GALERİCİ ESNAFI BU SORUNDAN DERT YANIYOR

Düzce Küçük Sanayi Sitesinde bulunan ve her gün yüzlerce insanın uğradığı oto pazarında sessizlik hakim. 2 yılda yüzde 400 zamlanan araç fiyatları oto galericileride zor durumda bırakıyor.

GALERİCİ ESNAFI BU SORUNDAN DERT YANIYOR
7.06.2021 - 22:45
928

İki yıllık daralmanın ardından Ocak ve Şubat aylarında olumlu sinyaller gösteren otomotiv sektörü, şimdi de dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınıyla mücadele ediyor. Satışların neredeyse yüzde yüz oranında düştüğünü söyleyen galeri sahipleri ise müşterinin olmadığını söyledi.
Oxijen TV mikrofonlarına konuşan Araban Otomotiv sahibi Şahin Aras Galericiler Sitesi için verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:
“ Bütün sektörlerde olduğu gibi Galerici esnafımızda bu süreçte çok yıprandı. Bankaların yüksek faiz oranları ve araç üretiminde kullanılan parçaların pahalı olmasından dolayı araç satışlarımız çok düştü. Fiyat yükselişlerinden alıcı vatandaşlarımız gibi bizde zarar gördük. Satış yapamadığımız dönemlerde araç fiyatları ÖTV ve diğer etkenlerden dolayı aşırı derecede yükseldi. Biz yerimizde saydık. Sermayemiz azaldı. 10 aracımız varken şuanda 5 araç kapasitesine düştük. Devletimizden bu süreçte bir destek göremedik. 


“İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ KESİN EMRİ İLE BU SİTE KURULDU” 
Biz Düzce Galericiler Sitesi esnafı olarak ayrıyetten bir sıkıntımız var. 2009 yılında burada Düzce Galericiler Sitesi olarak bir alan kurduk. Bu siteyi İçişleri Bakanlığının emriyle kurduk. Bütün galericilerin bu alanda dükkan işletmesi gerektiğini belirttiler. Bu çoğu ilde Devlet destekli veya Belediye destekli olarak yapıldı. Fakat Düzce’de biz hiçbir yardım almadan kendi imkanlarımızla bir oluşumda bulunduk. Bu bölgeye gelen müşterilerimiz bizim sitemizi takdir ediyorlar. Ama bizim burda olmamızın yanında şehir içinde bulunan galericilerin sıkıntısını yaşıyoruz. Bu İçişleri Bakanlığının bir emri olmasına rağmen Çarşı içindeki galericiler bu emre uymuyorlar. Belediye Başkanımız bu kesinlikler İçişleri Bakanlığının emridir. Bu emri uygulayacağız demesine rağmen Çarşı içindeki galericiler hala dükkan açmaya devam ediyor.


Editör: N. Cingirt