YIĞILCA SARIKAYA KÖYÜNDE SEVİNÇ VAR... MAĞARA KURTULDU...

YIĞILCA SARIKAYA KÖYÜNDE SEVİNÇ VAR... MAĞARA KURTULDU...
21.03.2021 - 17:04
1318

Maden ocaklarının zarar verdiği Sarıkaya Mağarası Cumhurbaşkanı tarafından hassas bölge ilan edildi

Yığılca İlçesi’nde bulunan Sarıkaya Mağarası maden ocaklarında yapılan patlatmalar nedeniyle zarar görmeye başlayınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi.

Yığılca İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve Batı Karadeniz’in en büyük mağarası olma özelliğini taşıyan Sarıkaya Mağarası, yakınında bulunan çimento fabrikası maden ocağında malzeme çıkarılmak için yapılan patlamalardan zarar görmeye başladı. Köy muhtarı Ercan Yalçın’ın girişimleriyle mağara ve çevresi Resmi Gazetede yayınlanan kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi.

Mağaranın hassas alan ilan edilmesi için yoğun mesai harcayan Sarıkaya Köyü Muhtarı Ercan Yalçın “Bu mağara ilk olarak 1994 yılında keşif edilmiş. O zaman ki şartlarla pek fazla ilgilenilmemiş. 2014 yılında ben göreve geldiğimde hibe destek aldık. Bu parayı değerlendirdik ve yatırım yaptık. Türkiye’de ki en büyük ilk 4 mağaradan birisi. Batı Karadeniz Bölgesi’nin de en büyük mağarası. Buraya Türkiye’nin her yerinden gelenler var. Gelip bir kez daha geliyorlar” dedi.

‘BİZ MAĞRANIN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ’

Muhtar Yalçın “Bugün itibarıyla Cumhurbaşkanı kararnamesi ile koruma altına alındı. Aşağıda çimento fabrikası var. Mağaranın dibinde de fabrikaya malzeme çıkarmak için maden ocağı vardı. Orada malzeme çıkarmak için patlatma yapılınca burası zarar görüyordu. Orada patlatma yapılınca bu mağara zarar görüyor. Turizm açısından biz böyle bir mağaranın yok olmasını istemiyoruz. Böyle bir mağaranın yok olup gitmesi büyük bir kayıp. Şimdi bu karadan sonra çimento fabrikası durmaz. Fabrikanın malzeme alacak yeri çok. Yığılca’da 19 ocak var tescilli. İlla bu mağaraya yakın yerden malzeme almak zorunda değil. Birinci derece koruma alanına alındı bizde çok memnun olduk. Sayın Cumhurbaşkanıma ne kadar teşekkür etsem az. Görmese bile duydu, bildi ve önlemini aldı. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt