ELEKTRONİK SU SAYAÇLARI FİYASKOSUNUN SAHİBİ ÇIKAR MI?

ELEKTRONİK SU SAYAÇLARI FİYASKOSUNUN SAHİBİ ÇIKAR MI?

ELEKTRONİK SU SAYAÇLARI FİYASKOSUNUN SAHİBİ ÇIKAR MI?
6.03.2021 - 08:27
511

 Gerek Fikret Albayrak döneminde gerekse de Cüneyt Yemenici döneminde su sayaçlarının elektronik su sayaçları ile değiştirilmesi için çok baskı yapılmış, yeni abone olacaklara da elektronik su sayacı takılması mecbur kılınmıştı.

Eski manuel su sayaçlarının değiştirilmesi için bir mecburiyet olmadığı halde varmış gibi kampanya da yapılmıştı.

Hedef sayaç okuma maliyetlerinden kurtulmak gibi sunuluyordu ama aslında asıl hedef su ücretlerinin tahsilatını artırabilmekti.

Fikret Albayrak ile Cüneyt Yemenici bu mevzuda kıyaslarsak Cüneyt Yemenici su sayaçlarının yenilenmesi için çok daha fazla efor sarf etmişti diyebiliriz.

Bugün yapılan belediye meclis oturumunda alınan bir kararla elektronik su sayacı kullanma mecburiyeti ortadan kaldırılmış, isteyen manuel su sayacı da kullanabilecekmiş.

Bu kararın alınmasındaki en büyük sebep belediyenin elektronik sayaçlar yüzünden ekonomik kayıplara uğramasıymış.

Elektronik su sayaçlarının temini ve hizmetini veren firma kötü vaziyette olduğu için birçok hizmette belediye tarafından veriliyormuş.

Böyle bir açıklamadan sonra kim elektronik su sayacını kullanır ki?

Belediyede üstü kapalı bir şekilde kullanmayın diyor zaten.

Elektronik su sayaçlarının arızalanması halinde ne olacağı ile alakalı bir tedbir ve de açıklama ise yok. Elektronik sayaçlar bozulduğunda manuel saat takılması tavsiye edilecek gibi duruyor.

Aslında bu bir fiyasko, Akçakoca sakinlerinin cebinden paraların uçmasına ve uçmaya devam etmesini sağlayacak bir fiyasko.

Belediyeye ekonomik olarak fazladan bir katkı beklerken, projenin  yeni ekonomik kayıplara sebep olması başka nasıl tanımlanabilir ki?

Bu fiyaskonun sorumlusu kim?

Su tahsilatı artırabilmek bu girişimi başlatan Fikret Albayrak mı?

Bu girişim arkasında kapı gibi duran Cüneyt Yemenici mi?

Yoksa bu girişimin arkasında durmayarak, beceremeyerek ya da imkan dahilinde yapacak bir şey bulamayan bu uygulamadan tornistan eden Okan Yanmaz mı?

Belki de biraz da konjonktür  gereği bu işte Okan Yanmaz daha az sorumlu olabilir, en azından elektronik su sayacı takılması/değiştirilmesi için kampanyalarda bulunmadı.

Bu fiyaskonun bir sahibi olmaz, her zaman diğer iki kişi sorumlu tutulur ve iş tavsamaya bırakılır, unutulması beklenir, olan da Akçakocalıların cebinden gereksiz yere çıkan paralara olmuş olur.

Bu mevzuda en müsterih olanlardan biriyim, manuel su sayaçlarının elektronik su sayaçları ile değiştirilmesi dayatmasının hukuka uygun olmadığını defalarca yazdım. Her yazışımdan sonra mahalli basına yapılan açıklamalarla dayatmanın daha da arttığının şahidiyim.

Umarım ki, Fikret Albayrak ve Cüneyt Yemenici’ye inanarak su sayaçlarını değiştirerek zarara uğramış olanlar ya da uğrayacak olanlar her şeye balıklama dalmamak gerektiğini öğrenirler.

Benzeri işlerde hukuken bir mecburiyet olup olmadığını araştırmak ve ondan sonra tavsiye edileni uygulamak gerektiğine dair bir ders çıkarılması açısından bu fiyaskonun belki bir faydası olabilir.

ERGUN AŞÇI