Yunus Özay Er..Başkan Özlü ile hayallerimiz aynı yöntemlerimiz farklı

Yunus Özay Er..Başkan Özlü ile hayallerimiz aynı yöntemlerimiz farklı

Yunus Özay Er..Başkan Özlü ile hayallerimiz aynı yöntemlerimiz farklı
20.02.2021 - 10:21
529

 Oxijen Tv.’de ‘Kulis’ programına katılan İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, ülke gündemi ve yerel konulara ilişkin görüşlerini açıkladı. Program yapımcıları Nevzat Cingirt ile Erol Tayhan’ın sorularını cevaplandıran Yunus Özay Er, belediye ile ilgili görüşlerini açıklarken Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü için ‘ Düzce’yi yönetme anlayışında Başkan Özlü ile hayallerimiz aynı yöntemlerimiz farklı’ dedi.

 İyi Parti İl Başkanlığı’nda yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren programda Yunus Özay Er Düzce ve yerel konulara ağırlık verdi. Düzce belediyesine ilişkin soruları cevaplayan Er, Başkan Özlü’nün iyi projelerle Düzce’yi yönetmek istediğine inandığını belirterek, ‘ Başkanın iyi niyetle çalıştığına inanıyorum. Bireysel olarak çok çalışıyor. Ben başarılı olmasını da isterim. Ne var ki istediği başarıya ulaşamayacağını düşünüyorum. Bunun sebebi yönetme biçimi ve ekibidir. Belediyelerde başkan kadar ekip de önemlidir. Başkanın çok çalışmak zorunda kalması ekibini doğru oluşturamamasından kaynaklanıyor. Başkanı bu yüzden yorgun buluyorum’ dedi.

PROJE Mİ? BORÇ MU?

Belediye yönetiminde projelerin esas olması gerektiğine değinen İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er bu konuda da şu görüşlere yer verdi: “ Akla yatkın, verimli, halkın ihtiyaçlarına cevap veren projeniz olması önemlidir. Birinci koşul projedir. Projeye kaynak bulunması ise ikinci koşuldur. Doğru projeniz olduğunda para da, kaynak da bulunabilirsiniz. Bir belediyenin borcunun olması belediye yönetiminde önemli değildir. Yöntem, hizmet üretme eksenli olmalıdır, bu açıdan bakıldığında belediyenin borcu olmalıdır. Önemli olan borcun karşılığının bulunmasıdır.’

BELEDİYENİN PROJELERİ

Programda belediyenin projelerini de ele alan Yunus Özay Er, Düzce’de uzun vadeli kalkınma planlarının olması gerektiğini belirterek ‘ Kalkınmanın esası makro planlama ile değerlendirilir. Bunun üzerinde ufak değişiklikler yapılabilir. Bu planlama kentin kimliğini geliştirmek üzerinde yapılmalıdır. Hazırlayacağınız projeler kent kimliğini geliştirmelidir. Mesela, çöp tesislerini doğru buluyoruz, bugüne kadar yapılamamasını yanlış buluyoruz. Bu kadar basit bir proje 15 yıldır niye yapılamamış, bunu sorgulamak gerekiyor. Cedidiye meydanı projesini detaylarını bilmemekle birlikte görsel olarak beğendim. Ancak detaylarını bilmemiz gerekiyor. Projenin tam anlamıyla tamamlanmış ve açık olması gerekiyor. Bir proje olgunlaşmadan kamuoyu ile paylaşılmamalıdır. Sonunda revize yapılmak zorunda kalınıyor. Belediyenin birçok projesinde bu sorun yaşandı. Bu hatalar tekrar ediliyor’ dedi.

DÜZCE KASRI VE TOPLU TAŞIMA

Düzce Kasrı projesinin vizyon niteliğinde proje olduğunu ifade eden Yunus Özay Er bu konuda da şu görüşlere yer verdi: “ Kent kimliği ve tanıtımı açısından bu projelere ihtiyaç vardır. Bu yapılarla kent kimliği yaşatılır, turizm özelliği oluşturulur. Dolayısıyla Düzce için bu projeleri yararlı buluyoruz. Ama ne yazık ki bu projede de yöntem hatası olduğunu düşünüyorum.”

Toplu taşıma uygulamasının master planı içinde değerlendirilmesi gerektiğine değinen Er, ‘ Belediye master planı açıklamadı, hala bekliyoruz. Yeni sisteme geçişin eski ulaşım sisteminin belediyeye maddi yük getirmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Bu külfetten kurtulmak istediler. Ne var ki master planı olmadan geçilecek her sistem günü kurtarma projesidir. Biz master planının açıklanmasını bekliyoruz’ dedi.

KENDİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILMALI

Programın son bölümünde Düzce’nin gelişmeyi hak ettiğine inandığını vurgulayan Yunus Özay Er, ‘ Düzce için İYİ bir proje hayal ediyorum. Bunun için planlamamızı yaptık. Biz bu kentin değerlerinin olduğunu biliyoruz ve herkesin de bu değerlere sahip çıkması gerektiğine inanıyoruz’ dedi. HABER MERKEZİ