FINDIKÇIYA KAR VE ZİRAİ DON UYARISI

FINDIKÇIYA KAR VE ZİRAİ DON UYARISI

FINDIKÇIYA KAR VE ZİRAİ DON UYARISI
20.02.2021 - 10:25
656

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Düzce’de don ve buzlanma uyarısının ardından çiftçiler karanfil açan fındıklarını korumak için bahçelerinde bol duman oluşturmak için ateş yakmaya başladı. Bahçeye yayılan duman sayesinde fındık karanfilleri dondan etkilenmiyor.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü Düzce’de hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşeceği tahmininde bulunarak özellikle çiftçilere buzlanma ve don uyarısı yaptı. Düzceli çiftçiler de Ocak ve Şubat aylarında havaların sıcak gitmesi nedeniyle karanfil açan fındıklarını buz ve dondan korumak için bahçelerinde saman, fındık artığı, çalı gibi bol duman üreten maddelerden oluşan öbeklerden yakmaya başladılar. Dumanın bahçeye dağılmasıyla birlikte fındık karanfilleri don ve buzdan korunarak soğuktan yanmalarını engelliyor.

Yıllardır süre gelen yöntem konusunda bilgiler veren ve Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’nün de aynı yöntemi önerdiğini ifade eden Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk “Fındık Düzce’nin ve Karadeniz bölgesinin vazgeçilmez ürünüdür. Çiftçiler gelirlerinin yüzde 80’nini fındıktan elde ediyorlar. Haliyle böyle önemli bir ürününün korunması gerekiyor. Ocak ayının sonları ile Şubat ayının ortalarına kadar havalar sıcak gitti. Fındıklarımız karanfil açtılar. Bu bizim için tehlike uyarısıdır. Biz Düzce Ziraat Odası olarak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’ne yazı yazdık. Fındıklarımızı dondan nasıl koruruz? Bunun için bir ilaç ya da ürün var mı? Bize gelen cevapta böyle bir ilacın üretilmediği, çiftçilerin ilkel yöntemlerle fındıklarını koruması gerektiği söylendi. Biz de bu cevabı çiftçilerimizle paylaştık. Gece 24.00’da sonra 3 ile 4 arası saman, fındık artığı, ot, çalı yakabiliriz. Havanın durumu, rüzgârın yönü ve tarlanın meyil durumuna göre ayarlama yapabiliriz. Bize zaten bunun dumanı lazım. Duman fındık bahçesine girdiğinde don olayını engelliyor. Çiftçilerimizde zarardan kurtulmuş oluyor. Bahçenin büyüklüğü ve rüzgâr akımına göre öbek yakma değişiklik gösterir. 10 dönümlük bir tarlada 2 öbek yakıldığı zaman yeter, 20 dönümlük bir tarlada 3 öbek, 5 dönümde 1 öbek tarlayı kurtarır. Bu ağır ağır yanacak. Bize sıcaklığı değil dumanı gerekiyor. Lastik yakanlarda oluyor. Biz lastik yakılmasına kesinlikle karşıyız. Lastik çok zararlı bir madde. Yandığı zaman çevreye ve insanlara zarar veriyor. Lastik yakılmasını kesinlikle önermiyoruz. Çiftçilerimizin ayrıca mutlaka TARSİM yaptırması gerektiğini de hatırlatıyoruz” dedi. HABER MERKEZİ