FINDIK İHRACATI ARTMAYA BAŞLADI

FINDIK İHRACATI ARTMAYA BAŞLADI

FINDIK İHRACATI ARTMAYA BAŞLADI
9.02.2021 - 07:55
719

 Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye 2021'in ocak ayında 26 bin 119 ton fındık ihracatından 191 milyon 187 bin 424 dolar gelir elde etti.

Başta İtalya Olmak Üzere Dünya Fındık Talep Ediyor… 

DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav,  fındık ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunun altını çizerek, "Önümüzdeki dönemde aşı çalışmaları sonucu Kovid-19 pandemisinin (salgın) kontrol altına alınması ile uluslararası piyasaların açılmaya başlayacağını, talepte oluşacak canlanma ile fındık ihracatımızın artış trendine gireceğinden ümitliyiz." dedi.

İhracatçıların yaşadıkları sorunlara da dikkati çeken Cirav, "Bu dönemde ihraç sevkiyatlarında konteyner bulunamaması ve kara yolu nakliye ücretlerinde de önemli artışlar nedeniyle sevkiyat aşamalarında ihracatçımız sorun yaşıyor. Sorunun çözüme kavuşturulması tüm sektörlerde olduğu gibi fındık ihracatımıza da önemli katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar