklanan zam oranının yeterli olmadığını belirterek 10 Bin TL ile geçinmenin imkansız olduğunu söyledi. Ev kiralarının ve mutfak masraflarının sadece 10 Bin TL’yi aştığını en az 15 Bin TL’lik bir ücret beklediklerini belirterek yapılan zam oranından memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

 

‘‘10 BİN TL İLE NASIL GEÇİNECEĞİZ’’

Ali Şengel isimli bir vatandaş, ‘‘Hiçbir işçi emeklisi bu zam oranından memnun değildir. Her şey ortada fiyatlar ortada bu rakamla nasıl memnun olalım. Fiyatın en az 15 Bin TL olması gerekirdi. Ev kiraları yürüdü gitti. Biz 10 bin lirayla nasıl geçineceğiz, nasıl çoluğumuzu çocuğumuzu okutacağız. Bu parayla nasıl nefes alacağız.’’ Diye konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar