4 ayda 24 milyon liralık çek karşılıksız çıktı

4 ayda 24 milyon liralık çek karşılıksız çıktı
29.05.2021 - 07:13
677

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Düzce’de yılın ilk 4 ayında  karşılıksız çekler adeta patladı. Düzce ve ilçelerinde  yılın ilk 4 ayında  toplam 24 milyon 299 bin liralık çekin karşılıksız çıktığı öğrenildi.

Yaklaşık 1,5 yıldır devam Pandemiyle mücadele tedbirleri Düzce ekonomisini tarumar etti. Ekonomideki küçülme  ve pandemi ile birlikte gelen sıkıntılar, ticarette de büyük sorunlara sebep oluyor. Ticarette kullanılan en önemli alışveriş araçlardan bir olan çekler de teker teker karşılıksız çıkıyor...

RAKAMLAR  DÜŞÜNDÜRÜCÜ SEVİYELERE YÜKSELDİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin verilerinden derlenen bilgilere göre, Düzce'de  karşılıksız çekler büyük sıkıntı yaşanmasına sebep oluyor. TBB’nin verilerine göre yılın ilk 4 ayında toplam 340  çek karşılıksız çıktı.

2021 yılının ilk dört ayında Düzce’de karşılıksız çıkan çeklerin  toplam 340 çekin toplam tutarı ise 24 milyon 299 bin liraya ulaştı.

MAYIS AYINDA ÇEKLERİN TAMAMI ÖTELENDİ

Ticaret Bakanlığı’nın, Vadesi 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasına isabet eden çeklerin ibrazını 1 Haziran sonrasına erteleme kararı almasıyla birlikte, Yılın ilk 4 ayında karşılıksız çıkan çek tutarından daha fazlasının mayıs ayında meydana gelmesi bekleniyor.

1 HAZİRAN SONRASI MUTLAK NORMALLEŞME

Ekonomi uzmanları, Covid -19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin ekonomiyi küçülttüğünü yeni bir büyüme hikayesi yaratmak için bir an önce normale dönülmesi gerektiğinin altını çizdiler. Uzmanlar,  ekonomi çarkının dönmesi için 1 haziran tarihinden itibaren bütün iş yerlerinin mutlaka açılmasının gerektiğini bir kez daha hatırlattılar.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar