TMO FINDIK ALIMI YAPMALI

TMO FINDIK ALIMI YAPMALI

TMO FINDIK ALIMI YAPMALI
3.02.2021 - 16:25
274

 Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı olan fındık 2020 sezonunda TMO’nun fındık alımı yapmasıyla birlikte 23 ile 24 liradan satılırken sezon içerisinde 25,75 liraya kadar yükseldi. Ancak sezonun en önemli dönemi olan Ocak ve Şubat döneminde serbest piyasada fındık fiyatları 20 liraya kadar düştü.

Fındık fiyatındaki düşüşün koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ülkelerinin fındık alımı yapmamasından kaynaklandığını dile getiren Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk “Bilindiği gibi TMO Eylül ayında fiyat açıklayarak alımlara başladı. 23-24 liradan fındık alımına başladı. Haliyle serbest piyasada da fındık fiyatı yüksek seyretti. Çiftçilerimizin 30 liraya kadar beklentisi vardı. TMO fındık alımını bitirdikten sonra fiyatlar gerilemeye başladı. Avrupa fındığı bu sene az istedi. Hükümetimizin 30 Nisan’a kadar TMO fındık alacak açıklamasının ardından tekrar yüksek beklenti vardı. Fakat Düzce’de TMO şu anda alım yapmıyor. Alım yapmadığı için fiyatlar aşağılarda seyir etmeye devam ediyor.  İsteğimiz, TMO’nun hükümetimizin açıkladığı 30 Nisan tarihine kadar tekrar Düzce’de alım ofisinin açılmasıdır. Pandeminin büyük etkisi ile fındık alımı ve fiyatlarında düşüş gözlendi” dedi.

Düzce’de fındık tüccarlığı yapan Yaşar Çengel ise “Pandemi sürecinde Avrupalı fındık yemeyi bıraktı. Geçen seneye oranla ihracatımız 1/3 oranında düştü. Fındık fiyatı konusunda üreticilerin beklentileri çok yüksekti. Avrupa’da fındık yemeyince, almayınca, satamayınca fiyatlar düşüşe geçti. Fındığını satamayan birçok üretici de zarardadır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar