Cumhur İttifakı, ‘Hibe’ Haberlerine Açıklık Getirdi…

Cumhur İttifakı, ‘Hibe’ Haberlerine Açıklık Getirdi…

Cumhur İttifakı, ‘Hibe’ Haberlerine Açıklık Getirdi…
25.02.2021 - 07:55
454

 Devlet Su İşleri tarafından Akçakoca Belediyesine tahakkuk edilen 80 milyonun, hibe değil borç olduğu açıklandı…

Yerel basında,  “ Hibe Dediler Borç Çıktı “ başlıklı çıkan haberler  üzerine,  Cumhur İttifakı’nın iki paydaşı AK Parti ve MHP ilçe başkanları, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın makamında ortak basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada:

“ 2004- 2009 dönemi Akçakoca Belediye Başkanı Nazmi Çiloğlu döneminde başlatılan, Fikret Albayrak ve Cüneyt Yemenici dönemlerinde devam eden Akçakoca ilçesi içme suyu barajı ve temiz su arıtma tesisi borçları hakkında yerel basın organlarında çıkan haberlerle ilgili kamuoyunun doğrudan bilgilendirilmesi adına açıklama yapama durumu hâsıl olmuştur.

Söz konusu yatırımlar, Devlet Su İşleri tarafından yapılan doğrudan devlet yatırımı olup, Devlet Su işlerinin ülke genelinde yapmış olduğu gibi iş bitimi sonrası yapılan protokolle Akçakoca Belediyesine devri yapılmıştır.

Böylesine büyük devasa projeler, bütçe kaynakları sınırlı olan bizim gibi belediyeler tarafından yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda, devlet tarafından yapılır ve yatırım maliyetleri o belediyeye 30-40 yıllara yayılan borçlanma karşılığı tahakkuk edilir.

Söz konusu Nazmi Çiloğlu Sarıyayla İçme Suyu Barajı ile Temiz su Arıtma tesisinin toplam 80 milyonu bulan yatırım maliyeti, belediyemize 30 yıl vadeleri olarak tahakkuk edilmiştir.

Nazmi Çiloğlu Sarıyayla barajının devreye girmesi ile birlikte Akçakoca İlçemizde uzun yıllar su probleminin yaşanmaması hedefleniyor “ ifadelerine yer verildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar